Miminko v autě. Jak vyzrát na dětskou autosedačku

Cesta z porodnice domů značí šťastný okamžik v životě novopečených rodičů. Nadšení je na místě, zapomínat však nesmíme na bezpečnost. Tu nám zaručí správný výběr a použití dětské autosedačky. Následující zásady nám poradí, pro jaké děti jsou sedačky určeny, jak je vybrat a správně používat, abychom z toho všeho nemuseli mít těžkou hlavu, jako princ William.

Když v červenci opouštěli vévoda a vévodkyně z Cambridge porodnici společně se svým novorozeným princátkem, celý svět sledoval těchto prvních pár okamžiků – pozdravení novinářů a veřejnosti, předvedení miminka a následný odjezd autem. Někteří pozorovatelé hned začali upozorňovat na chybu, které se novopečení rodiče údajně dopustili – špatného upoutání královského dítěte do dětské autosedačky. William s Kate to budou mít těžké, jsou to ostře sledované osoby, jejichž chyby bude veřejnost registrovat, soudit a nepromíjet.

A kde tedy nastal problém? Po zhlédnutí fotek zachycujících princátko v autě, si některé matky povšimly jistých nedostatků: „Když si fotku malého prince v autosedačce posunete dolů, všimnete si, že vůbec není řádně připoutaný! To je velké zklamání! Jsem si jistá, že královská rodina spěchala a doufám, že Kate popruhy upravila, jakmile byli v autě, neboť mi přišlo, že seděla vzadu s miminkem,“ komentovala situaci jedna z britských matek.

Může se vám to zdát jako přehnaná reakce. Jedná se přece o prvorozené dítě a všichni děláme chyby. Pravdou je, že tlak na královský pár je skutečně velký, a tak nejsou různá pochybení zas až takovým překvapením. Modrá krev zdaleka nepředurčuje k dokonalému rodičovství. Princ William sám v rozhovoru o své nové rodičovské roli přiznal obavy, aby neudělal nějakou chybu. Prohlásil, že spoustu záležitostí si musel dopředu nacvičit – i to, jak správně upoutat dítě do autosedačky.

Cestou z porodnice

Zatímco má královský pár plné ruce práce s péčí o miminko, řekněme si, jak tedy správně a bezpečně používat dětskou autosedačku.

Jak definuje Ministerstvo vnitra, nejbezpečnějším způsobem přepravy miminka v osobním automobilu je použití dětského zádržného systému (autosedaček). Ten musí být ve vozidle řádně upevněn, odpovídat technickým normám, ale také hmotnosti a věku dítěte. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat dětem dříve narozeným i dětem s nízkou porodní hmotností, jsou totiž náchylnější k dýchacím problémům, které by mohla vyvolat delší doba v dětském zádržném systému.

Pokud se toto týká právě vašeho miminka, konzultujte s vaším lékařem, kdy je dítě možné přepravovat v osobním automobilu. Dětský zádržný systém využijte již při odjezdu z porodnice,a to pouze na nutnou dobu. Nikdy své miminko nenechávejte v autě bez dozoru. Řídit by měla další osoba a vy dohlédnout na dítě.

Během prvních měsíců života se doporučuje omezit jízdu v automobilu na minimum. Pamatujte také, že dětský zádržný systém je určen přímo pro vozidla, není proto vhodné jej používat při krmení nebo jako postýlku.

Vybíráme autosedačku

A jak tedy vybrat správnou autosedačku? Základním kritériem je váha a výška dítěte.

Dětské autosedačky rozlišujeme podle následujících skupin:

 • autosedačky 0-13 kg: skupina 0 a 0 + (0 – 12 měsíců)
 • autosedačky 0-18 kg: skupina 0/1 (do 4 let)
 • autosedačky 9-18 kg: skupina I (1 – 4 roky),
 • autosedačky 9-36 kg: skupina I/II/III (1 rok-12 let)
 • autosedačky 15-36 kg: skupina II/III (4 roky-12 let).

Budete tedy většinou potřebovat postupně tři autosedačky. Nejprve miminkovskou „skořápku“ pro první rok, která se instaluje vždy proti směru jízdy a většinouna zadní sedadlo. Pokud chcete miminko převážet na předním sedadle, je nutné deaktivovat airbag. Jinak hrozí smrtelné zranění miminka v případě kolize a aktivace airbagu.

Následně bude dítě do čtyř let potřebovat už klasickou sedačku, která se zatím většinou připevňuje po směru jízdy. Stále více se však i v této kategorii prosazují sedačky umístěné proti směru jízdy, které v nejnovějších testech vykazují velice dobré výsledky tím, jak chrání především krční páteř malých dětí. Navíc podle zcela nové normy Evropské komise budou postupně autosedačky umístěné proti směru jízdy povinné i pro batolata – zatím do věku 15 měsíců.

A nakonec velkou sedačku pro dítě od 4 až do přibližně 12 let nebo výšky 150 cm dítěte. Podle odborníků by totiž i větší děti měly cestovat v sedačkách. Jen tak budou optimálně chráněny proti čelnímu i bočnímu nárazu. Populární a hojně používaný „podsedák“ tuto funkci absolutně neplní, což opakovaně prokázaly všechny prováděné testy, zejména bočního nárazu.

IsoFix – další možnost

Stejně jako princ William i vy můžete využít systému isofixové základny. Tento systém se používá pro připevňování dětských autosedaček do novějších aut. Výhodou je, že IsoFix nevyžaduje bezpečnostní pásy, neboť speciální kotvící systém je do vozidla zabudován již při výrobě. Ačkoliv IsoFix zabraňuje nesprávnému použití autosedačky, neplatí, že je automaticky bezpečnější než tradiční systémy. Sledujte aktuální testy autosedaček.

Crash test: Podívejte se, jak  je chráněno dítě při správném upoutání a co se stane, pokud miminko připoutáte chybně:

Správně:

Špatně:

Způsob upevnění

Velká část dětských autosedaček se na sedadlo upevňuje tříbodovým pásem, kterým jsou vybaveny všechny typy automobilů. Stále populárnější je však princip nazývaný isofix – zatím nejdokonalejší systém uchycení dětských sedaček.

Na spodní straně sedačky jsou dvě čelisti, které se při montáži zasouvají mezi sedák a opěradlo zadního sedadla automobilu, kde zapadnou do upevňovacích ok pevně spojených s karosérií. Díky tomu je dětská sedačka v autě bezpečně uchycena. Kromě toho má ještě podpůrný stabilizační systém (jakousi podpůrnou nohu) vedoucí od sedačky k podlaze automobilu. Ta se v případě nehody zapírá do nejtužšího místa – do podvozku, takže v případě čelního nárazu získává stabilitu.

Jak upevnit dítě do autosedačky:

Co značí zkušební značka

Na každé sedačce by měla být umístěna tzv. zkušební značka. Podle ní poznáte, pro jaké děti je sedačka určena. Základními údaji jsou jméno výrobce a jméno produktu, důležité je označení „Universal“, to vyjadřuje, že je sedačka použitelná v téměř každém osobním vozidle. Značka dále obsahuje váhu dítěte a rozsah použití.

Při přepravě dítěte vozidlem, vždy pamatujte na tyto zásady:

 • Nikdy nedržte dítě v náručí, využijte homologovaných a bezpečných autosedaček.
 • Autosedačku nevybírejte pouze podle cenové relace, přihlédněte zejména k hmotnosti a výšce dítěte.
 • Autosedačka musí být technicky i tvarově vhodná do vašeho vozu.
 • Hlava dítěte nesmí přesahovat okraj autosedačky.
 • Dítě vyšší než 150 cm se již poutá bezpečnostním pásem.
 • Autosedačka musí být bezpečná, pohodlná a příjemná.

 

Nemyslíš? Zaplatíš!

18.9.2012 12:54 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist