Za pár týdnů budeme s největší pravděpodobností...

Za pár týdnů budeme s největší pravděpodobností zařazeni mezi státem prověřené náhradní rodiče. Dozvěděli jsme se mnoho o anonymní adopci. Mohl byste mi podat informace o tom, jak probíhá přímá adopce? Z hlediska citové deprivace dítěte mi možnost odnést si děťátko přímo z porodnice připadá nejméně škodlivá. I když ztráta osoby s níž trávilo 9 měsíců musí být drastická i tak.
Mohl byste mi, prosím, v krocích naznačit, co musíme vyřídit v případě, že se v našem okolí vyskytne žena, která nemá podmínky pro výchovu dítěte a chtěla by ho svěřit nám?

Odpověď

Zákon o sociálně-právní ochraně dětí i zákon o rodině zásadně vychází z toho, že osvojení (adopci) zprostředkovávají u právně volných dětí především krajské úřady.

Zákon o sociálně-právní ochraně dětí ve svém § 20 konkrétně stanoví, že osvojení nebo pěstounská péče v České republice a osvojení dětí z ciziny do České republiky se zprostředkuje jen na žádost fyzické osoby, která má zájem osvojit dítě nebo přijmout dítě do pěstounské péče (dále jen "žadatel"). Žádost občana České republiky, který má na jejím území trvalý pobyt, a cizince, který má na území České republiky povolen trvalý pobyt nebo který je podle zvláštního právního předpisu upravujícího pobyt cizinců na území České republiky hlášen k pobytu na území České republiky po dobu nejméně 365 dnů, se podává u obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Zprostředkování osvojení a svěření dítěte do pěstounské péče v České republice zajišťují krajské úřady a ministerstvo,

Zprostředkování osvojení se neprovádí v případě, že rodiče (osvojovaného dítěte) dali souhlas k osvojení dítěte předem ve vztahu k určitým osvojitelům (což byste mohla využít), nebo podal-li návrh na osvojení manžel rodiče dítěte nebo pozůstalý manžel po rodiči nebo osvojiteli dítěte (což zřejmě není Vás případ) ;

Při „přímé“ adopci byste musela vědět o dítěti, o jehož přijetí byste měla zájem a jehož rodiče (oba) by dali předem souhlas k osvojení tohoto dítěte ve vztahu k Vám.jako novým rodičům – tj. ve vztahu k manželskému páru. ( respektive by těhotná žena a její partner – otec dítěte- sepsali prohlášení, že se dítěte vzdávají ve prospěch Vás a Vašeho manžela a že souhlasí s Vaším osvojením svého dítěte.) Následně se pak podává návrh k soudu na zahájení řízení o osvojení dítěte – o tomto řízení jsem se podrobně již rozepisovali v jednom z článků. Zda k adopci ( osvojení nakonec dojde) záleží na rozhodnutí soudu. Takovouto adopcí by jste obešla zdlouhavý postup „zprostředkování“ adopce, ale je třeba se připravit, že soudní jednání bude v takovémto případě zřejmě delší a bude se prověřovat více skutečností a podrobněji než jak je tomu v případech, kdy je adopce zprostředkována příslušnými státními orgány.

Přejeme hodně štěstí.

Stránky

Nejnovější články

 • Miminko nechce pít

  Přijímání potravy patří mezi základní potřeby vyvíjejícího se dětského organismu. V raném dětství je však krmení mnohdy spojeno s různými obtížemi. Náhlá odchylka od normálního průběhu krmení může signalizovat počínající akutní onemocnění dítěte.... Celý článek »
 • Kdy navštívit genetika?

  K zubaři chodíme dvakrát za rok, do ordinace genetika se dostaneme třeba jen jednou za život. Máme se doporučení k návštěvě této odborné a trošku tajemné ordinace obávat? Na co se při návštěvě připravit a jak takové vyšetření vypadá? A kdy je... Celý článek »
 • Homeopatická domácí lékárnička

  Máte-li doma malé dítě, potřebujete dobře vybavenou domácí lékárničku. Jste-li příznivci přírodní či alternativní medicíny, jistě jste si oblíbili homeopatika pro jejich jemné působení na dětský organismus. Připravili jsme pro vás užitečný seznam... Celý článek »
 • Miminko úplně hoří! Co teď?

  Nejprve je nutné si říci, že horečka není nemoc. Jedná se o reakci organismu, a to buď na onemocnění, či okolní vlivy. Normální tělesná teplota se u dětí pohybuje od 36,5 do 37 °C a navíc během dne přirozeně kolísá – ráno bývá nejnižší, večer zase... Celý článek »
 • Kojení a jeho vliv na zoubky dítěte

  Věděli jste, že kojení se významně podílí na správném vývoji ústní dutiny, čelisti a zubních oblouků dítěte? Při každém kojení totiž, bez ohledu na to, zda dítě pije nebo saje bez pití, pohybuje svaly, které roztahují zubní oblouk do správného... Celý článek »
 • Jak na zácpu v těhotenství?

  Není to zrovna populární konverzační téma, ale skutečnost je taková, že přibližně každá druhá těhotná žena se potýká zácpou. Obtížnější vyprazdňování znepříjemňuje těhulce život a kromě toho způsobuje vznik, případně zhoršení potíží s hemoroidy.... Celý článek »
 • Léčivé doteky aneb Tajemství masáží

  Doteky rukou jsou jednou ze základních forem lidské komunikace. Uvědomujeme si zřetelně svoje tělo, jeho bolavá místa a slabiny, necháme se s důvěrou ošetřovat jinou osobou a jsme při tom hluboko ponořeni do svého nitra. Masáž je jedním z... Celý článek »
 • Horká koupel v těhotenství

  VÁŠ DOTAZ Jsem v 9. týdnu těhotenství a náhodou jsem se dozvěděla, že nejsou vhodné horké koupele, protože mohou poškodit plod. Jsem z toho v šoku, protože jsem zvyklá si dávat ob den nebo dva horkou koupel a tohle jsem vůbec netušila. Zkoumala... Celý článek »
 • Výživa dětí a prevence dětské obezity

  V Evropě je v současné době každé páté dítě obézní nebo má nadváhu. U těchto dětí je vyšší riziko civilizačních chorob, jako jsou nemoci srdce a cév nebo diabetes 2. typu. To, zda budeme mít nadváhu, určují do jisté míry geny, větší část ale... Celý článek »
 • Léčba kočkou aneb Felinoterapie

  Ano, i kočkou, tedy pomocí její společnosti, se dá léčit. Felinoterapie je v České republice takřka neznámým pojmem, vytlačovaným do pozadí známější a náročnější hipoterapií a canisterapií. Jistě, psi jsou nejčastějšími pomocníky člověka, přínos... Celý článek »

Naposledy navštívené