Hypnoporod začíná v hlavě

Strach je špatný přítel. A u porodu to platí dvojnásob. Naopak uvolnění přináší zmírnění bolestí. Přečtěte si v čem spočívá metoda hypnoporodu, která ulevila už mnoha ženám.

hypnoporod-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Žena by měla tělu věřit

Přesvědčila se o tom Američanka Marie Mongan, která přišla s metodou nazývanou hypnoporod. Ženy při ní využívají při porodu autohypnózu, autosugesci, relaxaci, vizualizaci, speciální techniku dýchání. Marie Mongan si to nemohla vyzkoušet na sobě, tak aspoň rodila bez anestezie, což v 50. a 60. letech nebývalo běžné.

Už tehdy vycházela z toho, že žena by se měla spoléhat především na své tělo, jež může naladit tak, aby se z porodu stal příjemný zážitek pro matku a dítě a ne noční můra. Marii se povedlo tuto metodu úspěšně vyzkoušet u dcery a vnoučka a po dvou dalších zkušenostech ze svého okolí ji v 80. letech nabídla veřejnosti.

Dnes už je praktikovaná ve skoro padesátce zemí a také u nás. Liší se v drobnostech, cíl je však stejný: Maminka si navodí takový stav uvolnění a zklidnění, že nechá své tělo pracovat samo. Ve své mysli přistoupí na to, že porod je fyziologický proces jako každý jiný v našem těle, které má zakódované, jak na to. Navíc pokud se maminka nebude stresovat, což se přenáší i na dítě, narodí se jí pohodové miminko.

Příprava na hypnoporod

„Hypnoporod se hodí pro každou ženu, která se rozhodne rodit přirozenou cestou,“ říká Elizabeth Echlin, francouzská specialistka na tuto metodu. „Ale musí být motivovaná a projít přípravou.“

Hypnoporod podle ní spočívá na čtyřech pilířích: Dýchání, relaxaci, vizualizaci a prohlubování všeho toho, co si osvojila.

Ve svých kurzech učí ženy napřed správně dýchat, aniž by se stresovaly, v jaké fázi porodu jaký typ dechu použít. V tomto směru doporučuje hlavně dýchat do porodních vln. Ale správný dech je podstatný také pro relaxaci přinášející uklidnění a tolik potřebné uvolnění. Těhotné se učí zvládat relaxační techniky samy.

Uvedení do hluboké relaxace jinou osobou bývá sice příjemné, v tomto případě by ale průvodce ženy u porodu – manžel, dula nebo kamarádka – měl být spíš tím, kdo odstraňuje rušivé vlivy zvenčí. Řeší praktické záležitosti, navozuje příjemné prostředí v porodní místnosti, pomůže masáží, dotykem.

Do metody hypnoporodu patří i vizualizace, tedy když si maminka „promítne“, co se s jejím tělem v tu kterou chvíli při porodu děje. K tomu slouží speciálně vybraná videa z porodu v kurzech.

Čtěte také:

Neučíme se na zkoušku

Příprava na hypnoporod probíhá konkrétně u Elizabeth Echlin od čtvrtého měsíce těhotenství v šesti kurzech po dvou hodinách, v jiném – americkém kurzu – nabízejí pět sezení po 2,5 hodinách. To není tak podstatné jako fakt, že jen chodit do kurzu nestačí.

Žena na sobě musí pracovat i doma, zkoušet si dýchání, relaxační techniky, protože ty se nedají „nabiflovat“, nesmí se na ně spěchat, musí pomalu přejít do krve. Ve stresu se autohypnóza nepovede, což může samozřejmě ženu znervóznit a je po efektu.

„Strach a stres zpomalují a komplikují porod,“ dodává Elizabeth Echlin. Ovšem ještě než dojde k porodu samému, ženy se učí odbourávat strach z toho, co je čeká. V jednom americkém kurzu je například učí změnit slovník v souvislosti s porodem. Třeba místo výrazu „porodní bolesti“ jim nabízejí označení „porodní tlaky“, místo slova „kontrakce“ termín „vlny“. A také vysvětlují, co se v ženském těle děje během porodu a jaký to má vliv na dítě.

Uvolnění je cestou k snažšímu porodu

Pokud se ženě podaří zbavit se strachu z porodu, pomůže jí to se uvolnit od chvíle, kdy porod začne. Soustředí se na svůj prožitek, na příjemné pocity své a dítěte a může začít s relaxací. Pomůže jí to lépe zvládat kontrakce, navíc stav uvolnění prospívá produkci endorfinů a oxytocinu, hormonů, které usnadňují porod.

Co to je autohypnóza?

Autohypnóza neznamená, že by maminka upadla do nějakého spánku či stavu, kdy by nad sebou ztratila vládu, naopak, je zcela bdělá a intenzivně zažívá svůj momentální stav a bez pomoci a nějaké újmy může z relaxace vystoupit. Když se jí povede zvládnout tuto techniku, pak může mluvit o porodu jako o jedinečném, neopakovatelném zážitku.

 

14.12.2022 5:00 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: Článek byl napsán na základě metodiky Elizabeth Echlin a ve spolupráci s dulou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist