Žen, které chtějí rodit doma, přibývá

„Naším cílem není vrátit porody domů,“ tvrdí porodní asistentka Ivana Konigsmarková. Své profesi se věnuje přes třicet let, od roku 2000 nabízí asistenci domácích porodů. Patří k velmi kontroverzním postavám naší zdravotnické scény. Její jméno řadu lékařů nenechá v klidu, do některých porodnic má dokonce zakázaný přístup.

„Lékaři by si měli uvědomit, že přibývá žen, které chtějí rodit doma, a my jim musíme zajistit kvalitní péči. Měli by s námi, porodními asistentkami, začít komunikovat,“ upozorňuje.

V Praze a Středočeském kraji, tedy v regionu, kde Ivana Konigsmarková působí, asistovala v roce 2006 u 36, v roce 2007 u 50 a za první měsíce letošního roku už u 14 porodů doma.

„Největší problém vidím v tom, že pro poskytování péče neexistuje legislativa. Já osobně se řídím zahraničními předpisy, ale potřebovali bychom pravidla pro naše české podmínky, aby byla jistota, že budou jasně dané mantinely, co do péče o rodičku patří. Další mínus je, že tuto službu nehradí zdravotní pojišťovny. A v neposlední řadě je stále ještě málo porodních asistentek, které by porod doma uměly vést,“ vypočítává Ivana Konigsmarková.

Pečlivý výběr

„Pro hladký a úspěšný průběh porodu je potřeba pečlivě vybírat ženy, kterým službu nabídneme. Obvykle mě oslovují kolem poloviny těhotenství, některé i ve 30. týdnu. Já sleduji průběh celého těhotenství a nesmí se objevit ani sebemenší náznak rizika,“ zdůrazňuje asistentka.
Zdravotní stav ženy a dítěte se nehodnotí jednou, ale, a to chci zdůraznit, po celou dobu těhotenství i na začátku a v průběhu samotného porodu. Kdyby se cokoli zadrhlo, okamžitě jedeme do porodnice! Takových případů jsem zažila jen několik a byl to odtok zkalené plodové vody, což byl signál, že se miminku nemusí dobře dařit. K dalším komplikacím, které zastaví porod, a je nutné vyhledat porodnici, je nestandardní uložení plodu v děloze. V nemocnici žena porodí spontánně, ale je dobré mít jištění zdravotnické techniky, aby se dala v případě potřeby okamžitě použít a usnadnit tak miminku příchod na svět.“

Přátelské porodnice?

„Trochu je problém ve spolupráci s porodnicemi. Potřebuji mít jistotu, když jako poskytovatelka péče přivezu klientku do porodnice, že se jí personál ujme, nebude se křivě dívat na mne ani na maminku, protože chtěla rodit doma a prostě to podle našich představ nevyšlo. Samozřejmě si vybírám přátelské porodnice, ale kdyby byla krize, pojedu logicky i tam, kam nesmím.“

Rozhodnutí je na ženě

Některé klientky chodí k Ivaně Konigsmarkové po celou dobu do poradny, kde o ně pečuje, jak je běžně zvykem (měří krevní tlak, vyšetřuje moč, sleduje ozvy miminka, jeho růst), navíc spolupracuje s lékařem, takže nemá problém s odbornou konzultací.
Jiné potenciální rodičky doma navštěvují běžnou těhotenskou poradnu v porodnici. „Mám klientky, které sice chodí ke mně do poradny, ale rodit budou v porodnici. Je to na vůli každé ženy, jak se rozhodne,“ upozorňuje asistentka.

Porod doma

Když se žena rozhodne využít mých služeb, měla by vědět, jak bude porod probíhat. Jednou ji navštívím doma ještě před termínem. Vše probereme, já se zorientuji, abych pak (nejčastěji jezdím k porodům v noci) nebloudila.
Když začne žena rodit, zavolá mi ve fázi, kdy už mě potřebuje. Buď situaci konzultujeme po telefonu, nebo ji přijedu zkontrolovat, jak porod postupuje a buď ještě odjedu, nebo porodíme. Následně ji i miminko ještě až čtyřikrát navštívím v prvním týdnu po porodu, abych měla jistotu, že jsou oba v pořádku. Celý tento balík služeb stojí 8000 korun (v případě velké vzdálenosti ještě cestovné).

Doklady pro miminko

Čerstvá maminka od asistentky dostane všechny doklady (zdravotní a očkovací průkaz dítěte a hlášení pro matriku) a zprávy (pro gynekologa a dětského lékaře) jako v porodnici. „Gynekologa obvykle voláme druhý den po porodu, aby novorozence navštívil. Stalo se mi ovšem, že dětská lékařka odmítla přijet a odkázala nás do porodnice. Maminka tam nechtěla a lékařka třetí den zavolala, že posílá sanitu, protože jí jde o zdraví dítěte a že má žena jet okamžitě do porodnice. Sehnala jsem jinou dětskou lékařku, která miminko viděla až sedmý den po porodu a volala mi, jak spokojené děti se rodí doma. Naštěstí i takovéhle pozitivní reakce mám na kontě,“ směje se I. Konigsmarková

Asistence nejbližších

O tom, v jaké poloze a s kým bude rodit, si samozřejmě žena rozhodne sama. „Já jen můžu poradit, že jiná poloha je pro usnadnění porodu rychlejší nebo ukážu, jak si ulevit od bolestí,“ dodává Ivana Konigsmarková. Když chce maminka mít u porodu i starší děti, je podmínkou přítomnost dalšího dospělého, kdyby bylo nutné jet do porodnice.

Hlavní motiv

Pro porod doma se většinou rozhodnou ženy po nedobré zkušenosti z prvního porodu v porodnici. Některým ženám vadí paternalistický přístup, kdy jim lékař určuje, co smějí a nesmějí v těhotenství a při porodu, najdou se i ženy s alternativním stylem života, ale těch je minimálně.

Ivana Konigsmarková vzpomíná dokonce na klientku, která první dítě porodila na opuštěném ostrůvku v Kanadě, a tak jí přijde divné jet podruhé do porodnice. Často patří mezi její klientky ženy, které mají za partnera cizince.
„Mé klientky jsou ženy vzdělané, které mají své priority v hlavě srovnané. Povídáme si spolu na kurzech předporodní přípravy, při přednáškách. Chci, aby měly informace, co je čeká v porodnici, kdybychom tam museli v průběhu porodu odjet. Už se mi také stalo, že se žena neodhadla správně sama a zaskočila ji surovost celého průběhu porodu. Já obvykle dobře poznám, když některá klientka není úplně přesvědčená, že porod doma zvládne. Nemohu ji odmítnout, ale mým úkolem je ji nasměrovat nenásilně k tomu, že varianta porodu v porodnici je vždycky možná.“

Co musí ženy dopředu vědět

„Může se stát, že nebudu k dispozici,“ vypočítává Ivana Konigsmarková. „Jezdím na semináře, přednášky. Moje klientky přesně vědí, kdy jsem nedostupná, a pro takové případy máme přichystanou další alternativu – přátelskou či alternativní porodnici, kde mohou porodit ambulantně nebo kolegyni, která mě zastoupí.

Může nastat zdravotní komplikace a pojedeme do porodnice.

Náš vzájemný vztah je dvoustranná smlouva, kterou lze kdykoliv, v kterékoliv fázi spolupráce oboustranně vypovědět. Žena si může porod doma rozmyslet i ve chvíli, kdy už začal, já zase při hrozících rizicích rozhodnu, že doma rodit nebudeme.“

19.2.2009 11:59 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist