Vývoj dítěte - miminka

Sledujeme-li vývoj miminka měsíc po měsíci, musíme být ohromeni překotným tempem, jakým vývoj dítěte probíhá. Vývoj dětí během prvního roku života, je velice intenzivní období. Více...

 

Výchova dětí ke správné výživě

Dávám dítěti vše, co potřebuje? Mám ho nutit, když se v jídle jen tak šťourá? Jak velké porce by mělo jíst? To jsou otázky, které trápí mnohé maminky. Nebojte se a nehledejte v tom zbytečné složitosti. V knihách se dočteme, že dítě má dostávat správnou, zdravou výživu, racionální stravu. Málokdy... Celý článek »

Domluvte se s miminkem. Znakujte

První skutečná slova – a teď nemyslím máma, táta, ham – dítě obvykle začne tvořit plus minus kolem osmnáctého měsíce života. Zhruba v té době se většina rodičů se svým batoletem trochu dorozumí. A je to super pocit. Znakování je způsob, jak tento... Celý článek »

Rozštěp – nevítaný společník

Každá maminka se většinou těší, až uvidí na ultrazvuku svoje miminko. I když připomíná rozmazanou černobílou skvrnu. Jenže někdy bohužel ultrazvuk ukáže i věci, o které nikdo nestojí. Například, že miminko má rozštěp. Co to vlastně je, jaké... Celý článek »

Šišlání na děti? Odpusťme si je

Vývoj dítěte je z části určen jeho genetickými dispozicemi a výbavou, kterou si přineslo na svět. Co však dopředu určeno není, jsou podmínky, ve kterých dítě žije a vyrůstá, tedy jeho rodinné zázemí, prostředí, kde se bude učit. Tyto okolnosti... Celý článek »

Mluvení je dřina – motivujte své dítě!

Kolem prvního roku života začíná dítě mluvit. Nejprve jsou to jednoslovná, často i jednoslabičná vyjádření, která mají spojitost s aktuálními situacemi (pápá, ham), osobami (táta, máma, bába), zvířaty (haf, mňau, bé) a věcmi (hop, tú). Tato... Celý článek »

Dotek potřebujeme víc než vitaminy

Někdy ve snaze zabezpečit dětem co nejlepší podmínky k životu zapomínáme na to nejdůležitější – že čerstvě narozený človíček víc než všechny lékařské i materiální vymoženosti světa potřebuje jedno – láskyplnou pozornost a přítomnost matky. Chcete... Celý článek »

Brzy na chůzi?

DOTAZ TÝDNE Moje nyní 10měsíční dcera se odmala vyvíjí s předstihem, co se týče motoriky: od 6 měsíců leze, na začátku 8. měsíce se začala stavět na nohy a asi před 14 dny začala chodit s dopomocí – když jde někdo kolem ní, pouští se úplně... Celý článek »

Po kom to dítě je?

Bude to celá máma nebo celý táta? Zdědí moje modré oči? A nezdědí partnerovu paličatost? Jaké bude naše dítě? Jak bude vypadat? Takové otázky napadnou každou maminku a nejen v těhotenství. A odpověď na ně zná jen moudrá nevyzpytatelná dáma – paní... Celý článek »

Bleskový týden

PAVLÍNY DENÍČEK Ahoj všichni. Týden se s týdnem tentokrát sešel snad rychleji než jindy. Málem bych zapomněla, že už je čas na další článek. A tak tu teď v brzké pondělní ráno sedím s notebookem na klíně, zatímco Maxík se prohání po bytě v... Celý článek »

6 her pro rozvoj mozku miminka

Děti se mají, protože si pořád hrají. Ale uvědomujeme si, že pro dítě je hra vlastně školou a prací zároveň? Dítě se za první rok svého života naučí několikanásobně více než za jakýkoli další rok ve svém životě. A na rodičích je, aby vytvořili... Celý článek »

Dětský zrak očima lékaře

Zrak je považován za nejdůležitější smysl člověka, díky němu přijímáme ze svého okolí až 80 procent informací. O rané péči o oči, o nejčastějších problémech se zrakem v dětském věku či o vhodnosti slunečních brýlí u nejmenších jsme si povídali s... Celý článek »

Vývoj dítěte - miminka

Žádní rodiče, maminka ani tatínek, by si ho neměli nechat ujít. Právě v této době se formuje vzájemná citová vazba všech členů rodiny a rodiče se sžívají se svou novou rolí. Vývoj dítěte Vývoj dítěte jako samostatného jedince začíná jeho narozením... Celý článek »

Je to dítě hyperaktivní?

DOTAZ TÝDNE. Kamarádka má devíti měsíčního měsíčního syna a trošku mu utíká oko. Je to možné, že ve svém malém dětském věku mohl prožít šok? Anebo je to spíš tím, že mu do očí leze ofinka? Také bych ráda věděla, jak se poznají hyperaktivní děti,... Celý článek »

Přetáčení dítěte

DOTAZ TÝDNE. Máme 5,5 měsíčního chlapečka. Ve 4 měsících se naučil otáčet na bříško, a pokud ho na zádíčkách "nebavím", je na bříšku kdykoli může. Problém nastává u večerního uspávání a v noci, kdy má problémy s usínáním právě proto, že se... Celý článek »

Chlapeček nechce ležet na bříšku

DOTAZ TÝDNE. Mám dvou a půl měsíčního chlapečka a téměř vůbec nechce "pást hříbátka". Jakmile ho položím na bříško, začne behem minuty plakat a utišení i v náručí pak trvá několik minut. Zkouším ho na bříško pokládat v různou denní dobu (jen ne... Celý článek »

Vývoj dítěte

Jak se miminko vyvíjí, je všechno v pořádku? Vývoj každého dítěte záleží na mnoha okolnostech, ale zhruba jej lze rozdělit podle následujících kritérií. Celý článek »

První slůvka

Kolem prvního roku života začíná dítě mluvit. Na vývoj řeči mají vliv jeho vrozené vlohy, prostředí ale i to, zda mělo dudlík. Nejprve dítě používá jednoslovná, často i jednoslabičná vyjádření, která mají spojitost s aktuálními situacemi (pá-pá,... Celý článek »

Příčiny dětského pláče

Rozpoznat a vysvětlit dětský pláč může být často velmi naléhavé. Dítě křičí, co dělat? Co když je to závažné? Když se matka vrátí z porodnice, připadá si často ztracená a neschopná porozumět úzkostem malého človíčka. Zvláště zpočátku, když dítě... Celý článek »

Miminko ještě nesedí

DOTAZ TÝDNE Mám osmiměsíční holčičku. Od sedmi měsíců se krásně plazí, ale ještě pořád neleze. Dostane se, kam potřebuje, takže ji ani lezení asi vůbec neláká. Je to v tomto věku problém?A ještě mě trápí, že dcera ještě pořád samostatně nesedí.... Celý článek »

Odkdy můžu na dítě mluvit dvěma jazyky?

DOTAZ TÝDNE Mám sedmi měsíčního syna. Jsem cizinka (mateřský jazyk – ruština), manžel je Čech. Doma mluvíme česky. Moc bych si přála, aby můj syn mluvil stejně dobře nebo skoro stejně dobře česky i rusky. Mám mluvit se synem rusky? Od kdy by to... Celý článek »

Jak na záchvaty vzteku?

DOTAZ TÝDNE Mám téměř 11ti měsíčního chlapečka, u kterého se tak před 2 týdny začaly objevovat záchvaty vzteku. Josífek prodělal nějakou komplikovanější virózu, takže měl hodně pozornosti, nošení na rukou, konejšení apod. Od této chvíle si... Celý článek »

Dudlík a vývoj řeči

Každý z nás v životě musíme čekat - ve frontě na pokladnu, v čekárně na lékaře, v práci na dovolenou. Již od útlého věku se učíme vyrovnávat se stresem, který vzniká, pokud nejsou naše potřeby okamžitě uspokojeny. Tento stres se nazývá frustrace a... Celý článek »

Stránky