Kojení podle harmonogramu – začátek konce

Bohužel stále se v mnoha porodnicích doporučuje kojit podle harmonogramu. Proč je to problém? Jaká rizika to s sebou nese?

kojeni_harmonogram-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jeden z nejčastějších mýtů o kojení je: „Kojit se musí podle jasného harmonogramu.“ Někdy zní spíš: „Dítě by se mělo kojit každé dvě tři hodiny.“

Obojí je špatně. A špatně jsou i jiné intervaly – jakýkoliv harmonogram v kojení je potenciálně škodlivý.

Kojit se má podle potřeb miminka, ne podle hodin. Jedině tak se vyhnete potížím s množstvím mléka, nepřibíráním a předčasnému odstavení.

V čem kojení podle harmonogramu škodí?

Kojení v uměle stanovených intervalech s sebou přináší spoustu problémů:

  • Tvorba mléka je kvůli oddalování kojení snížená. (Mléko se tvoří především při kojení – čím méně se kojí, tím méně se mléka tvoří.)
  • Mléko je v prsou odtučňováno – čím déle je od posledního kojení, tím více tuku ulpělo na stěnách prsní žlázy, a tím déle bude trvat, než se onen tuk během dalšího kojení zas do mléka vrátí.
  • Městnání mléka v prsou, které je způsobeno nárazovým odběrem – naše těla jsou stavěna na kontinuální kojení, ne intervalové. Mléko v prsou může utvořit bolestivé zatvrdliny i záněty. Pokud vás už něco podobného potkalo, tady najdete první pomoc, co s tím. Nejdůležitější je ale navýšit počet kojení – odstranit příčinu, nehasit jen důsledky.
  • Maminky hledají náhrady místo prsa na dobu mezi kojením (dudlíky, lahvičky, předčasné příkrmy).
  • Velký problém je zdánlivá nedostatečnost mateřského mléka – miminko je sice krásně kojeno, ale má stále hlad, je plačtivé nebo nepřibírá. Nedostává totiž mléko tak často, jak by potřebovalo. Dětský žaludek má omezenou kapacitu, a tak i když miminko spokojeně po kojení odpadne, může mít hlad opravdu i po půl hodině – mateřské mléko je totiž nejlépe stravitelná potrava.
  • V neposlední řadě je kojení podle harmonogramu příčinou předčasného ukončení kojení (tzn. odstavení dítěte dříve než ve dvou letech). Mléka se totiž tvoří čím dál tím méně, až získají maminky dojem, že došlo úplně. Na vině jsou nejen dlouhé intervaly mezi kojením, ale také vynechávání kojení a jeho nahrazování příkrmy. Až do jednoho roku mají být ale příkrmy jen něco navrch ke kojení, dítě se má stále kojit dle svých potřeb, jídlo má jen ochutnávat.

Kde se vůbec vzalo kojení podle harmonogramu?

Intervaly vznikly v dobách, kdy bylo běžné krmit děti umělým mlékem – děti na umělém mléku musí dodržovat přesné intervaly krmení (a přesné dávkování), aby nedocházelo k jejich překrmování.

A tyhle intervaly se prostě vztáhly i na kojené děti. Jakkoliv je to nelogické – kojení totiž není jen o hladu. Naplňuje i potřebu tekutin, blízkosti, tepla, pocit bezpečí, potlačuje bolest, zmírňuje nepohodlí, pomáhá s plynatostí, vytváří citové pouto. Nedává smysl naplňovat tyto potřeby v pravidelných časových odstupech – miminko si umí říct, kdy je potřebuje.

S intervaly mezi kojením se spojují i některé další mýty – například ten, že se miminku v žaludku míchá natrávené a čerstvé mléko a to je příčinou bolesti bříška. Je to mýtus, lidské mládě je připraveno přijímat mléko od své matky kdykoliv, jakkoliv často a jakkoliv dlouho. V žaludku mu moc dlouho nezůstává, je extrémně dobře stravitelné, jak už jsme si řekli.

Bohužel někteří pediatři (z vlastní nevědomosti) stále intervalové kojení doporučují. Pokud máte problém s kojením, obraťte se radši na specialistu – laktační poradkyni, ta má potřebné vzdělání.

Čtěte také:

Dudlík – oddalovač kojení

U nekojených dětí je mezi krmením nutné uspokojit jejich potřebu sání dudlíkem nebo lahví s vodou. To kojené děti nepotřebují. Po dudlíku kojící maminky sahají v případech, kdy chtějí oddálit intervaly mezi kojením. Ohrožují tak nevědomky kojení.

Prakticky se o dudlíkových dětech nedá mluvit jako o kojených na požádání. Dudlík jim brání o kojení požádat. Otevírání pusinky ani strkání pěstiček do pusy kvůli dudlíku nejde. Navíc jim něco říká, že prso v puse mají, a tak sají a sají v domnění, že brzy mléko téct začne. 

Obejít se bez dudlíku není vždy snadné, ale má smysl se o to snažit. A určitě se dudlíku zbavte při prvních potížích s kojením – bývá příčinnou většiny problémů.

Chcete se dozvědět více o kojení, o tom, jak bez problémů rozjet laktaci, jak se vypořádat s bojkotem a další užitečné informace? Dozvíte se je na mém blogu LucieMachutova.cz. Najdete mě na Facebooku: Zažraná máma i Instagramu: zazrana.mama.

8.12.2023 5:00 | autor: Lucie Machutová | zdroj: Autorkou článku je Lucie Machutová, blogerka a neúnavná podporovatelka přirozeného přístupu ke kojení.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist