Halle Berry je v 46 letech těhotná. Jak moc riskuje?

Slavná herečka letos oslavila šestačtyřicáté narozeniny. Zároveň s nimi oznámila i druhé těhotenství, které označila za největší překvapení svého života. Otěhotnění přirozenou cestou je po čtyřicátém roku života velmi vzácné, na jedné straně můžeme hovořit o zázraku, na straně druhé až o příliš velké riziku.

halle-berry-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Jak Halle Berry přiznala, těhotenství v šestačtyřiceti neplánovala. „Myslela jsem si, že doba, kdy bych mohla mít další dítě je už pro mě minulostí, a tak zjištění, že jsem v jiném stavu pro mě bylo velkým šokem – šťastným šokem,“ řekla herečka. V rozhovoru pro CNN své druhé těhotenství dokonce označila za největší překvapení svého života.

Těhotenství po čtyřicítce je vzácností

Pozornost se nyní obrací k tématu, jak vysoké riziko nese těhotenství v pokročilém věku. Jeden z odborníků v návaznosti na těhotenství Halle Berry prohlásil: „Nechceme, aby osmatřicetileté ženy odkládaly své těhotenství s tím, že mohou přirozenou cestou otěhotnět i v pozdějším věku. Když veřejnost slyší o ženách, které otěhotněly po čtyřicítce, pojme podezření, že jejich cesta k těhotenství nebyla zrovna přirozená – neříkám, že je to případ i Halle Berry, ale je skutečně velmi nepravděpodobné přijít přirozenou cestou do jiného stavu v jejím věku.“

Podle současných statistik stále narůstá věk, kdy ženy poprvé otěhotní. Čísla se nyní pohybují mezi třicátým a čtyřicátým rokem. Ještě v osmdesátých letech bylo těhotných žen nad 35 let pouhých 5 procent, dnes už se hovoří o 20 procentech. Nad čtyřicátým rokem se výrazně snižuje šance na otěhotnění a to až na 5 procent, proto otěhotnění přirozenou cestou je velmi vzácné. Těhotné ženy navíc čelí vzrůstajícím rizikům vysokého krevního tlaku, rakoviny prsu a potratu. Je ale nutné říci, že tato rizika neplatí absolutně, jsou velmi specifická pro každou jednotlivou ženu, záleží především na zdravotním stavu ženy a pravdou je, že Halle Berry by jen málokdo tipoval šestačtyřicet let.

Těhotenství s cukrovkou

Lékařka Carla Roberts k tomuto podotýká: „Všem svým pacientkám, které překročily hranici čtyřicet let říkám, že během svého těhotenství musí být tak aktivní, jak to jen půjde. Zároveň jsou nezbytné testy na vysoký krevní oběh, cukrovku, lipoproteiny, cholesterol i EKG. Nutná je i konzultace s genetikem.“

V případě Halle Berry je riziko možné, herečka totiž již dlouhá léta bojuje s cukrovkou typu 2, která jí byla diagnostikována ve třiadvaceti letech. Halle by tak měla velmi dbát o své zdraví a udržovat si jej vhodnými stravovacími návyky, cvičením a zejména konzistentní prenatální péčí u odborníků, jejichž specializací jsou ženy s vysoce rizikovým těhotenstvím.

Mutantka s omezením

Slavná herečka se o svém těhotenství dozvěděla při natáčení filmu X-Men: Days of Future Past, kde hraje komiksovou hrdinku Storm. Narůstající bříško tak sehrálo při natáčení důležitou roli, neboť muselo dojít k úpravám mnoha scén.

Jak řekla Halle: „Moje rostoucí bříško se pro mě stalo konstantní výzvou. S postupem času mě těhotenství stále více limitovalo, takže role, kterou jsem hrála je nakonec dost odlišná, protože byla přizpůsobena mému stavu.“

Svůj požehnaný stav navíc spojila i s další ušlechtilou záležitostí – charitou. Společně s organizací WFP (World Food Program) a módním návrhářem Michaelem Korsem bojují proti dětskému hladomoru v rozvojových zemích.

Zpečetěno svatbou

Halle Berry je již zkušenou matkou, s bývalým partnerem, modelem Gabrielem Aubreym, má dceru Nahlu, které je pět let. Když byla hostem v show Wendy Williams, prozradila, že její dcera by si velmi přála stát se „velkou sestrou“. „Každý večer se modlíme… a ona říká – bože prosím, moc bych chtěla palandu a malou sestřičku. A já na to říkám – Jednu z těch věcí můžu zařídit hned, ale za tu druhou se musíme modlit,“ prozradila oblíbená herečka.

Jak se zdá, modlitby byly z části vyslyšeny – na začátku dubna Halle oznámila, že se svým snoubencem, francouzským hercem Olivierem Martinezem (47) čeká miminko. Podle posledních zpráv to však vypadá, že Nahla nebude mít malou sestřičku, ale brášku. Chlapeček by se měl narodit v říjnu tohoto roku.

Zdá se, že krásná herečka zatím neponechává nic náhodě. Jednou z příprav na miminko byla totiž svatba. V červenci řekla Halle Olivierovi své ano na venkovském zámečku Chateau de Vallery ve Francii. Svatba byla skutečnou pohádkou, doufejme, že i těhotenství Halle Berry bude mít svůj happy end.

12.8.2013 12:19 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist