Zlatá hodina, první hodina s dítětem

Novorozené děti mají zajímavé schpnosti. Potvrzují to nejen zkušenosti maminek, ale také vědecké výzkumy. Narodí-li se donošené dítě přirozenou cestou a bez použití sedativ, můžeme u něj během prvních devadesáti minut po porodu pozorovat schopnosti, které se po této krátké době ztrácejí.

Už po porodu umí „chodit“

Jedním z nejdůležitějších reflexů zdravého novorozence je „chůze“, kterou si dítě koneckonců nacvičuje již v děloze. Tyto „kroky“ jsou dobře vidět, když se dítě chytí za ručičky a uvede do vzpřímené polohy – tehdy začne střídavě zvedat nohy a „chodit“.

Skutečný význam tohoto pohybu je však jiný. Když se dítě přiloží mamince po porodu na nahé tělo, začne se velmi účinně odrážet nohama a plazit se tak po břiše k bradavce. Tento cílený pohyb zároveň funguje jako masáž maminčina břicha a pomáhá vypuzovat placentu z dělohy.

Úžasný pohled z očí do očí

Pokud to podmínky umožňují a donošené zdravé dítě může strávit oněch prvních devadesát minut svého života v kontaktu s matčinou kůží, málokdy ho uslyšíte plakat. Dítě je totiž za těchto podmínek ve stavu klidné bdělosti, kdy má doširoka otevřené oči a pohybuje se jen málo nebo pomalu. (Klidnou bdělost odlišujeme od aktivní bdělosti, pláče, dřímoty, lehkého spánku a hlubokého spánku.)

Naopak miminka položená do postýlky vedle matky propláčou v první hodině a půl svého života asi půl minuty každých pět minut.

Klidná bdělost

Co je na klidné bdělosti zvláštního? Výjimečná je v tuto chvíli schopnost novorozence vydržet v klidném stavu téměř hodinu a půl. V tomto stavu je uvolněné a soustředěné, a má-li tu možnost, vyhledává pohled z očí do očí. To je pro maminku i dítě nezapomenutelný citový zážitek a mamince pomáhá doslova se do dítěte zamilovat, posílit šanci dítěte na dobrý život.

Stav klidné bdělosti je i u starších miminek nesmírně důležitý a rodiče by se ho měli naučit rozeznávat, protože dítě je v tu chvíli soustředěné a otevřené novým podnětům a komunikaci. Starší novorozenci však vydrží vždy pouze asi 10 % bdělého stavu denně a jen v krátkých časových úsecích.

Může se stát, že dítě zaujaté seznamováním se s maminkou začne projevovat zájem o prs až třeba za půl hodiny. Je to v pořádku, má zkrátka jiné starosti. Důležité je v těchto prvních chvílích nic neuspěchat.

Když během prvních devadesáti minut po porodu miminko pláče, je možné ho utišit a uvést do stavu klidné bdělosti tím, že ho zvedneme a přivineme k sobě.

Přečtěte si také:

Prosíme nerušit

Celá intimní fáze mezi narozením a prvním kojením by měla být co nejméně rušena, protože usnadňuje přechod dítěte z dělohy na svět. Je nejlepší pro stabilizaci srdečního rytmu dítěte, jeho tělesné teploty a dýchání.

Dítě strávilo mnoho měsíců v teple a jistotě dělohy, kdy slyšelo zblízka vaše srdce, dech i hlas. Je pro ně nejlepší, když se z této symbiózy dostává co nejpomaleji, aby mělo co nejmenší šok.

Pozná svou maminku

Již čtyři hodiny po porodu pozorovat reakce dítěte, které znamenají již opravdovou komunikaci. Pokud dítě prožije během prvních deseti až patnácti minut svého života pohled z očí do očí se svou maminkou, je schopno ji za čtyři hodiny již rozeznat od obličejů jiných žen.

Pozná i hlas

Krátce po porodu už dítě rozeznává hlas svých rodičů. Hlas matky rozezná od hlasu cizí ženy v 95 %, hlas otce rozezná v 80 %.

V dítěti jsou „přednastaveny“ všechny lidské emoce – umí je napodobovat, respektive je v sobě objevovat pomocí druhých lidí. Velmi záleží na tom, jakou náladu má matka po porodu, co by měla dělat pro to, aby ji měla v rámci možností co nejlepší? Kolem porodu je důležitá pro matku emoční podpora.

Péče o maminku

Aby se vašemu novorozenému děťátku v životě co nejlépe dařilo, je velice důležité, abyste s ním mohla strávit ihned po porodu co nejvíce času a navázali jste tak vzájemný citový vztah. Porodnický personál napomáhá vzniku tohoto pouta tím, že vám během porodu poskytuje ohleduplnou péči a že vám dovolí mít ihned po porodu miminko na svém nahém těle až do chvíle, kdy dítě projeví zájem přisát se k prsu.

Podívejte se, jak vypdá první přisátí minika po porodu. Je to skvělý start pro bezproblémové kojení.

Rodí se matka

Když strávíte první hodinu přivinutí jeden k druhému, dáte prostor nejen dítěti, ale i matce ve vás, aby se narodila a vytvořila si co nejlepší začátek pro všechno, co bude v životě následovat. Tatínek se může samozřejmě také zapojit: může se dítěte dotýkat, tiše na něj mluvit, dívat se mu do očí, po prvním nakojení ho může něžně pochovat.

V současném rychlém světě jsme zvyklí, že jakmile něco prožijeme, hurá za dalšími zážitky. Ale při porodu má všechno svůj čas a nemělo by se nic uspěchat: maminka a dítě se potřebují v klidu seznámit, dítě se musí adaptovat.

Potřebují svou „zlatou hodinku“, aby mohla vzniknout láska na první pohled, která se bude nadále rozvíjet. Mnoho lidí nemá tušení, jak je vzájemný kožní kontakt mezi matkou a dítětem důležitý. A když o něm nevědí, není divu, že ho nepostrádají.


Zdroje:Marshall Klaus, Phyllis Klaus: Your Amazing Newborn, 1999
http://www3.interscience.wiley.com/journal/119920166/abstract

5.3.2019 1:25 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist