ZAJÍMÁ VÁS, JAK SRPÁVNĚ VYBRAT VODU PRO KOJENCE?

Péče maminek o ty nejmenší je přirozeně provázena mnoha otázkami. Častým tématem bývá i voda. Jakou těm nejmenším dávat, zda použít tu z kohoutku a převařovat ji, nebo je lepší sáhnout po nějaké z balených vod, jsme se zeptali odborníků.

Dusičnany v kohoutkové vodě na první pohled neuvidíte

I přes výrazné zlepšení kvality dodávané „kohoutkové“ pitné vody nelze nikdy lokálně vyloučit v jejím složení přítomnost nežádoucích látek. Jsou to kupříkladu dusičnany, vyšší obsah některých minerálů a jejich solí (např. vápenné a železité). Proto dětští lékaři doporučují pro přípravu kojenecké stravy a čajů používat v období do jednoho roku věku dítěte kojeneckou vodu, která musí splňovat ty nejpřísnější limity.

„Je nutno si uvědomit, že ledviny nejmenších dětí – novorozenců a kojenců – nemají ještě dostatečně vyvinutou schopnost vylučovat z organizmu (filtrovat z krve) do moče zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek. Žádoucí je tedy minimalizovat zbytečné riziko poškození ledvin, v kterých se tyto látky mohou „usazovat“. Myslet musíme i na to, že z hlediska vývoje a funkce není dítě malý dospělý“, upozorňuje MUDr. Milan Kudyn, pediatr.

Přizpůsobivé mateřské mléko

Naše tělo je z více než 60 % tvořeno „vodou“, která je u kojenců dodávána ve formě mateřského mléka. V období “rozběhu“ kojení – šestinedělí – a zejména v těhotenství jsou funkce ledvin matky vystaveny zvýšené zátěži. Proto je doporučováno i v tomto období používat k pití kojeneckou vodu a ulehčit tak namáhanému organismu. Vhodné jsou především vody s celkovým množství rozpuštěných látek 150 – 500 mg/l a to v množství asi o 0,5 litru vyšším, než obvykle.

„Kojenecké vody mají optimální obsah minerálů pro dítě a jsou vhodné pro každodenní pití. Při výběru vhodné vody pro přípravu kojeneckého mléka není dobré šetřit. Nejlépe je kupovat ověřenou a známou značku. Mělo by jít o vodu s označením kojenecká, nesoucí atest státních kontrolních orgánů,“ upřesňuje výživová specialistka Kateřina Gálová

Doporučené hodnoty vybraných přirozených součástí pitné vody z hlediska vhodnosti pro kojence.

  • sodík (Na) 5 – 25 mg/l
  • hořčík (Mg) 50 mg/l
  • vápník (Ca) do 100 mg/l
  • dusičnany a dusitany do 15 mg/l
  • fluoridy do 0,7 mg/l
  • celkový obsah minerálních látek do 500 mg/l

A JAKÁ VODA NÁS VZHLEDEM KE SVÉMU SLOŽENÍ ZAUJALA?

Na trhu nás zaujala kojenecká voda Horský pramen od společnosti Nutrend.

Splňuje nejpřísnější požadavky kvality a je vhodná pro každého z nás. Doporučuje se pít především dětem a kojícím a těhotným ženám.

Kojenecká voda Horský pramen pochází z chráněného podzemního zdroje z oblasti podhůří Nízkého Jeseníku. Splňuje ty nejpřísnější požadavky a její složení je pečlivě sledováno. Používá se v mnoha nemocnicích a porodnicích. Navíc není nijak upravována, jedinou povolenou úpravou je UV záření, které neovlivňuje kvalitu vody a nemá žádný negativní vliv na lidský organismus.

Doporučené množství tekutin…

  • těhotné ženy – 35 ml/kg hmotnosti
  • kojící – 45 ml/kg hmotnosti
  • dospělí 25 a více let – 30 ml/kg hmotnosti

Kojenecká voda Horský pramen…

  • je vhodná pro přípravu kojeneckého pití
  • je vhodná pro přípravu kojenecké stravy (vhodnějších je použít vodu s nižší mineralizací, cca mezi 150 – 200 mg/l), ne všechny kojenecké vody spadají do této kategorie (Horský pramen 175 mg/l)
  • má nízký obsah minerálních látek a (do 500 mg/l) a nízký obsah sodíku

Balení 1,5 l nakoupíte v maloobchodní síti od 12 Kč.

K dostání je také balení 5 l kojenecké vody Horský pramen

23.7.2012 4:50 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist