Vitamínové doplňky pro těhotné

VÁŠ DOTAZ Dobrý den, jsem na začátku těhotenství a jsem na vážkách, zda brát nějaké vitaminové doplňky pro těhotné. Myslím si, že vyvážená strava bude stačit a navíc nechci, aby miminko bylo velké. Co byste mi poradili?
foto: Profimedia

Odpovídá MUDr. Michal Koucký Ph.D., Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK v Praze:

Těhotenství sice není nemoc, ale pro organismus znamená velký nápor. Vyvážená strava s příjmem zeleniny a ovoce by měla být samozřejmostí. Nicméně faktem je, že tělo má na některé vitaminy zvýšené nároky, které nemůžeme v dostatečném množství z běžné stravy přijmout.

Například zelenina bohatá na kyselinu listovou, kterou můžeme ovlivnit vývojové vady nebo riziko předčasného porodu či potratu, ztrácí během skladování či tepelné úpravy až 95 % prospěšných látek. A navíc každá druhá žena kyselinu listovou přijatou z potravy nedokáže optimálně metabolizovat na prospěšné foláty.

V dnešní době se dá MTHFR porucha obejít prostřednictvím metafolinu (5-methyltetrahydrofolátu), který je obsažen v některých preparátech pro těhotné. Vliv vitaminů na velikost miminka nebyl nikdy prokázán a jedná se o velmi rozšířený mýtus. Vyšší porodní hmotnost se většinou objevuje u maminek, které se v těhotenství přejídaly nebo trpěly těhotenskou cukrovkou.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Za me teda v tehu pouze Psi sadlo od dr. weisse, bylinna prirodni masticka je to nejlepsi co muze byt ;-)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené