Víte, že ne všechny ženy dokážou přeměnit kyselinu listovou z tablet?

Ano, je to tak. Je jich až 50 % a často o tom nevědí. Do té doby, než jsou těhotné, se to často ani nezjistí a nepozná. Jiná situace ale nastává, když potřebují kyselinu listovou pro dva – pro sebe i pro miminko. Kyselina listová je totiž základní vitamin, který těhotná maminka nezbytně potřebuje pro správný vývoj svého miminka. V době těhotenství 2–3krát více než obvykle.

Kyselina listová, jako vitamin ze skupiny B (B9), je vlastně chemická látka a pro tělo se stává použitelná až po přeměně na tzv. aktivní foláty. Přeměna probíhá v játrech a je pro ni potřebný enzym s velmi složitým názvem (ve zkratce MTHFR). Tento enzym dělá z jakési „chemické suroviny “, zvané kyselina listová, zlato. Tím zlatem jsou aktivní foláty, bez kterých se neobejde ani maminka a ani její miminko. Nejvýznamnějším folátem, který pak v těle umožní fungování dalších dějů, především vznik nových buněk, je tzv. metafolin.

Bohužel až 50 % evropské populace neumí dostatečně přeměňovat kyselinu listovou na aktivní foláty. Příčinou je nedostatečná aktivita MTHFR enzymu, způsobená genetickými poruchami. Tito lidé, přestože přijímají dostatečné množství kyseliny listové ve stravě, např. v zelenině (brokolice, špenát, salát, aj.) nebo ji užívají v tabletách, mohou trpět jejím nedostatkem. Je to právě proto, že se jim přijímaná kyselina listová přemněnit na aktivní foláty. U silnější, mužské poloviny naší populace nebo u žen, které ještě nerodily, se tento problém předem nezjistí, neboť nedochází ke zvýšené potřebě folátů, jako je tomu např. u žen v těhotenství.

Nicméně u těhotných žen, nebo u žen, které plánují těhotenství, se tento dostatek může projevit velmi zřetelně a často nevratně. Budoucí maminka i její miminko totiž potřebují dostatečné množství kyseliny listové ve své aktivní podobě pro správně dělení buněk, pro prevenci rozštěpů a uzavření páteřního kanálu, ale i pro tvorbu červených krvinek, které jsou důležité pro okysličování a výživu všech nově vznikajících tkání a orgánů. Jak se nově ukazuje, kyselina listová se jeví jako velmi důležitá též pro prokrvení placenty. Úplně novou informací je, že dlouhodobé užívání kyseliny listové (více než rok před otěhotněním a následně minimálně po dobu prvního trimestru) přispívá ke zmírnění rizika předčasných porodů před 32. týdnem těhotenství až o 50 %. Samozřejmě za předpokladu, že ji žena umí přeměnit na pro tělo využitelnou látku – aktivní folát.

Až budete chtít pro sebe i miminko větší jistotu, zkuste si najít přípravky s metafolinem , jediným aktivním folátem. Nebude to složitá cesta, na českém trhu existuje pouze jediný přípravek pro ženy plánující těhotenství a těhotné s názvem Femibion . Při plánování těhotenství a v prvním trimestru se užívá Femibion 800 s vyšší dávkou metafolinu a kyseliny listové a od druhého trimestru pak Femibion 400, kde je vedle metafolinu a kyseliny listové doplněná i DHA, aby Vaše dítě bylo nejen bystré, ale i chytré.

Více na www.femibion.cz

Moderní maminka ví, co potřebuje…

Femibion 800 a Femibion 400 jsou doplňky stravy.

1.4.2011 4:52 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist