Změny v očkovacím kalendáři

Českou republiku možná brzy čekají nejméně tři změny v očkovacím kalendáři. Informoval o tom hlavní hygienik ČR Michael Vít. Od roku 2009 se možná zruší povinné přeočkování dětí proti tuberkulóze, MZ ČR naopak uvažuje o zavedení plošného očkování dětí proti pneumokokovi a přeočkování starších dětí proti černému kašli.

Někteří odborníci považují za zbytečné i první očkování proti tuberkulóze. „Já osobně se kloním k vakcinaci pouze rizikových skupin,“ řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Místo plošného očkování by se přimlouval za lepší kontroly imigrantů. Výskyt tuberkulózy v ČR zatím patří k nejnižším v EU. Podle Víta jde zhruba o 9,4 případu na 100 000 obyvatel. Se zrušením přeočkování ovšem nesouhlasí odborníci na plicní nemoci.

Jasné není zatím ani plošné zavedení očkování proti pneumokokům. Podle některých údajů onemocní pneumokokovými infekcemi na 400 dětí ročně, 14 procent z nich zemře. Pneumokokové choroby hrozí hlavně velmi malým dětem. Problém zavedení plošného očkování proti pneumokokům spočívá podle Víta v jeho velké nákladnosti. Znamenalo by navýšení o 400 milionů korun. Plošné očkování proti pneumokokovým nemocem už zavedlo 17 států Evropské unie. Naposledy se připojilo 1. dubna sousední Slovensko.
„Proti pneumokokovým infekcím se mohou očkovat děti nejdříve po zhojení vakcinace proti tuberkulóze, které se provádí v porodnici a po dosažení tělesné hmotnosti minimálně 5 kilogramů, tedy přibližně od tří měsíců věku,“ řekl nám MUDr. Petr Karger, praktický lékař pro děti a dorost.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené