Já chci poníka! Jistě, miláčku. Jakého?

Říká se, že štěstí a lásku si za peníze nekoupíme. Některé slavné osobnosti se ale o to alespoň pokoušejí – v podobě dárků svým dětem. Rodinný rozpočet hraje pramalou roli, a tak není důvod se držet při zemi. Vítejte ve světě, kde ani modré z nebe není nedosažitelné.

Také si vaše dítě každý rok přeje jeden a ten samý vysněný dárek a vy mu s docházející trpělivostí vysvětlujete, že na obrovskou krabici s legem nejsou penízky a že kolotoč se do vašeho 3+1 prostě nevejde? Celebrity takovéto problémy neřeší. Když už kupovat dárek, tak ať to stojí za to!

Podle psychologů se rozmazlené dítě vyznačuje tím, že má širší hranice obzoru než ostatní. Ty hranice svým dětem určují rodiče. Jsou to oni, kdo dítěti nastavují zrcadlo světa, a pokud je to svět, kde stačí přání vyslovit, aby se splnilo, pak je to skutečný problém.

Jak vytříbit dětský vkus

Suri Cruise, dcerušku Katie Holmes a Toma Cruise, občas papparazzi vyfotí, jak s brekem vychází z toho či onoho obchodu s nepořízenou. To ale zdaleka neznamená, že by se na její výchově šetřilo. Na narozeninovém seznamu malé Suri se objevily položky jako diamantové náušnice nebo poník. A protože narozeninová přání se mají plnit, Tom s Katie dcerce vyhověli.

Říká se dokonce, že Tom Cruise se již dříve prokázal jako milující otec, když za pouhých pět tisíc dolarů pronajal kluziště v Rockefellerově centru v New Yorku, a to hned na celou zimní sezónu. No není to skvělý způsob, jak zabavit své děti?

Jak jste jistě slyšeli, cit pro umění by se měl v dětech pěstovat již odmalička. Ví to i oscarová herečka Sandra Bullock, která neváhala za čtrnáct tisíc dolarů koupit v aukci obraz Andyho Warhola a darovat jej svému synovi. Malý Luis tak ve svém prvním roce získal svého prvního Warhola! Jiná věc je, jak si ho užil.

Jako rodiče ze země splněných snů se často projevují i Victoria a David Beckhamovi. Ti se obávali, aby jejich děti nevyrůstaly v nevhodném prostředí. Proto nebyl žádný problém vynaložit sumu 240 tisíc dolarů k vylepšení dětského pokojíčku dcery Harper Seven. A to nemluvíme o dětském šatníku, ve kterém visí kousky s visačkami slavných návrhářů. Victoria dcerku dokonce obdarovala vyhlášenými botičkami od Christiana Louboutina, vyrobenými na zakázku.

Bude váš syn letos slavit šestnácté narozeniny? Pokud ano, nechte se inspirovat skromným darem rapera Diddyho, který svému synovi udělal radost vozidlem značky Maybach za 360 tisíc dolarů. Luxusní styl přece výrazně formuje osobnost mladého muže.

Diamonds are a girl’s best friends

Přivítání nového života si žádá lesk a třpyt. Potvrzuje to zpěvačka Beyoncé, která své holčičce Blue Ivy nechala v Dubaji vyrobit na zakázku exkluzivní dárek – kočárek pokrytý diamanty a křišťály.

Módní návrháře podporují již od narození Monroe a Morrocan, dvojčátka Mariah Carey. Již ve svých šesti měsících byla hrdými majiteli oblečení se značkou Roberto Cavalli a spokojeně spinkala v postýlce navržené Marcem Jacobsem za tisíce dolarů.

Jaký je to asi pocit, dumlat dudlík z bílého zlata a zdobený diamanty za 17 tisíc dolarů? To by vám mohla povědět Shiloh, dcera Brada Pitta a Angeliny Jolie. Rozhodně nešlo o jedinou výstřednost v domě slavného páru. Během natáčení ve Velké Británii Brad zakoupil šest shetlandských poníků a nechal je doručit do domu ve Francii, kde rodina pobývá. Projevil se tak nejen jako oddaný otec, ale i manžel – nezapomněl ani na Angelinu, které taktéž koupil koně, jen o něco většího.

Nejen chtít, ale i ocenit

Všechny tyto případy jsou extrémní, ukazují ale na záležitost, kterou řeší každý rodič: Jak najít rovnováhu, milované dítě dárky nerozmazlit a přitom mu udělat radost. Je důležité uvědomit si, jaký dopad bude mít na dítě skutečnost, že mu dopřejeme cokoliv, co žádá. Experti říkají, že takové dítě naučíme očekávat, nikoliv dávat.

Někteří psychologové se dokonce skepticky dívají na dopisy Ježíškovi a obecně seznamy dárků, které děti píší. Jsou to podle nich recepty na zklamání. Protože ne vždy jsou přání našeho dítěte splnitelná. Přitom dítě, které je zahrnováno dárky, dříve či později přestane projevovat vděk a v životě pro něj bude těžké něco skutečně ocenit.

I když je s příchodem dítěte do života rodičů složité hned od začátku nastavit jasná pravidla, později to ocení. Jakmile si dítě zvykne dostávat velký počet dárků a vy se pak tuto praxi pokusíte náhle utnout, s pochopením se nesetkáte.

Dojde-li na narozeniny nebo Vánoce, místo hory dárků se zkuste zaměřit spíše na tradice a zvyky, které budou rodinu držet pohromadě. Speciální den tak bude opravdu výjimečný, pobavíte se a spíše než o trhání balicího papíru půjde o společně strávený čas. Věřte, že dítě si rodinné zvyky zapamatuje a s láskou je pak bude praktikovat i v budoucnu se svou vlastní rodinou.

 

30.9.2013 12:38 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist