Způsoby asistované reprodukce – GIFT metoda

Asistovaná reprodukce původně měla dát lidem šanci na vlastní potomky v případech jak sekundární, tak primární (organické) neplodnosti (díky svým postupům přemosťovala existující organické a funkční defekty nebo abnormality bránící přirozenému postupu procesu plození). Tyto postupy předpokládaly, že nositelkami problémů s plozením jsou převážně ženy.

Metoda GIFT

Prvotní, dnes již téměř opuštěný postup je přenos gamet do vejcovodu (gamete intrafallopian transfer GIFT).
Sloužil k překonání někdy problematického průchodu spermií ženským pohlavním ústrojím a umožňoval přirozený postup oplodnění. Největším problémem této metody byla nedostatečná znalost pochodů, které probíhají při průchodu spermií ženským pohlavním traktem a jsou nutné pro úspěšné oplození. Proto nebyl GIFT příliš úspěšný. Předpokladem úspěchu GIFT je především normální dozrávání vajíček a průchodný vejcovod. Často se ukazuje, že úspěch postupu GIFT signalizuje jen přechodný charakter neplodnosti a po ukončeném těhotenství často následují i další normálně vzniklá těhotenství. Později byla metoda GIFT kombinována s hormonální provokací ovulace a s případným instrumentálním odběrem vajíček a jejich přenosem do průchodného vejcovodu, ale jeho efektivitu to nezvýšilo. Protože metody GIFT ponechávají vlastní proces oplození nedotčený, nejsou proti této metodě podstatné etické výhrady. Je proto škoda, že se ani po významném rozšíření znalostí o pochodech, které musí spermie prodělat před vlastním oplozením, již téměř neužívají.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele kofilka
kofilka

Ja jsem podpstoupila IUI v liberci na klinice stellart pred tremi mesici a nastesti uspesne, nekdy je proste potreba tu prirodu trochu popohnat a zadari se :)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené