Vypadávání vlasů po porodu: Co je příčinou a dá se s tím něco dělat?

V těhotenství jsou ženy krásnější, celé tak nějak rozkvetou a doslova září. Mnohé nastávající maminky si pochvalují lepší kvalitu vlasů – jejich vlasy vypadají zdravější, hustější a jsou krásně lesklé. Po porodu ale přijde změna a nejednu čerstvou maminku vystraší zvýšené vypadávání vlasů.

shutterstock_-vypadavani-vlasu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Proč vlasy po porodu více vypadávají?

Ačkoliv se v takovém případě vyděsíme a napadá nás, jestli nadměrné vypadávání vlasů nesouvisí s nějakým onemocněním, jedná se obvykle o běžný jev, který trápí maminky po celém světě.

Na vině jsou hormonální změny, které se v těle ženy v těhotenství a potom po porodu odehrávají – vlivem hormonu estrogenu dochází v těhotenství k prodloužení stadia růstu vlasů a tím k oddálení jejich vypadnutí.

Po porodu, kdy tyto hormonální změny ustupují, je potom důsledkem nadměrné vypadávání vlasů – jinak řečeno, vlasy, které díky těhotenským hormonům na hlavě dokonale držely, nyní jednoduše odchází. Není tedy pravda, že za nadměrné vypadávání vlasů může kojení, které je někdy za viníka označováno (nadměrným vypadáváním vlasů trpí maminky kojící i nekojící).

Ale i když při mytí a česání zjistíte, že vám vlasy vypadávají doslova po hrstech, panikařit nemusíte, je to přirozené a neznamená to, že se vám na hlavě vytvoří pleš. Samozřejmě se tento problém nedotýká všech maminek stejně – liší se intenzitou vypadávání, ale i délkou trvání a některým se zvýšené vypadávání vlasů úplně vyhne. Přibližně 6–12 měsíců po porodu tento problém ustoupí a vaše vlasy získají svou původní kvalitu (hustotu).

Co dělat, když vlasy padají

Jediné, co pro své vlasy můžete udělat, je dopřát jim správnou výživu ve formě vyváženého jídelníčku obsahujícího dostatek vitaminů a minerálů (vitamin A, B, E, hořčík, vápník, zinek a železo) a šetrné zacházení s vhodnou péčí.

Vyhněte se zbytečnému přetěžování vlasů – složitým účesům, stylingovým přípravkům, natáčení či žehlení a fénování. Odpusťte si každodenní mytí – při něm je vypadávání vlasů nejvýraznější. Používejte kondicionér pro lepší rozčesávání a buďte při česání opatrná. Zkrátka, buďte ke svým vlasům ohleduplná a hýčkejte je. Ačkoliv tím poporodnímu vypadávání vlasů nezabráníte, budete mít dobrý pocit, že pro svou korunu krásy děláte to nejlepší.

Dobře vašim vlasům udělá ozdravná kúra, maska, případně zábal a osvědčenými pomocníky při péči o vlasy jsou také kokosový, olivový, arganový či mandlový olej – stačí do vlasů vetřít a po krátkém působení smýt.

Čtěte také:

Zkušenosti čtenářek

Svou zkušenost přidává maminka Helena: „Já nedám dopustit na odvar z kopřiv. Kopřivy mi na vypadávání vlasů doporučila moje babička bylinkářka a musím říct, že mým vlasům dělají jenom dobře.“

Zuzana: „Vím, že se jedná o hormonální změnu a člověk toho moc nezmůže, ale pro jistotu jsem si v lékárně koupila přípravek proti padání vlasů. Hodně také dělá stres, takže se snažím být v klidu.“

Maminka Magda zase vsází na správnou životosprávu: „Určitě je potřeba hodně a zdravě jíst. A samozřejmě odpočívat (i když s miminkem jaký odpočinek, že? :-)). Ale je důležité být klidná a hlavně přijímat vitaminy.“

Vitaminy doporučila gynekoložka i Monice: „Na vypadávání vlasů mi poradila kombinaci vitaminů – hořčík, vápník a zinek.“

Jana: „Mně vlasy padaly opravdu hodně, tak jsem raději zašla na kožní. Doktorka mi předepsala nějakou vodičku k potírání a vitaminy a vlasy mi už tolik nepadaly.“

Poněkud razantnějším řešením tohoto nepříjemného stavu je zkrácení vlasů. K němu sáhla maminka Lenka: „Měla jsem dlouhé vlasy, které jsem ale z praktických důvodů stejně stahovala jen do culíku. Jenže jim to nedělalo dobře a já spolu s gumičkou pokaždé vytáhla i chuchvalce vlasů. I když nerada, vlasy jsem nakonec nechala ostříhat a je to mnohem lepší. Sice stále padají, ale už ne tolik.“

Při nadměrném padání vlasů je také na místě navštívit endokrinologa – na vině totiž může být onemocnění štítné žlázy. Rovněž pokud vám vlasy vypadávají ve velké míře i déle než rok po porodu, obraťte se na svého lékaře.

26.2.2021 3:20 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist