4 tipy, jak dlouhodobě podpořit odolnost dětí. Vyzkoušejte je!

Jak podpořit přirozenou obranyschopnost dětí? Nezbytnou součástí je pestrá strava či omezení potravin s obsahem cukru. Co ještě můžeme změnit a zvýšit tak jejich odolnost.

boys-g84309c766_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Kvalitní spánek je základ

Kvalitní spánek tak posiluje imunitní systém dítěte. Při nedostatku spánku  je pravděpodobnější, že při kontaktu s viry onemocní. Je to způsobeno snížením produkce ochranných cytokinů a protilátek bojujících s infekcí.

Většina předškolních dětí potřebuje přibližně 10-13 hodin spánku. Bohužel ale není neobvyklé, že děti spí méně než osm hodin. Co to způsobuje?

Na vině bývá:

  • čas strávený u obrazovky,
  • nadměrný příjem cukru,
  • nedostatek slunečního světla během dne,
  • stres nebo úzkost,
  • nedostatek či nadměrná fyzická a duševní zátěž během dne.

Řešením může být pravidelný večerní rituál

Zkuste tedy přerušit sledování obrazovky hodinu před spaním a naopak zavést společný spánkový rituál.

Skvělý je poslech uklidňující hudby, čtení příběhů i společné povídání o tom, jaký jste měli den.

Doporučujeme k tomu již ztlumit světlo a hlavně, tento rituál neměnit. Pravidelný rituál ve stejnou denní dobu usnadňuje večerní uspávání.

Snižte stres, ale nevyhýbejte se mu

Možná si to ani neuvědomujeme, ale se stresovými situacemi se děti mohou potkávat každý den. Ať už v podobě neshod s kamarády, náročného rozvrhu, ale i společenských událostí (covid-19, energetická krize, politické události).

Stres oslabuje imunitní systém tím, že tělo produkuje méně bílých krvinek, které bojují proti mikrobům a infekcím.

Když je dítě ve stavu stresu nebo úzkosti, zásoby živin se přesouvají z jiných systémů, jako je imunitní, reprodukční a trávicí systém, aby pomohly s reakcí „bojuj nebo uteč“.

Dítě pak může být častěji nemocné. Výjimkou nejsou ani nespecifické bolesti břicha nebo hlavy.

Naslouchejte a poskytněte oporu

„Pokud vidíme, že dítě něco trápí, naslouchejte. Dejte mu prostor, aby mohlo své emoce sdílet. Následně je zkuste reflektovat. Je to pro tebe těžké, když..?  Případně nabídněte podporu. Jak ti s tím mohu pomoct?

Pokud dítě ví, že se na vás může obrátit, je pravděpodobnější, že se s vaší podporou naučí s náročnými úkoly vypořádat čím dál samostatněji. 

Neznamená to ale, že bychom dítě měli před všemi stresovými situacemi ochránit, tím ho ochuzujeme o důležitý moment učení – nárazová a určitá míra stresu, se kterou se zvládnou vypořádat, je naopak posiluje,” říká Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských škol.

Důležité je také zamyslet se nad náročností každodenního rozvrhu dítěte nebo nad situací v rodině. Nedokážeme výrazně proměnit svět, ve kterém dítě vyrůstá. Umíme ale ovlivnit atmosféru doma. Důležité je, aby dítě cítilo, že je s námi v bezpečí a přijímané takové jaké je.

Čtěte dále:

Využijte sílu pobytu v přírodě

Výzkumy zároveň ukazují, že děti, které bydlí v blízkosti přírody a mají do ní přístup, jsou odolnější vůči stresu, objevuje se u nich menší výskyt poruch chování, úzkosti a deprese.

Dětem s ADHD pobyt v přírodě navíc prokazatelně ulevuje od náročných symptomů. Zkuste tedy do vašeho společně stráveného času zapojit procházku nebo třeba hru venku – uvidíte, že rozdíl poznáte nejen na dětech, ale i u sebe.

Pozor na příliš času stráveného uvnitř

Kam nemůže slunce, přijde lékař. Pořekadlo našich babiček, které ale platí i na dnešní děti.

Pohyb a vystavení slunečnímu světlu během dne, patří mezi jedny z nejlepších podporovatelů imunity a základ pro tvorbu vitamínu D. Ten pomáhá nejen budovat silný imunitní systém.

Hra venku zároveň děti vystavuje spoustě různých mikrobů. Pro dětský imunitní systém je to přirozený trénink a budování odolnosti.

Pohyb venku

Při pohybu se děti přirozeně zahřejí, mají dobře prokrvené orgány včetně mozku, takže se mohou učit doslova na každém kroku z toho, co je potká.

„Existuje nespočet důkazů o tom, že pohyb má pozitivní vliv na náladu, spánek, trávení, učení a odolnost. Přesto není dostatek pohybu zdaleka zaručen všem dětem,” říká Tereza Valkounová z Asociace lesních MŠ.

Ideální je věnovat čas dětem a trávit ho co nejvíce venku. Další variantou jsou ale různé odpolední aktivity, které jsou provozovány v přírodě. Může to být sport, skautský oddíl nebo třeba turistika. Pro malé děti je jedním z možných řešení lesní školka. V lesních školkách děti tráví až 90 % času venku, a to za každého počasí.

Pohyb je totiž klíčovým faktorem pro zdravý vývoj celého organismu od formování kosterního aparátu, rozvoje svalové soustavy, ale i vývoje mozku a dalších oblastí.

Pavla Koucká v knize Odolné dítě zmiňuje že: „Pohybová aktivita zvyšuje hladinu dopaminu, serotoninu a noradrenalinu zajišťující stabilitu, soustředění, mentální bdělost a vnitřní klid. Dále pohyb také stimuluje produkci proteinu, který podněcuje propojování buněk v mozku.”

Studie pohybové aktivity českých dětí však uvádí, že 68 % dětí dosahuje doporučovaného množství pohybové aktivity, což je dle odborníků nejméně tři hodiny denně. Když to obrátíme, víc než třetina dětí nemá naplněnou potřebu pohybu a je tak přímo ohrožena všemi riziky, které to přináší.

17.2.2023 5:10 | autor: Ing. Lucie Krůčková | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s Asociací lesních MŠ., https://activehealthykids.upol.cz/, Wyver S. The Influence of Outdoor Play on Social and Cognitive Development.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist