Vybíráme první botičky

S prvním rokem obvykle přichází i první krůček dítěte. Jaké botičky jsou pro ně v tuto chvíli nejlepší? Pokud se vaše ratolest poprvé rozeběhne doma po pevném a teplém koberci nebo v létě na trávě, je lepší, když bude naboso. Jakmile se však spolu vydáte ven na tvrdý povrch, je zapotřebí mu botičky pořídit.

Desatero výběru dětských botiček:

1. Dítě potřebuje především novou a kvalitní obuv. Odborníci (pediatři) nedoporučují dědit boty po sourozencích, kupovat použité boty přes internet či levné boty v tržnicích.
2. V obchodě děťátku dobře změřte obě nožičky. Boty vybírejte podle chodidla, které se vám zdá trochu větší. Lepší je kupovat boty odpoledne, kdy má dítě nožičky nejširší.
3. Boty by měly být lehké a ohebné v oblasti prstních kloubů. Obě tato kritéria zjistíte ještě před samotným zkoušením. V prvním případě stačí botu potěžkat, v druhém zkusit, zda jde ohnout špičku boty směrem k nártu. Před vyzkoušením také zkontrolujte, zda uvnitř bot nejsou nějaké hrany nebo švy, které by mohly dítě tlačit.
4. Botičky by měly být z kvalitního materiálu (kůže, textil, goretex, sympatex), který je prodyšný a měkký – jakmile dítě zvedne v botě paleček, měli byste ho ve špičce boty „nahmatat“.
5. Boty musí být kotníkové, s pevnou patou a kulatou špičkou, která poskytuje dětským prstíkům dostatek místa.
6. Boty musí dobře padnout na délku – ve špičce musí být 1 až 1,5 cm volného prostoru před palečkem nebo nejdelším prstem nohy. Tento „nadměrek“ je rezerva pro růst i pohyb prstů.
7. Šířka boty musí padnout nožce „na míru“, to znamená, že musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Příliš úzká bota by nožičku deformovala, v příliš široké by zase noha při chůzi klouzala.
8. Když zkoušené botičky sundáte, všimněte si, zda dítě nemá otlačeniny. Pokud ano, boty rozhodně neberte.
9. Uvnitř musí být boty rovné, nikoli tvarované.
10. Nejvhodnějším zapínáním jsou buď 2 až 3 suché zipy s „kladkami“, nebo tkaničky, které ale musí být dobře zavázané.

Smiřte se s tím, že čím je děťátko menší, tím víc párů obuvi za rok spotřebuje. Jeho nožičky rostou závratnou rychlostí a pravidelné měření jejich velikosti – minimálně jednou za měsíc – je na místě. Za dva tři měsíce už zřejmě budete muset kupovat botičky nové. Ale zdravý vývoj nohy vašeho dítěte za to stojí.


Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

@vansboty_99023

Tak to já bych jako první botičky volila spíše něco takového: http://www.ondalek.cz/produkt/emel-prvni-boticky-e-2212-3 :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den,
souhlasím s tím, co se tady píše - kvalitní materiál a hlavně, aby se neničily nohy. Zvlášť když děti začínají chodit. My kupujeme od značky Vans http://www.vansboty.cz zde můžete najít informace o značce, nic se tam neprodává ;-)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené