George Alexander Luis – budoucí král, obhájce mužů i farmář

Svatbu Kate Middleton a prince Williama sledovaly stamiliony lidí po celém světě. Když následně Kate oznámila své těhotenství, pozornost na královský manželský pár se jen zvýšila. Dlouhé měsíce se spekulovalo o pohlaví dítěte i o výběru jména. Jak vypadá situace teď, když světem dychtivě očekávané dítě přišlo na svět?

„Jeho Královská Výsost Vévoda z Cambridge a Vévodkyně z Cambridge si vám dovolují s radostí oznámit, že čekají dítě,“ objevilo se na oficiálních webových stránkách královského páru v prosinci minulého roku. Následovalo vyjádření ministerského předsedy Davida Camerona, který radostnou novinku komentoval neformálně na svém Twitteru: „Jsem velice potěšen, že Vévoda a Vévodkyně očekávají miminko.“

Zpráva následně začala v neúprosných přílivech zaplavovat celý svět. Příchod královského dědice vyvolal celou řadu spekulací. Nejčastěji se odhadovalo pohlaví a jméno, sázky se ale uzavíraly i na den, kdy dítě přijde na svět. Mnozí lidé sázeli na datum 1. července. Den, kdy se narodila lady Diana. O Britech se často říká, že jsou národem konzervativním, který lpí na tradicích a je fascinován minulostí. Do jisté míry to bezpochyby pravdou je, tato skutečnost je pak umocněna zvláště u královské rodiny, kde tradice drží pevně v rukou královna Alžběta.

Před týdnem, 22. července, přišel na svět nový život. Vévodkyně Kate porodila v nemocnici St. Mary v Londýně syna. V té samé nemocnici se před lety narodil i princ William. Den narození královského potomka získal zvláštní atmosféru, jak řekl David Cameron, celá Británie bude oslavovat tento den, kdy na svět přišlo královské dítě. Nešlo však jen o oslavy tohoto dalšího významného dne v britských dějinách, šlo i o záležitost, jak se vyrovnat s minulostí, která sice není primárně přítomna, ale přesto přetrvává a záleží na tom, aby přežila. V srpnu to bude již šestnáct let od autonehody, při které zemřela Lady Diana. Narození jejího vnoučete musí být zvláště pro prince Williama hořkosladkým zážitkem. Nikdo asi nepochybuje, že z vévody z Cambridge bude ukázkový otec, na kterého by byla jeho matka pyšná. Dojetí už budil okamžik, kdy William společně s Kate, která držela synka v náručí, vystoupili před nemocnici St. Mary, aby zapózovali novinářům. Williamovo nadšení novou otcovskou rolí bylo přímo hmatatelné.

Britové navíc ani v nejmenším nepochybují, že jejich princezna lidských srdcí by si Williamovu choť Kate určitě velmi oblíbila. Byla by šťastná, kdyby věděla, že se její syn oženil z lásky a nejednalo se o dohodnuté manželství? Nelze si nevšimnout, že William se svou povahou matce velice podobá. Veřejnost mohla sledovat, jak pozorně se na Kate dívá, když sestupovala ze schodů společně s uzlíčkem, ve kterém bylo zabalené jejich miminko. William se zkrátka jeví jako ohleduplný anglický gentleman. Před nemocnicí řekl novinářům: „Až bude můj syn starší, řeknu mu, jak důležitá je dochvilnost, protože vím, jak dlouho jste tu čekali.“

Ačkoliv byl vévoda z Cambridge vychováván pod přísnými pravidly královského dvora, zdá se, že mu nedělá problém občas předpisy porušit. Vypadá to, že si uvědomuje, jak moc se jeho matka cítila izolována a nechce, aby něco podobného zažila i Kate. V tyto slavné dny je lady Diana skutečně přítomna. Úctu jí vzdala i sama novopečená maminka, která si na své vystoupení před veřejností oblékla velice podobné šaty, které na sobě měla i Diana, když ji novináři vyfotili s právě narozeným Williamem v náručí.

Tradicí je poznamenáno i jméno, které William s Kate pro svého potomka vybrali. Královský syn dostal jméno George Alexander Luis. Jméno George bylo veřejností očekáváno, prostřední jména Alexander a Luis vzbudila lehké překvapení, neboť se nejedná o královská jména Williamova otce, ani dědečka a pradědečka, jak bylo předpokládáno. Jméno George je skutečně nejčastějším jménem britských králů. Etymologie jména sahá do Řecka a překládá se jako „farmář“. Otec královny Alžběty nosil jméno George VI. Pokud by na trůn usedl i princ Charles, jeho královské jméno by bylo George VII. Patronem Anglie je navíc svatý George, který podle legendy porazil dračího nepřítele. Volba tohoto jména tak trochu zapadá do praxe královského páru dodržovat tradici, ale zároveň si dělat věci po svém, o tom svědčí druhé jméno, Alexander, které je oblíbeným jménem císařů. Stejně jako jméno George odkazuje k řeckým kořenům, překládá se jako „obhájce mužů“.

Anglii se žádný z králů tímto jménem nehonosil, ve Skotsku bychom ale panovníka s takovým jménem našli. Luis je druhým jménem prince Williama. Jedná se o přízvisko s německou a francouzskou tradicí. Zvláštní úspěch slavilo především u francouzských králů, neboť nejméně osmnáct králů toto jméno užívalo. George Alexandr Luis, budoucí král, získal do vínku bezpochyby královská přízviska. Ačkoliv se jeho život už od narození zdá být předurčen, nevíme, co přinese osud. Nezbývá než jen popřát, aby modrá krev byla v jeho životě požehnáním a nikoliv prokletím.

29.7.2013 2:00 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist