Zdraví a péče v těhotenství

Podávání některých léků v těhotenství, a to i rostlinných, může mít vedlejší vliv na plod. V časné graviditě mohou některé léky způsobit potrat nebo vývojové vady. Proto je vhodné omezit užívání léků na minimum, informovat o těhotenství svého lékaře a pozorně číst příbalové letáky.

Při jakémkoliv zhoršení stavu by měla těhotná žena vyhledat lékaře, aby se předešlo případným komplikacím. Homeopatika mohou být v těhotenství léky první volby, vhodný druh a jeho dávkování by měl vždy určit zkušený homeopat.

Jakákoliv očkování včetně očkování proti chřipce se v těhotenství nedoporučují. Chřipka je virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí a má velice krátkou inkubační dobu. Obvykle se první příznaky dostaví do několika hodin, vzácně do několika dní. Mezi hlavní příznaky chřipky patří zvýšená teplota, rýma, kašel, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Teplota nad 38 °C je pro plod nebezpečná zvláště v prvním trimestru, a proto by těhotná měla na horečku vždy užívat antipyretika.

Nachlazení v těhotenství

Rýma je zánět nosní sliznice. Pokud je zánět způsoben viry, neexistuje proti němu účinný lék. Pomoci mohou kapky a spreje, které sníží prokrvení sliznice a umožní snadnější dýchání. Samotný kašel nemá vliv na plod, ale pokud přetrvává dlouho, může organismus ženy celkově vyčerpat. Ne všechny volně prodejné léky jsou vhodné pro těhotné, proto se vždy o používání konkrétního přípravku poraďte se svým ošetřujícím gynekologem.

Pálení žáhy v těhotenství

Asi dvě třetiny těhotných žen trpí pálením žáhy (pyróza). Příčinou je návrat žaludečních šťáv do jícnu. Potíže se zhoršují vleže. Žena by měla jíst nedráždivá jídla v malých porcích a spát v polosedu.

Zácpa a hemoroidy v těhotenství

Těhotné ženy často po celou dobu těhotenství trpí zácpou. Lékem první volby jsou glycerinové čípky nebo slabší projímadla. Dalším častým onemocněním v těhotenství jsou hemoroidy. Projevují se kulovitým zduřením kolem konečníku. Žena udává svědění, pálení a bolesti při sezení, často po stolici krvácí. Vhodné je potírat konečník gelem z dubové kůry či jiným přípravkem doporučeným lékařem.

Záněty močových cest v těhotenství

Každou infekci močových cest je nutné v těhotenství včas léčit, a to i přestože žena necítí obtíže. Lehčí infekce lze zvládnout pomocí extraktu z brusinek, těhotné by však v žádném případě neměly pít urologické bylinné směsi. Zánět močové trubice a močového měchýře se projevuje bolestivým močením, stálým nucením na močení a tlakem za stydkou kostí. Neléčená infekce může snadno přerůst v mnohem závažnější zánět ledvin, při jehož léčbě je nutná hospitalizace.

Zvířata a jejich vliv na zdraví v těhotenství

Těhotné ženy mívají často obavu ze styku s kočkou, neboť tato je přenašečem toxoplazmózy – onemocnění, které vede k nevratnému poškození plodu. Ohrožení toxoplazmózou ale není při dodržování základních hygienických zásad příliš aktuální. Víc než pomazlení s kočičkou hrozí nákaza od špatně umyté zeleniny nebo nedostatečně tepelně připraveného masa. Nakažlivá jsou totiž vajíčka parazita, která vylučuje nemocná kočka stolicí.

Preventivní prohlídky v těhotenství

Na Babyweb.cz najdete Kalendář těhotenských prohlídek, ze kterého se podle fáze těhotenství dozvíte, která vyšetření a preventivní kontroly vás v nejbližších dnech čekají. Na prohlídky dochází těhotná žena pravidelně do těhotenské poradny, od 36. týdne těhotenství potom do porodnice, ve které se registrovala k porodu. Při preventivní kontrole ošetřující gynekolog změří tlak, provede orientační vyšetření moči na přítomnost cukru, bílkovin a zánětu, provede kontrolu přírůstku hmotnosti a zevní a vnitřní gynekologické vyšetření, které posoudí růst dělohy. V porodnici potom probíhá záznam srdečních ozev plodu na přístroji zvaném kardiotokograf.

Vyšetření v těhotenství

Účelem lékařských vyšetření v těhotenství je především zjištění vitality plodu. Prvorodiček se lékař ptá na první pohyby miminka přibližně kolem 20. týdne těhotenství, u vícerodiček zhruba o dva týdny dříve, přibližně od 24. týdne těhotenství poslouchá také srdeční ozvy dítěte. V prvním nebo druhém trimestru těhotenství se doporučuje provést screeningové vyšetření k odhalení případných vrozených vývojových vad (VVV) nervové trubice a vyšetření stanovující individuální riziko přítomnosti Downova syndromu u plodu (kombinovaný test nebo triple test). Ve 24. až 26. týdnu těhotenství se u všech zapisuje výsledek zátěžového testu na těhotenskou cukrovku. Ve 35. až 37. týdnu těhotenství se odebírá poševní stěr na kultivační vyšetření přítomnosti streptokoků skupiny B a od 38. týdne těhotenství se natáčí záznam ozev plodu (OP) a děložní činnosti a zapisuje se jako všechny důležité údaje do těhotenské průkazky. Vyšetření ultrazvukem (UZ) během těhotenství podstupuje každá nastávající maminka zpravidla třikrát, cca v 10, 20 a 30 týdnu, díky nim je možné získat velmi přesné informace o vyvíjejícím se plodu.

K doporučovaným patří i vyšetření štítné žlázy, která má velký vliv na otěhotnění, průběh těhotenství i vývoj novorozence, především na vývoj jeho nervové soustavy. Pokud se onemocnění štítné žlázy odhalí včas, jde prakticky vždy o onemocnění léčitelné.

Výživa v těhotenství

Správná výživa těhotných je základním předpokladem pro bezproblémový průběh těhotenství a zdárný vývoj plodu. Špatná výživa po dobu těhotenství vede ke zhoršené přizpůsobivosti mateřského organismu, má prokazatelný vliv na vývoj plodu a zvyšuje riziko vzniku vrozených vývojových vad. Některé maminky zapomínají, že jíst hodně ještě neznamená jíst dobře. Podle současných názorů by měl být normální váhový přírůstek u žen 12–15 kg.

Čtěte také:

Co jíst v těhotenství

Možná by se měla ale spíš vyhledat seznam zakázaných jídel v těhotenství. To, že těhotné by neměly kouřit ani pít alkohol, je známá věc, některé si ale neuvědomí, že je vhodné v těhotenském jídelníčku omezit pití kávy na jeden šálek denně, vyvarovat se plísňovým sýrům, ale třeba i sushi. Gynekologové obecně nedoporučují v těhotenství bylinky, a to právě z toho důvodu, že hodně je jich nevhodných. Zkuste se tedy vyhnout bylinkovým čajům alespoň v prvním trimestru.

Vitaminy a doplňky stravy v těhotenství

Dostatečný přísun vitaminů a minerálů v těhotenství je velmi důležitý, přičemž denní potřeba se odvíjí od věku ženy, fáze těhotenství a laktace. V dnešní době jsou velice rozšířené různé těhotenské vitaminy, které ale ne vždy vhodně naplní potřeby těhotné ženy a plodu. Optimální je přísun vitaminů v jejich přirozené formě, tedy v ovoci, zelenině, mase a mléčných výrobcích. Celkově se doporučuje minimálně 400 g ovoce a zeleniny denně.

Během těhotenství je zvláště důležitý dostatečný přísun kyseliny listové, vápníku a železa. Díky jodizaci soli u nás nehrozí nedostatečný přísun jodu a následné poškození plodu. Přesto se těhotným ženám doporučuje konzumace mořských ryb.

Cvičení a pohyb v těhotenství

Těhotná žena by na sebe měla být opatrná, ale to neznamená, že by se měla vzdát cvičení a pohybu. To jen v případě, že je jí z důvodu ohrožení těhotenství doporučen klidový režim. Porodní asistentky i moderní gynekologové tvrdí, že je potřeba udržovat se v těhotenství v kondici. Nejen kvůli fyzičce, ale také při obavách z nadbytečných kilogramů. Cvičení v těhotenství je pro matku i dítě prospěšné: procvičováním svalů se předchází bolestem zad a snižuje se riziko trombózy. A zároveň se tak zvyšuje vylučování endorfinu – tedy hormonu štěstí. Vhodnými sporty v těhotenství jsou například chůze, plavání, jóga, pilates a břišní tance.

Sporty v těhotenství

A jakým sportům se v těhotenství vyhnout? Mezi zapovězené patří horolezectví ve výšce nad 2 500 metrů, potápění, bojové sporty, kde hrozí nárazy, posilování, při němž dochází k zadržování dechu a silně se napíná břišní svalstvo, extrémní zátěže – silové sporty, sporty provozované v horku, lyžování.

Psychika v těhotenství

Těhotenství, porod a mateřství znamenají pro ženu velkou životní změnu, a to nejen fyzickou, ale i duševní. Často se u těhotných žen setkáváme s úzkostí, utrápeností, depresí, náladovostí a strachem. Psychický stav těhotných nesouvisí jen se změnou životní situace, ale také s hormonálními změnami v těhotenství.

Kurzy pro těhotné

S novou životní situací, přípravou na porod a následné šestinedělí mnohým párům pomáhají těhotenské kurzy. Kvalitní předporodní kurzy by měly mít v průměru 5–10 setkání po 2 hodinách. Většina kurzů se pak skládá ze dvou částí: teoretické, kde přednáší gynekolog, sestřička, porodní asistentka a další odborníci a učí maminku i tatínka připravit se psychicky na porod, a praktické, kde je maminka připravována na porod a kde si budoucí rodiče na panence miminka vyzkouší, jak správně zacházet s novorozencem, jak ho pochovat, vykoupat, přebalit a další činnosti. Je vhodné, aby na předporodní kurzy chodili budoucí maminka a tatínek spolu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist