Zdraví na dětském talíři

„Jez, jinak neporosteš,“ hrozívaly dětem kdysi babičky, když se jejich vnoučata šťourala v jídle. A cpaly do nich lžičku za lžičkou. Dnešní matky jsou benevolentnější, přesto je při stravování dětí potřeba dodržovat jisté zásady.

Opravdu musí mít do tří let zvláštní stravu?

Během prvních dvou let dítě dosáhne pětinásobné váhy a dvojnásobné výšky, než jakou mělo při narození. Navíc se jeho organismus vyvíjí, je křehký, mohly by ho ohrozit různé přísady v potravinách a škodliviny, které dospělému nic neudělají, ale třeba taky přemíra soli. Takže „dospělou“ stravu by dítě skutečně nemělo dostávat do tří let.

Dětská výživa, ano či ne?

Záleží na tom, kolik máte času na přípravu jídel a taky na finančních možnostech. Dětská výživa pro nejmenší je po nutriční stránce vyvážená, škodliviny jako nitráty a pesticidy jsou kontrolované a na velmi nízké úrovni. Ale stejně tak dobře se dá vařit doma z čerstvých surovin, pokud si člověk ohlídá jejich kvalitu a dbá na vyváženou skladbu jídla.

Můj pětiletý syn by pořád jedl jen maso…

Malí „masožrouti“ musí být kroceni, pokud by jejich choutky přesáhly 50 g masa denně. „Množství masa doporučené pro denní spotřebu odpovídá v tomto věku asi polovině sekaného steaku,“ říká doktor Laurece Plumey, francouzský specialista na dětskou výživu. Nadměrná konzumace proteinů totiž zatěžuje ledviny. Navíc pokud jí dítě hodně masa, bývá to na úkor ostatních potravin, které do sebe prostě už nedostane. Takže mu logicky budou chybět některé důležité látky, a naopak některé přebývat, zpravidla tuky. Nugety, hamburgery a všechny tyhle lákavé pochoutky jimi bývají nabité. Ideální množství masa, ryby nebo vajec, tedy látek obsahujících bílkoviny, je podle věku různé. V šesti měsících je to zhruba kávová lžička, v osmi až devíti měsících dvě až tři lžičky, tedy asi 10 g denně. Od deseti měsíců tři až čtyři lžičky (asi 15 g). A pak to postupně vzrůstá na 20 g ve dvou letech, 30 g ve třech atd.

Je nutné omezovat tuky?

Přemíra tuků nemá v tomto věku ještě neblahý dopad na kardiovaskulární systém, ale může způsobit nadváhu. Takže je lepší těm nejmenším servírovat libové maso, vyhýbat se uzeninám. Od tří let už můžete být benevolentnější, i když by mělo být vyvážené množství bílkovin a tuků. Pozor na různé mléčné produkty plné tuků. Ovšem neznamená to, že dítěti je třeba nasadit nějakou netučnou dietu, to není vhodné stejně jako mu nabízet nízkotučné jogurty a další produkty.

A co olej? Bez něj to nepůjde

Přátelské tuky ale červenou nemají. Naopak, jsou důležité pro vývoj mozku. A tak už od zhruba deseti měsíců je můžeme přidávat do pokrmů, pokud dítě nevypije víc než dvě láhve mléka denně. „Přednost by měl mít olej řepkový a ořechový, v nichž je nejpříhodnější zastoupení omega tři a šest mastných kyselin,“ říká doktor Plumey. Nezavrhujeme ani olivový nebo sójový olej. A množství? Tak kávová lžička denně pro děti do jednoho roku, dvě lžičky od dvou let. Jednou nebo dvakrát týdně může dostat dítě od jednoho roku výš tuk živočišného původu, třeba oříšek másla nebo kávovou lžičku smetany.

Na cukru se ulítne raz dva

Zubní kazy, nadváha, ale i pocit radosti, to všechno nám dává sladké. Zakazovat dětem cukr nemá cenu. Užitečnější je už od raného věku je učit, aby sladkosti konzumovaly střídmě. Děti do tří let by neměly zkonzumovat denně více cukru než kolik je ho ve dvou až třech kostkách (od tří let ne více než tři kostky, od šesti šest kostek atd.). Protože ale třeba v plechovce nějakého sladkého nápoje je tolik cukru jako v sedmi kostkách, v ochuceném jogurtu tak jako ve dvou a ve zmrzlině jako v jedné kostce, je limit přečerpán raz dva. Takže je potřeba vymyslet šikovnou strategii. Například sladké nápoje povolit dětem jen při nějakých významných dnech, jinak je navykat na pití vody k jídlu. Kompoty a jogurty by se dětem mladším tří let neměly sladit, protože v dětské výživě určené pro tento věk je cukru tak akorát.

Po rybích prstech se může utlouct

Problém je, že tyto oblíbené smažené pochoutky obsahují ryb velmi málo a daleko víc nějakých náhražek. Samozřejmě jsou mezi nimi rozdíly, vyplatí se číst etikety. Každopádně pro děti do tří let se rybí prsty nedoporučují stejně jako uzené nebo nedostatečně tepelně zpracované ryby. Pokud si ale větší děti oblíbí rybí maso, tak je to jen dobře. Jód, fosfor, zinek a esenciální mastné kyseliny jsou potřeba. Jen místo obalování a smažení je lepší rybu připravit na přírodní způsob.

Čtěte také:

Pravá ruka mrazák

Potraviny z mrazáku nepodléhají pro děti žádnému zvláštnímu režimu. Snad jen při rozmrazování je lepší nechat je povolit v chladničce a ne venku na vzduchu, aby se tím předešlo jejich kontaminaci.

Snídani do něj nedostanu

Po nočním půstu by měla snídaně přijít vhod, přesto některé děti odmítají ráno pozřít sousto a pak různě uzobávají během dopoledne. Někdy je to způsobené tím, že večeří příliš pozdě a nemají ráno hlad. V tom případě posuneme hodinu večeře. Jindy zase hraje roli, že jsou nevyspalé a snídat před odchodem z domova nestíhají. Zaženeme je tedy do postele večer dřív. Ideální snídaně by se měla skládat z cereálií, mléčného produktu a případně ovoce. Výběr potravin je dobré přizpůsobit tomu, jestli je dítě víc na sladké nebo na slané. Pokud se váš potomek nestihne nasnídat před odchodem do školy, není nutné z toho dělat tragédii. Raději mu připravte na podobné bázi svačinu.

Sůl číhá všude

Předškolní děti konzumují průměrně pět gramů soli denně, tedy skoro dvojnásobek doporučené dávky. Pokud si na výrazně slanou chuť zvyknou od mala, těžko si odvykají. Sůl však není třeba zatracovat, ale kontrolovat. V doma připravovaných jídlech ji nahradíme jinou výraznou chutí, třeba kořením či bylinkami. A při nákupu hlídáme její obsah na etiketě.

„Nakopnou“ ho vitaminy?

Pokud se nám zdá dítě unavené a napadne nás, že bychom mu dodali energii nějakými vitaminovými doplňky, je lepší napřed pátrat po příčinách únavy. Pokud vyloučíme nemoc, tak zpravidla spočívá problém v tom, že je dítě nevyspalé nebo nemá vyváženou stravu. A to lze snadno napravit. Zelenina, luštěniny, bílkoviny, cereálie, dva až tři mléčné produkty a kousky ovoce denně, to vše by se mělo objevit na jeho talíři. Potravinové doplňky mohou posloužit jako nárazový pomocník, ale ne jako řešení.

Bez ustání mlsá a pak pořádně nejí

Napřed je dobré hledat příčinu mlsání. Mnohdy je to tím, že jídlo dítě dokonale nezasytí a má brzy hlad. V každém případě omezíme nákupy bonbonů a dalších sladkostí a stanovíme pravidla. Bonbony dostává jen výjimečně, koláč ke svačině. Hlavně ale nedémonizujeme určité potraviny. Víme přece, že zakázané ovoce nejvíc chutná.

31.10.2016 1:53 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist