Vyrobte si plstěné taštičky s obrázkem

TVOŘENÍ A VYRÁBĚNÍ S DĚTMI Plstěné taštičky s obrázkem použijeme do školky na drobnosti, které si chceme vzít s sebou, jako školáci je využijeme například na výtvarnou výchovu na drobné výtvarné potřeby, jako jsou pastelky, nůžky a štětce, nebo je můžeme využít i jako taštičky na dobrou svačinu.
foto: Hana Rašínová

Budeme potřebovat:

  • barevnou plsť silnou 2 mm (rozměr 17 x 30 cm)
  • tenké barevné kousky plsti
  • lepidlo
  • nůžky
  • jehla, nitě
  • barevné korálky a flitry

Při výrobě taštiček využijeme široké škály barevných plstí, které mají nejenom krásné a výrazné barvy, ale koupíme je ve výtvarných potřebách už i v různé tloušťce. Na taštičku použijeme raději 2mm silnější plsť, která je pevná a drží tvar, na aplikace pak stačí plsť tenčí, kdy můžeme využít i velmi malé zbytky plsti, ze kterých sestavíme veselé obrázky podle vlastního přání či fantazie.

Na první školní den vyrobte pro prvňáčky kornouty na bonbony.

Pro usnadnění práce si vytvoříme nejprve šablony z papíru, podle kterých budeme obrázky kreslit na plsť a vystřihávat. Získáme tak dokonalejší představu o tom, jak bude obrázek velký, kam ho přesně umístíme a jak bude vypadat. Díly podle šablony překreslíme na rubovou stranu tenké plsti obyčejnou tužkou a vystřihneme je.

Hotové díly poskládáme na budoucí přední stranu taštičky, postupně je z rubové strany natřeme postupně lehce lepidlem (např. Herkules) po celé ploše a obrázek nalepíme. Tak jednotlivé díly trvale zafixujeme proti posunutí a nakrabacení.

A pro paní učitelku nezapomeňte udělat kornouty na květiny, aby měla radost.

Obrázky by mohly v podstatě zůstat jen nalepené, protože lepidlo je pevně fixuje k podkladu, ale je mnohem hezčí, když je k podkladu ještě přišijeme předním (stehovacím) stehem a bavlnkou nebo barevnou nití. Pak můžeme našít ještě detaily obrázku z barevných korálků nebo třpytivých flitrů. Na šití použijeme různobarevné bavlnky, můžeme jimi i část obrázku vyšít.

Když máme celou aplikaci hotovou, sešijeme po rubu celou taštičku, vytvarujeme a ušijeme rovné dno a nakonec přišijeme ucha taštičky, která vyrobíme z pruhů plsti.

Další dětské dílničky:

Postup výroby v obrázcích krok za krokem:


Na výrobu taštiček použijeme barevné plsti.


... z nich vystřihneme a sestavíme obrázky.


Obrázky natřeme po rubu lepidlem (např. Herkules).


 ... a nalepíme je na přední stranu taštičky.


Hotové obrázky přišijeme barevnými bavlnkami.


Nakonec taštičku sešijeme, nejlépe na šicím stroji, aby byly švy pevné.


Vytvarujeme a ušijeme rohy...


... aby vzniklo rovné dno.


K dozdobení aplikace použijeme i korálky, lesklé flitry apod.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené