Jak to chodí v Norsku?

NETĚHOTNÁ (2) Přístup Česka a Norska k rodině a dětem se liší snad ve všem, kde může. V dnešním příspěvku bych tedy ráda popovídala více o tom severském a přiblížila vám, jak jiné to opravdu je.

Když jsem se stěhovala z Česka, neměla jsem vybranou zemi. Původně mě lákaly úplně jiné kraje. Popravdě jsem zrovna z Norska měla docela obavy. Všude jsem slýchala ty děsivé příběhy o odebraných dětech a matkách, kterým byl znemožněn kontakt s vlastním potomkem.

Můj plán byl takový, že projedu kus Evropy a nakonec zakotvím tam, kde se mi bude nejvíc líbit. Osud chtěl ale tomu, že jsem se na sever přestěhovala na podzim roku 2019, takže díky pandemii se žádné další stěhování dosud nekonalo. To mi dalo ale dostatek prostoru opravdu poznat zdejší kraj a hlavně ten přístup k rodině a dětem. Je to opravdu tak hororové, jak mi prezentovali v Česku?

Odpověď není tak jednoznačná. V mnohém totiž s Nory souhlasím, mnohé mi po hlubším zamyšlení dává smysl. Například to, že dítěti se věří, dokud se neprokáže opak. Což ovšem může být i dost svízelné pro rodiče. Není úplnou výjimkou, že zdejší děti situace od určitého věku zneužívají a prakticky svým rodičům vyhrožují: „když neuděláš, co chci, nahlásím tě na sociálku“.

Je tady také spousta přehnaných situací, které již jsou důvodem k zásahu úřady. Například pravidla o tom, že dítě musí mít vlastní pokojíček. I když je to novorozeně. A když máte děti různých pohlaví? Sdílený pokoj neexistuje! A je jedno, že jsou dětem třeba jen dva roky.

Nebo když na dítě zvýšíte na veřejnosti hlas. To taky nesmíte. Nesmíte se dopouštět absolutně žádného násilí, ani náznaku. Fyzické tresty jsou pak přímo důvodem k odebrání, stejně jako alkoholismus.

U alkoholu se ještě zastavím, protože je to mnohem širší téma. Možná víte, že zde panuje částečná prohibice (z mého pohledu neskutečně pokrytecké, neboť správný Nor pravidelně vyjíždí na loď, kde se zřeže jak to prase). S dětmi se to má tak, že prakticky kontrolují množství alkoholu, jaké nakupujete (pokud nakupujete alkohol stále ve stejném obchodě, po překročení určitého měsíčního limitu musíte podepisovat dokument o tom, že jste si toho vědomi – a to bez ohledu na to, zda děti máte). Pokud ho nakupujete příliš mnoho, začnou se úřady zajímat. Také pokud máte např. nějakou oslavu na níž je přítomno i dítě, jeden z rodičů vždy musí zůstat střízlivý. Zcela. Tolerance alkoholu za volantem je asi jedno pivo. Tolerance v přítomnosti dítěte je nula.

Úřady se o vás budou zajímat i v případě, že vaše dítě neumí norsky, nebo nezná dostatečně zdejší kulturu. Toto pravidlo už chápu mnohem lépe, než ta předchozí. Obyvatelstvo stárne a oni potřebují někoho, kdo bude předávat národní odkaz dalším generacím. Dá se říci, že Noři jsou na pokraji záhuby. Vymírají. Také je to logické s ohledem na dítě – když si nebude rozumět s dětmi v kolektivu, nebo bude moc jiné, bude to mít mnohem těžší a bude mnohem více ohroženo šikanou. Toto se stává hlavně v rodinách, které žijí uvnitř vlastní komunity. Týká se to nejen Čechů, ale hodně i Poláků, Thajců a Eritrianů, případně Turků.

Úřady nejsou vždy ale jen strašákem. V prvé řadě se snaží pomoci. Snaží se jednat vždy jen a pouze v zájmu dítěte. A pokud dítě není úplně standartní, pocítíte, že jejich pomoc je opravdová. Když má dítě třeba nějakou poruchu, či nemoc. Pokud sami budete hledat cestu, barnevarne vám pomůže a podpoří vás. Mám ve svém okolí i případ, kdy dcera známé je chronická lhářka. Než se na to přišlo, byl to trochu boj, ale ve výsledku je tato maminka opravdu vděčná za péči, jaké se jí dostalo.

Noři mají zkrátka děti na prvním místě a udělají pro jejich ochranu vše – i kdyby to mělo znamenat, že ublíží rodičům. Občas mají jen trochu přehnané nároky. Alespoň z mého pohledu. Sama jsem se ještě stoprocentně nerozhodla, zda chci tady žít – porodit zde děti a vychovávat je v tomto systému. Od začátku to byl pro mě největší strašák a i když mám na něj dnes názor mnohem pozitivnější, stále si nejsem jistá, zda je toto tím nejlepším pro mé budoucí děti.

Pokud vás zajímá o Norském přístupu k dětem a rodině ještě něco, klidně se ptejte. Nebo mi napište, co si o tom myslíte? Chtěli byste vychovávat svoje děti ve zdejších podmínkách?

7.12.2021 7:24  | autor: Markéta

Další blogy

Autor nemá žádné další blogy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist