Z poradny nutriční terapeutky (3)

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Pitný režim a mléko, šunka a ryby v jídelníčku malých dětí – nutriční terapeutka Alena Strosserová, která připravuje zdravé jídelníčky pro obézní Terezku z našeho projektu, zodpovídá další dotazy.

Můj roční syn od malička krásně prospívá, s jídlem ani pitím jsme nikdy žádné problémy neměli. Jen mi připadá, že toho opravdu hodně vypije, zejména od doby, kdy může pít sám ze svého hrnečku. Dokáže za den bez problémů vypít kolem dvou litrů i více – z toho asi tři čtvrtiny jsou neslazený čaj a kojenecká voda plus ráno po probuzení (cca kolem 6. hod.) a večer před spaním (kolem 19. hod.) 150 ml umělého mléka. Není toho moc? Syn váží 12 kg a měří 77cm. Od osmi měsíců chodí – denně chodíme na procházky, pohybu má dost i doma – celý den se nezastaví… Kdy bude možné odbourat to ranní a večerní mléko? A kdy bude možné začít mu dávat kravské mléko?

Pitný režim se odvíjí od věku dítěte. Množství je vyjádřeno v tabulce:

Věk dítěte ………….. Denní potřeba tekutin

6 měsíců – 1 rok ………… 900 –1200 ml

1–2 roky …………………… 1200 –1500 ml

3–4 roky …………………… 1500 –1800 ml

5–7 let ……………………… 1800 –2000 ml

8 a více let ………………… 2000 ml

Co se týká ranního a večerního mléka, tak to se do pitného režimu nepočítá. Mléko je pro batole pokrmem, který v podstatě ani žízeň nehasí.

Pitný režim vašeho dítěte vypadá velmi rozumně, tak si myslím, že mu ublížit nemůže. Pro svůj klid můžete omezit jeden hrníček, ale když odečtete mléka, tak je pitný režim prakticky v normě. Také si ověřte, jestli dítě nepobývá v přetopeném prostředí, to by mohlo jeho žízeň zvyšovat. Možná se také jedná o přechodný jev, kdy si užívá nové hračky – hrnečku, o který pravděpodobně časem ztratí zájem a pití se dostane zase do normy. Se zvyšujícím věkem bude také stoupat doporučená spotřeba.

K zavedení kravského mléka do jídelníčku dítěte lze odpovědět, že je vaše děťátko právě ve věku, kdy se může s kravským mlékem začít. Dle pediatrů by před 9. měsícem věku nemělo být dětem podáváno jako nápoj neupravené kravské mléko a neměly by jim být podávány ani mléčné výrobky ve větším množství. V malém množství mohou být použity při přípravě příkrmů již od 6. měsíce. Mezi 9. a 12. Měsícem věku mohou být kravské mléko a mléčné výrobky postupně zařazovány do stravy kojence, nejlépe jako doplněk ke kojení, popř. při nedostatku mateřského mléka, nebo pokud se tak rodina rozhodne jako doplněk k umělému mléku pro kojence.

Se zaváděním kravského mléka a mléčných výrobků začněte opatrně. Kravské mléko má trochu jiné složení a je proti upraveným kojeneckým mlékům hůře stravitelné. Může dítěti zpočátku způsobit trávicí potíže. Proto je vhodné začít s malým množstvím mléka a postupně dávku zvyšovat. Množství kravského mléka by se v tomto věku mělo pohybovat kolem ½ l denně, protože má také sytící funkci a mohlo by omezovat příjem další potravy. Stejným způsobem můžeme do jídelníčku postupně zařazovat další mléčné výrobky, zejména pak zakysané. Pozor si dávejte na příliš tučné a přeslazené mléčné výrobky, ty do dětského jídelníčku nepatří nebo jen zcela výjimečně pro zpestření.

Mám 1,5roční dceru, která miluje dětskou krůtí šunku. Dostává ji tak 2× týdně, ne moc, ale stejně mám obavy, abych jí nějak neuškodila. Je třeba lepší šunku nějak povařit?

Pokud podáváte šunku občas, v malém množství a kvalitní, není to zase takový problém. U dětských šunek mě občas zarazí, že jsou dost slané, proto chce výrobek vždy vyzkoušet, než ho dětem podáváme. Základem jídelníčku je pestrost, proto je možné občasné zařazení libové šunky, doporučila bych tak 1× v týdnu. Vařit šunku je zbytečné, pokud ji nechce použít jako teplý pokrm k bramborové kaši, tak bych to nedělala.

Mohu zařadit 18měsíčnímu dítěti do jídelníčku rybu, případně jakou a jak upravenou?

Ano, takto staré dítě už by mohlo v jídelníčku ryby dostávat pravidelně. Je důležité vybírat ryby bez kostí, kterých je na našem trhu dostatek. Můžete střídat mořské i sladkovodní. Jako nejvhodnější technologická úprava se jeví dušení, s přídavkem zeleniny, sýra, můžete ji zapékat. V podstatě můžete používat všechny technologie a úpravy jako u jiných mas. Vynechejte smažení, ale to se u takhle malých dětí, předpokládám, nepoužívá. U vaření si dejte pozor na rozpadnutí ryby, nejlépe je vařit v páře, to je nakonec nejšetrnější úprava. K dochucení můžete začít používat kmín, česnek, bylinky, cibulku, tak jak je vaše dítě zvyklé nebo jak budete pomalu do jídelníčku nové potraviny zařazovat.

Bc. Alena Strosserová

Nutriční terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje jako metodička pro školní jídelny. Je členem Společnosti pro výživu od roku 1985, od roku 2009 vede redakční radu Zpravodaje pro školní stravování, který je součástí časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výživě, jež vychází od roku 1945.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist