Vše o porodu jako fyziologickém ději aneb Porod do detailu

Co všechno obnáší porod? Jak dlouho potrvá? K čemu přirovnat porodní bolesti? A jak poznat, že dlouho očekávaný okamžik už je tady? Tyto otázky si v těhotenství kladou snad všechny prvorodičky. Na následujících řádcích byste měli najít uspokojivé odpovědi na vše, co vás o průběhu porodu zajímá.
foto: Profimedia

Některé ženy pociťují na konci těhotenství (2 až 3 týdny před termínem porodu) tzv. předzvěstné stahy, lidově nazývané poslíčky, které jsou ale nepravidelné (mohou trvat několik hodin, ale i několik dnů), slabé a po určité době ustávají. Můžete se setkat také s názvem Braxton-Hicksovy kontrakce či označením tréninkové kontrakce. Tělo tak upozorňuje, že se začíná připravovat na porod.

Většina žen tyto kontrakce nepociťuje jako bolestivé, některé však poslíčky přivedou předčasně do porodnice. Pokud si nejste jistá, zda jde o kontrakce tréninkové či začátek porodu, zkuste se odreagovat: pusťte se do nějaké nenáročné činnosti, dejte si něco malého k jídlu, povídejte si s partnerem... Uvidíte, zda kontrakce zmizí, nebo se začnou prodlužovat a interval mezi nimi zkracovat.

Další známky toho, že jste se ocitla v cílové předporodní rovince

  • mírné opuchnutí a pocit nafouknutí jako následek zvýšení celkového objemu cirkulující krve – organismus se tak připravuje na ztrátu krve při porodu
  • z prsů vám vytéká kolostrum, tedy hustá žlutá tekutina, první výživa pro vaše miminko
  • odchod hlenové zátky – ženy často ani nevědí, že k odchodu zátky došlo její barva bývá průhledná, nažloutlá, bílá, růžová nebo s příměsí krve, konzistence je lepkavá, hrudkovitá nebo tekutá. Odchází buď po kouskách, nebo jako jeden velký kus najednou, mnohdy je její odloučení doprovázeno i malým množstvím krve. I kdybyste její odchod zaznamenala, stále to ještě nemusí být důvod k cestě do porodnice – jde pouze o signál, že se začíná otevírat krček dělohy a do samotného porodu stále ještě může zbývat několik dnů

Jaká je délka porodu?

Jednoznačně se to nedá určit, odvíjí se to od mnoha faktorů. První doba porodní (otevírací) by neměla přesáhnout 12 hodin, druhá doba porodní (vypuzovací) by měla trvat hodinu a porod placenty by měl proběhnout také do jedné hodiny.

První doba porodní

Doba otevírací

V této době se tělo všemožně připravuje k samotnému porodu dítěte: dochází k pravidelným děložním stahům, děložní hrdlo se postupně prodlužuje a zkracuje, dokud není roztažené na 10 cm. Pak je dost prostorné na to, aby jím prošla hlavička miminka.

Kontrakce (stahy) jsou většinou vnímány jako tlaky nebo bolesti v podbřišku anebo v kříži a intervaly mezi nimi se zkracují. Tento proces bývá také přirovnáván k horolezeckému výstupu – každým centimetrem jste blíž k cíli. Od třícentimetrové branky probíhá porod obvykle rychleji. Pokud jsou kontrakce pravidelné po deseti či pěti minutách nebo odtéká plodová voda, je vhodné vydat se do porodnice. Čas k přijetí do porodnice nastává také poté, kdy ženě odteče plodová voda, tedy ještě před začátkem děložních stahů.

Označení „otevírací doba“ vyjadřuje podstatu probíhajícího děje – otevírání, rozvíjení porodních cest – a je nejdelším úsekem porodu. Začíná zahájením pravidelné děložní činnosti, kdy stahy jsou mimovolné, na vůli nezávislé, dostavující se zpočátku v intervalech po 15 a dále po 10 či 5 minutách. Trvají obyčejně kolem 20 vteřin, v průběhu porodu se jejich délka postupně prodlužuje, takže ke konci první doby porodní trvají až 45 sekund.

„Na kontrakcích se sleduje jejich frekvence, intenzita, trvání a pravidelnost. Za kontrakce se děloha zvedá vzhůru a vyklenuje přední stěnu břišní, zadní stěna pak tlačí proti páteři. Děložní činnost je možné sledovat i prostým pohledem – stahující se děloha se napřímí a vyklene břišní stěnu, pohmatem dlaní položenou na břišní stěnu se dá odhadnout intenzita a trvání kontrakce. Přesněji lze kontrakce registrovat přístrojem (tokograf), jehož snímací část se upíná na břišní stěnu,“ vysvětluje MUDr. Alena Měchurová.

Porodní bolesti

Žena za porodu pociťuje bolesti, neboť popsaný děj – ztenčování svalstva dolní části dělohy, které se přesouvá v první době porodní přes hlavičku plodu, probíhá za jeho současného maximálního napínání. Přitom jsou stlačovány cévy, které probíhají v napínající se svalovině. Tyto skutečnosti mohou způsobit pocity silné bolesti při kontrakcích. Proto jsou rodící ženě nabízeny v porodnici podle potřeby léky s protibolestivým účinkem včetně tzv. epidurální analgezie.

Jak už jsme uvedli, první doba porodní by neměla přesáhnout dobu 12 hodin. Porod, který by trval více než 12 hodin, je pokládán za prodloužený.

Probíhá-li porod nekomplikovaně, není žena během první doby porodní nijak omezována v pohybu. „Pokud je hlavička již vstoupená do pánve, může se rodička zcela volně pohybovat po porodním pokoji, výhodou je pobyt vsedě ve sprše, ve vodní lázni s teplou vodou, užívání velkých gymnastických balonů apod. Je chyba, jestliže je rodička v první porodní době trvale na lůžku. Bolest snáší mnohem lépe, může-li při kontrakci měnit svou polohu,“ napovídá MUDr. Alena Měchurová.

Při kontrakcích je vhodné pravidelně a povrchně dýchat, přičemž výdech by měl být dvakrát delší než nádech, neboť při tomto typu dýchání se uvolňují křeče (tím je celé tělo zásobováno kyslíkem a zároveň je dodáván nezbytný kyslík i děťátku), při bolestivých kontrakcích také může ženě její doprovod u porodu krouživými pohyby masírovat křížovou krajinu. Mezi kontrakcemi je dobré snažit se maximálně uvolnit a pravidelně dýchat.

V porodnicích se nedoporučuje během porodu jíst – kvůli případným komplikacím porodních procesů. Pokud by musel být porod ukončen císařským řezem, hrozí riziko vdechnutí případných zvratků. Mějte ale po ruce třeba malý kousek čokolády, dodá energii.

Předčasný odtok plodové vody

Pokud ženě odteče plodová voda ještě před začátkem děložní činnosti (tzv. předčasný odtok plodové vody), volí se obvykle vyčkávací postup, který trvá přibližně 24 hodin. Za průběžného sledování stavu plodu se čeká na samovolný nástup děložní činnosti. Nedojde-li k němu, následuje vyvolání porodu při odtékající plodové vodě, tzv. provokace porodu. Jinak by při déle odtékající plodové vodě hrozilo riziko infekce plodu.

Postup plodu

MUDR. Alena Měchurová vysvětluje: „Při pravidelné děložní činnosti má postup plodu porodními cestami tři charakteristické fáze: vstup do pánevního vchodu, sestup porodním kanálem a výstup z porodních cest. Porodní mechanismus je způsob, jakým plod a jeho části procházejí porodními cestami. Je dán nutností, aby se plod přizpůsobil prostorovým poměrům zejména tvrdých porodních cest.“

Úplným otevřením porodních cest (zánikem branky) končí první doba porodní a začíná druhá doba porodní, která skončí porodem plodu. Rozvinutí branky se ohlásí někdy nevolností, sestup hlavičky na pánevní dno potom vyvolá tlakem na konečník pocit nucení na stolici a nutkání k tlačení.

Čtěte také:

Druhá doba porodní

Doba vypuzovací

Bylo by skvělé, kdyby si i v této fázi porodu mohla žena vybrat polohu, která je pro ni nejpříjemnější, a měnit ji podle sebe, v porodnici vás však obvykle navigují do polohy na zádech s pokrčenýma a široce rozevřenýma nohama – navzdory výzkumům potvrzujícím nepatřičnost této polohy.

Děložní stahy jsou ve druhé době porodní častější, silnější a trvají déle. Plod je porodními cestami skutečně vypuzován z děložní dutiny pochvou ven v důsledku nutivých – vypuzovacích – kontrakcí. Když hlavička sestoupí na pánevní dno, je rodičkou vnímána jako cizí těleso, které tlakem na konečník dráždí k tlačení a k použití břišního lisu, který, je-li správně použit při maximu děložní kontrakce, zvýší její efekt. Po každé kontrakci jsou v porodnici kontrolovány plodové ozvy.

I v této fázi hraje důležitou roli dýchání. Je třeba nabrat dostatek kyslíku pro sebe i miminko. Žena dýchá povrchně (tzv. psí dýchání) až do té doby, než nastane chvíle tlačení.

Tlačení

Při samotném tlačení je potřeba se na začátku kontrakce vždy zhluboka (tedy nejvíc, jak to jde) nadechnout, zadržet dech, zavřít oči a ústa a vší silou tlačit do konečníku jako při stolici. Mezi kontrakcemi žena dýchá zhluboka a pomalu. Střídání různých typů dýchání je žádoucí, ačkoli intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi jsou krátké. Většinou pomůže „nápovědou“ porodní asistentka či jiný lékařský personál přítomný u porodu.

Uvádí se, že zřejmě nejbolestivější a nejtěžší momenty při vypuzování miminka jsou dva: když se tlačí hlavička a když se rodí ramínka dítěte. Dochází k obrovskému tlaku na oblast mezi pochvou a konečníkem (hráz), proto z obav před roztržením přistupují často porodníci k nástřihu hráze. Samotné nastřižení při porodu sice cítit není, může ale přinést ženě potíže později.

Zbytek tělíčka novorozeného miminka už vyklouzne ven většinou bez problémů.

Třetí doba porodní

Porod placenty

Krátce po porodu dítěte, kdy se děloha trochu zregeneruje, začnou znovu kontrakce, které nebývají už tak silné. Díky nim se začíná odlučovat placenta, která zůstala po porodu dítěte v děloze. Po jejím úplném odloučení dojde k jejímu vypuzení ven z těla ženy, kontrakce ovšem ještě nějakou dobu pokračují, děloha se začíná stahovat a uzavírají se cévy v místě odloučení placenty.

Porod placenty je bezbolestný. Porozená placenta musí být pečlivě prohlédnuta, aby se zjistilo, zda je celá, zda v děloze nezůstaly její zbytky. V takovém případě by totiž mohlo dojít k ohrožení života ženy. Následně porodník zkontroluje porodní cesty (zda není poraněno děložní hrdlo, poševní stěny a vchod poševní), případně porodní poranění ošetří.

Poté je rodička ponechána na porodním sále po dobu jedné až dvou hodin, je zde pod neustálým dohledem porodní asistentky pro případ, že by došlo k porodním komplikacím. Po celou dobu ideálně tráví první minuty a hodiny se svým novorozeným děťátkem již na porodním sále.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 10
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Kazda psychicky vyrovnana zena dokaze odrodit v porodnici ... nikdo nemuze preci dopredu rict ze probehne porod v naprostem poradku a ze nebude zivot ditete ohrozen! 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Kazda psychicky vyrovnana zena dokaze odrodit v porodnici ... nikdo nemuze preci dopredu rict ze probehne porod v naprostem poradku a ze nebude zivot ditete ohrozen! 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

PS: V žádném případě ovšem nesouhlasím s domácími porody, o kterých píše withep. Je mi strašně líto žen, které v nemocnici tak "vycvičili", že už se tam nikdy neodváží a mají doživotní trauma, ale domácí porod nevidím jako řešení. Spíš to chce pečlivě vybírat porodnici (svého času šlo i zvolit si konktérního lékaře, za přípalatek - nevím, zda je to ještě možné), a třeba vzít s sebou dulu. Pořád si myslím, že je lepší překousnout drzou sestru a neochotného lékaře a mít jistotu, že rodím někde, kde jsou vybavení na řešení případných komplikací. Může jít o vteřiny a obětovat v nejhorším případě život miminka kvůli svému "pohodlí" není něco, co bych si chtěla do smrti vyčítat. (I když opakuji - věřím, že doslova nelidský přístup personálu ženu poznamená - znám dva takové případy. A bohužel, i v nemocnici můžou udělat fatální chybu. Pořád mi to připadná jako bezpečnější varianta. A nesmíme zapomínat, že mnohde mají personál naprosto úžasný, není to je o těch "nelidech". :))

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Smutné je, že v řadě věcí se dá s withep souhlasit - jsou takoví porodníci, a bohužel ne jen ti "ze staré školy". Na zádech na lůžku s nohama "do praku" je bohužel standard mnohde. Ale to znamená jen jedno - rodičko, poznej svou porodnici! :) Chce to včas si zjistit, jaké postupy nemocnice podporuje a pokud možno si ji osobně prohlédnout - uvidíte nejen vybavení (logicky - když chci rodit do vody, nepůjde to tam, kde nemají bazének) i personál a leccos vytušíte o "náladě na pracovišti". Reference od žen, které tam už porodily, jsou samozřejmě nad zlato (i když se můžou diametrálně lišit - ne každý natrefí na stejnou směnu).

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Koukám, jak se tady každý pustil do příspěvku autorky withep. Já se jí naopak chci zastat a vyjádřit svůj souhlas s tím, co napsala. Naštěstí je to na světě zařízeno tak, že co člověk, to jiný názor, a je jedno, zda jste z branže nebo ne. Spíš o to víc mám teď pocit, že stejně jako se přistupuje k názorům, které jdou "proti proudu", se přistupuje i k požadavkům rodičky na porod. Jinými slovy - ty chceš něco jinak? Jsi špatná, styď se, hanba. I já jsem špatná. Absolutně nesouhlasím s tím, co se děje v porodnicích a zaplaťpánbů, že existuje těch pár porodnic, kde Vám dopřejí ten luxus porodit jako svéprávná matka a ne, kde vás jen vyléčí z 9ti měsíční nemoci. Doufám tedy, že v únoru stihnu dojet do Kadaně! V zájmu vlastního dítěte i svého.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Naprosto souhlasím se "Sisa-Jamil".Zbytečně tady withep děsí ostatní maminky,které ještě nerodily.Myslím,že každá jsme se bála porodu,to je naprosto normální.Já rodila například 20 hodin,ale dodnes na to vzpomínám v nejlepším a asi i proto,že jsem měla epidurál,vůči keterému jsem tak křičela,že si ho píchnout nedám.Ono ve finále když jste 5 hodin na sále a máte kontrakce po 2 min,tak silné,že brečíte,přestanete si hrát na frajerku.A proč ne?Dodneška se za to nestydím,nic si nevyčítám a dovolilo mi to povídat si s partnerem zcela uvolněně a zaměřit se opravdu na samotné tlačení.Jsem přesvědčená,že můj "bezbolestný" porod proběhl zcela normálně,k mé spokojenosti a náš Adínek je úžasné dítě..takže rozhodně jsem pro klystýr,holení i epidurál.Znovu upozorním,že jsem byla proti všem těmto metodám,ale myslím,že své místo mají.Mimochodem jsem z branže.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Když to tak po sobě čtu, ano, vyznívá to docela militantně a trochu nahání strach; za to se omlouvám, nechci žádné nastávající maminky děsit. Nicméně chtěla bych možná ty vnímavější z nich varovat. Jinak máte pravdu, stálo mě hodně sil se vyrovnat s tím, co jsem zažila (nebo spíše s tím, že jsem nezažila, co jsem zažít měla a chtěla) a nikdy se s tím asi nevypořádám úplně. Psychologům nevěřím, a navíc si nejsem jistá, jestli bych našla takového, který by tomu rozuměl, vlastně vůbec nemám potřebu se svěřovat nějakému odborníkovi, mám pocit, že to prostě jen potřebuje čas a taky nahrazení lepšími zážitky. A víte co? Podruhé jsem rodila doma a všechno bylo, jak má, neuvěřitelně bolestivé a neuvěřitelně nádherné, prožívám své "druhé mateřství" úplně jinak, přirozeně, s radostí a láskou, s takovým pocitem "správnosti", který jsem nikdy předtím nezažila. To, že žádná z vašich známých manipulaci při porodu nezažila (nebo nepostřehla), ještě neznamená, že k ní nedochází. Měly prostě štěstí, a to jim přeju, přeju všem ženám, aby byly se svými porody spokojené. Jinak si ale stojím za tím, že jsem nenapsala nic, co by nebylo možné pokládat za pravdivé. Moje profese nemá s mým mateřstvím vůbec nic společného. No a k tomu článku... co dodat, není úplně špatný, ale měl se jmenovat třeba "Co vás čeká v porodnici, pokud se plně svěříte do péče lékařů".

Obrázek uživatele Sisa
Sisa

Pro withep:
Dobrý den, sice absolutně netuším, co je Vaší profesí, ale rozhodně s Vámi nesouhlasím. Z Vašeho příspěvku jsem usoudila, že jste prostě nespokojená s tím, co jste zažila...Porod byl pro Vás asi traumatem a ne potěšením přivést potomka na svět. V mém okolí porodilo hodně holek, každá měla porod jiný a snad ve třech případech v jiné porodnici, ale nikde se nevyskytla skutečnost, že by je k něčemu nenápadně přinutili. Epidural se používá v celém světě a dokonce ve větší míře než u nás a vždy k němu musíte dát písemný souhlas, pokud není, nemohou Vám jej doktoři aplikovat....Rozohnilo mne, co jste tady napsala, už kvůli tomu, že ženy a dívky, které ještě nikdy nerodily mají strach z toho neznámého. A je kupodivu, že díky lidem jako Vy tomu podlehnou ještě více. myslím, že byste si měla promluvit s odborníkem-psychologem.. A nebo raději ne, aby jste zase někoho slovně nenapadla, když uveřejní článek. A příště prostě roďte doma a budete mít Váš vytoužený NORMÁLNÍ POROD.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

... léky proti bolesti, píchání vody, poloha v sedě nebo leže, řízené tlačení, nástřih hráze, separace novorozence od jeho matky, to všechno jsou prokazatelně škodlivé praktiky, nedoporučované Světovou zdravotnickou organizací. Často se kumulují a vedou až k císařskému řezu i tam, kde mohl porod proběhnout zcela v pořádku. Ještě horší je, že jsou tyto praktiky vnucovány i těm ženám, které mají o zdravém porodu informace a které si je vysloveně nepřejí, což je samozřejmě protizákonné. A nejhorší je, že není dostatečně respektována psychika ženy a dítěte, což je jednak faktor důležitý pro zdárný průběh porodu, jednak to, co se hojí hůře a déle než nastřižená hráz či po sekci jizva.


Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Co je tohle za paskvil? Už ten název - vše o... To se přece nemůže vejít do jednoho článku.

Nepopisujete normální, zdravý porod, ale porod obvyklý české porodnici, až na některé "detaily", které si v české porodnici žena prosadí jen velmi obtížně.

"Pokud jsou pravidelné po deseti či pěti minutách nebo odtéká plodová voda, rodička je přijata na porodnické pracoviště." Zbývá uvést další podmínku, pokud ji totiž pro plné šestinedělí nebo obsazené sály nepošlou pryč, což se stalo mně, kontrakce po dvou minutách.

"Porod, který by trval více, než 12 hodin je pokládaný za prodloužený". Přesně tak, pokud vaše tělo nerodí dostatečně rychle nebo se nenecháte napíchat oxytocinem, nenechají vás v české porodnici porodit v klidu a normálně.

"Pokud ženě odteče plodová voda ještě před začátkem děložní činnosti, za průběžného sledování stavu plodu se čeká na samovolný nástup děložní činnosti.
Pokud k němu během 24 hodin nedojde, následuje vyvolání porodu. Jinak by při déle odtékající plodové vodě hrozilo riziko infekce plodu." Vyvolání porodu je zásah, po kterém už jej nelze považovat za fyziologický, a měl by být prováděn jen z vážného důvodu, jímž odtok PV bez kontrakcí určitě není. Ona ta infekce až tak nehrozí, pokud se lékaři vyvarují vnitřnímu vyšetřování a tím ji tam nezavlečou, docela stačí sledovat teplotu.

"Pokud plodová voda neodteče samovolně, provádí se protržení vaku blan." To je velmi škodlivá procedura s řadou vedlejších účinků, které by zde měly být zmíněny.

"Žena si může vybrat polohu, která je pro ni nejpříjemnější, obvyklá je poloha na zádech s pokrčenýma a široce rozevřenýma nohama." Ve většině porodnic vás přimějí k tomu, abyste tuto polohu zaujala, a potom je logicky možné ji považovat za obvyklou. Příjemná je opravdu málokteré ženě, navíc maximalizuje riziko poranění. Má ovšem své výhody, je velmi pohodlná pro lékaře, což je zřejmě to nejdůležitější.

"Dokud není rodička vyšetřena vnitřně, má se zdržet tlačení a rychle a povrchně dýchat." Jinými slovy, pokud doktor nedovolí, prostě neporodíte :o). Jenže ono to zas tak moc nejde, netlačit, když musíte, tak musíte.

"Asistentka nebo lékař dávají rodičce pokyny a ona se již může aktivně zúčastňovat porodu tím, že tlačí." To je fajn, že konečně něco může, dokonce být aktivní. Ano, je to tak, v českých porodnicích nerodí ženy, ale lékaři, ev. porodní asistentky. Ženy jsou "odrozovány".

"Porodní asistentka ženě vysvětlí, jak se má chovat - zhluboka se nadechnout, zadržet dech, zavřít oči a ústa, přitáhnout hlavu k hrudi a vší silou tlačit". Kdyby PA ženě nevysvětlila, žena by neporodila...? Nejzdravější je nechat ji celou dobu, ať se chová, dýchá, pohybuje a rodí, jak chce. Zvlášť zadržování dechu je na pováženou.

"Nástřih se provádí pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné jako prevence tržných poranění rodidel" není pravda, v české porodnici vás šmiknou preventivně a ještě se i natrhnete. Možná existují porodníci, kteří vedou porod pozvolna a šetrně, většina zkušeností i statistik však ukazuje, že to rozhodně není obvyklé.

"Novorozenec je obvykle přiložen ještě neumytý k hrudi matky k navázání prvního tělesného kontaktu." Za tohle musíte v řadě porodnic bojovat a stejně vybojujete sotva pár vteřin.

"Po otření... je novorozenec zabalen a dán do postýlky vedle matky." Chudák novorozenec je ve zcela novém a neznámám prostředí, jediné, co mu může pomoct se uklidnit a adaptovat, je náruč matky nebo alespoň jiná lidská náruč. Postýlka je mu houby platná, úplně stejně by se cítil ve vězení nebo kdekoliv jinde. Jakákoliv nenulová vzdálenost od matky ho traumatizuje (a matku taky, pokud si toho je vědoma).

A závěrečné "Cílem lékařského vedení porodu je zabezpečení normálního (fyziologického) průběhu porodního děje" je vyslovený protimluv. Normální fyziologický porod je porod, do kterého se vůbec nijak nezasahuje, tj. ani se nijak nevede, natožpak lékařsky, nechá se běžet a zpravidla díky tomu běží dobře. Lékařské zásahy - vyvolání, urychlování,

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené