Zdraví batolat

Záněty horních cest dýchacích patří mezi nejčastější nemoci batolátek. Rýma je u batolat natolik běžná a častá, že si mnoho maminek myslí, že to snad ani není nemoc. Vedlejším efektem bohužel je, že si děti ze školky stále tahají domů nechtěný suvenýr.

Vstup do rubriky Zdraví batolat

Zdraví dětí velmi často narušují také průjmová onemocnění. Průjem u batolat může být způsoben viry, bakteriemi, bakteriálními toxiny, prvoky, červy nebo houbami, vyvolat ho ovšem může i dietní chyba, špatná kombinace potravin, alergie či toxická reakce na potraviny. V neposlední řadě může být průjem příznakem neinfekčního zánětlivého onemocnění střeva nebo poruchy látkové výměny. Řidší stolička však může přechodně provázet i horečku u batolat, či prořezávání zoubků.

Na pomyslném třetím místě jsou nemoci spojené s vyrážkou (plané neštovice, spála), infekční mononukleosa, ale i záněty mozkových blan způsobené klíšťaty.

Nezpochybnitelným faktem je, že mnoho hospitalizací batolat je způsobeno jejich neopatrností, neznalostí či zbrklostí. Ano batolecí úrazy jsou stejně časté jako nemoci a ani při nejlepší opatrnosti a dozoru se jich nedokážeme plně vyvarovat.

Během batolecího věku musí dítě absolvovat několik povinných očkování, v 11 až 15 měsíci se očkuje první dávka vakcíny proti spalničkám, příušnicím zarděnkám, druhá dávka vakcíny pak proběhne na cca dvou letech.  V intervalu rok až rok a půl se očkuje čtvrtá dávka hexavacíny.

Po prvním roce věku mohou děti podstoupit některá doporučená očkování, ta jsou ze zákona nepovinná a také nebývají plně hrazená ze zdravotního pojištění. O své vůli můžete nechat děti pojistit proti pneumokokům, meningokokovým infekcím, klíšťové encefalitidě, planým neštovicím nebo žloutence typu A.

Vstup do rubriky Zdraví batolat

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené