Vpáčené bradavky nejsou na překážku kojení

VÁŠ DOTAZ Mám vpáčené bradavky a bojím se, že nebudu moci po porodu kojit, případně budu mít s kojením velké problémy. Znám hodně maminek, kterým tato nedostatečnost úplně znemožnila kojení. Můžete mi poradit, existuje něco, co by mi mohlo překonat tento problém?
foto: istock.com

Názor odborníka Babyweb.cz:

Blud, že s plochými či vpáčenými bradavkami se nedá kojit, je hodně rozšířený. Pro úspěšné kojení – ať s bradavkami vpáčenými či normálními – je zásadní podpora rané vazby včetně kontaktu kůže na kůži dítěte a matky, během něhož dojde k samopřisátí po jakémkoli porodu.

Samopřisátí patří mezi fyziologické reakce novorozence, které probíhají po porodu na těle matky. Dítě se samo a přirozeně s doširoka otevřenými ústy přisává k prsu matky. Předtím bradavky stimuluje mačkáním rukou a olizováním dvorce ústy. Děti na to potřebují různě dlouhou dobu – některým to trvá hodinu, některým déle, jiným kratší dobu. Dvorec se vlivem stimulace ztopoří bez ohledu na tvar bradavky. Je tedy jasné, že tvar bradavky není rozhodující a díky sání během kojení dojde časem k jeho úpravě.

K podpoře rané vazby má dojít po jakémkoli porodu – přirozeným i sekcí. Je-li matka po porodu císařským řezem v plné narkóze, je nutné dítě přiložit na spící matku.

Vyžadujte po porodu podporu rané vazby a kontakt kůže na kůži.

Z materiálů klinické psycholožky Mgr. Michaely Mrowetz zpracovala redakce

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zajímalo by mě, jestli paní psycholožka má také ploché nebo vpáčené bradavky. Já mám "jen" ploché bradavky a musím říct, že to byl boj. První syn byl díky novorozenecké žloutence spavý, takže přikládání bylo marné, nic ho nevzbudilo a když už byl vzhůru, tak se moc nesnažil, přestože jsem se snažila bradavky pomocí prstů vytvarovat. V porodnici se personál také dvakrát nepřetrhl, aby mi pomohl. Ale já jsem kojit chtěla, sama jsem nekojená a tak jsem to chtěla svým dětem dopřát. Když po dvou dnech syn pořád nepil, tak mi z milosti nabídly odsávačku a já ho začala krmit z lahvičky. Po návratu domů jsem se snažila syna pořád přikládat, ale akorát řval, jak se nemohl chytit, pak nastoupilo odsávání a podání lahvičky. Po asi dvou týdnech se bradavky vytvarovaly tak, že stačilo jen chvilku odsát a vyformovat je, syn se pak dokázal chytit a pít. Okolo jednoho měsíce jsem už mohla odsávačku odložit a syn pil sám z prsou. U druhého syna (po dvou letech) jsem čekala stejný problém a přestože jsem byla přesvědčována, že prsa si už zvykla a že to půjde, tak to nešlo. Opět následovalo marné přikládání a přestože měl druhý syn neskutečný savý reflex a dokázal se přicucnout jak gumový zvon, tak se mu nedařilo bradavku vytvarovat a dva dny a dvě noci proplakal hlady. Já jsem byla na pokraji zhroucení ze své neschopnosti děti kojit, personál ve stejné nemocnici opět laxní, až jsem se dostala do kontaktu se sestřičkou, která mi pomohla vyřídit zapůjčení odsávačky a pak už to byla brnkačka, všechno se opakovalo jako u prvního dítěte, jen s tím rozdílem, že tentokrát jsem mohla odsávačku odložit už po dvou týdnech. I druhý syn teď pije sám a i když nejsou bradavky dokonalé, tak si mléko dokáže vytáhnout.

Chtěla bych touto cestou podpořit další maminky s tímto problémem, aby se necítily méněcenné, jako jsem to cítila já. Pokud selže metoda uváděná v tomto článku, tj. že si dítě bradavku vytvaruje samo (dost o tom pochybuji), zkuste mojí metodu s tvarováním pomocí odsávačky. Stále přitom zkoušejte přikládat, ať si dítko od vás aspoň trochu něco vytáhne a nezapomene pít z prsu. Hodně štěstí!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené