babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Nemůžu otěhotnět > Neplodnost > Náhradní mateřství aneb Jak porodit vnouče
Náhradní mateřství aneb Jak porodit vnouče
Trojúhelník je základním schématem náhradního neboli surogátního mateřství. K tradiční roli matky a otce se zde přidává ještě třetí osoba – nositelka plodu a rodička. Náhradní mateřství je možné i v Čechách, zákony tuto možnost nijak neupravují, není zakázaná ani povolená. Naopak ve světě se jedná o celkem běžnou záležitost. Slavné osobnosti, které jí využily, se s touto zkušeností svěřují široké veřejnosti, Sarah Jessica Parker má díky institutu náhradní matky dvojčata, Nicole Kidman zase dcerku.
V občanském zákoníku se říká, že matkou dítěte je žena, která dítě porodila. Zákon tak nepočítá s případem náhradního mateřství – nezakazuje jej, ale ani jej nijak neupravuje. Definici bychom ale našli – náhradní mateřství je situace, kdy je embryo biologických rodičů implantováno do dělohy náhradní matky. Otcovství je určeno souhlasným prohlášením náhradní matky a biologického otce. Po porodu je nutné, aby biologická matka dítě osvojila. Uzavření smlouvy o náhradním mateřství ale možné není, odporovalo by zákonu, podle nějž lidské bytosti nejsou objektem, nýbrž subjektem práv.
Rizikem tak je, že si náhradní matka může dítě po porodu nechat a na jeho biologickém otci pak vymáhat výživné. Pokud by muž v průběhu těhotenství zemřel, dítě se stává nepominutelným dědicem a náhradní matka, která by odmítla dát dítě k osvojení, může dědictví pro dítě vymáhat.
Vše, co potřebujete vědět o darování vajíček
U nás tajně veřejně
V Čechách se tímto způsobem narodily pouhé desítky dětí. Jedinou institucí, která tento zákrok poskytuje a otevřeně se k němu hlásí, je Klinika reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně. Podmínkou je, aby klientka měla anatomickou příčinu neplodnosti, ta může být způsobena absencí dělohy kvůli vrozené vadě, chirurgickým odstraněním dělohy, rakovinnému nádoru, chybějící děložní sliznicí nebo opakovanými potraty kvůli nedostatečnosti děložního hrdla. Jiné důvody jsou nepřijatelné.
Klienti si svou náhradní matku hledají sami – často prostřednictvím internetu. Náhradní matka může být i vdaná, k zákroku ale potřebuje souhlas svého manžela. Náhradní rodička poté podstoupí umělé oplodnění, při kterém jí je implantováno vajíčko klientky oplodněné jejím mužem.
Ačkoliv náhradní mateřství rozhodně v Čechách nepatří k běžné praxi, ve světě je tomu jinak. K využití možnosti náhradní rodičky se hlásí i takové celebrity jako je Sarah Jessica Parker nebo Nicole Kidman.
Nedaří se vám otěhotnět? Zjistěte si kvalitu embryí
Pro S. J. Parker jediná možnost
Sarah Jessice Parker příroda dopřála syna Jamese Wilkeho Broderica, který se narodil přirozenou cestou v roce 2003. O šest let později ale herečka využila služeb náhradní matky, která jí porodila hned dvě děti – dvojčátka Marion a Tabithu. Sarah k tomuto způsobu početí prozradila: „Dlouhá léta jsme se s manželem snažili rozšířit naši rodinu a vyzkoušeli jsme opravdu všemožné způsoby, až došlo na náhradní rodičku, způsob, nad kterým jsme s vážností diskutovali a který byl naší jedinou možností.“
Pochybnosti se samozřejmě dostavily, když se ale Sarah dozvěděla, že do její rodiny přibudou dvojčata, rozesmála se. „Něco takového jsme vůbec neočekávali. Myslím, že po určitou dobu jsem měla tendence držet své naděje na uzdě, abych pak nebyla zklamaná. Za jedno dítě bychom byli šťastní, ale dvě děti, to už je úplná veselohra!“
Jisté informace o náhradní rodičce se herečka rozhodla sdílet i se svým, v té době šestiletým, synem. Dávala si ale pozor, aby neprozradila až příliš. „Byla jsem ohledně celé situace docela upřímná,“ řekla, „na druhou stranu jsem nechtěla, aby byl zatížen tajemstvím, protože jsme se celou věc snažili udržet v klidu a v mezích rodiny.“
Celá záležitost nakonec dostala poněkud zlověstný spád. S těhotenstvím náhradní rodičky propuklo mediální šílenství a došlo i k vypátrání ženiny identity. Paparazzi ji pronásledovali na každém kroku. „Jsem neuvěřitelně rozhořčena touto mimořádnou a bezprecedentní invazí do jejího soukromí,“ prohlásila Sarah Jessica Parker. „Provedli jí vážně nechutné věci, sledovali její hovory i e-maily, byla vystavena hrozbám a obtěžování – nejen ona, ale i její rodina a přátelé. V jejím stavu, když čekala dvě děti, to bylo vážně odporné.“
I když se herečka snažila zakročit, nebylo nic, čeho by se mohla chytit. Bulvární média svorně tvrdila, že všechny informace poskytla sama náhradní matka prostřednictvím MySpace.
Oplodnění ve zkumavce čili IVF
Kidman má od náhradní matky holčičku
Případ australské herečky Nicole Kidman je v mnoha ohledech podobný. Nicole již v době manželství s Tomem Cruisem zakusila mimoděložní těhotenství, během nějž se plod vyvíjí mimo děložní dutinu. Takový plod pak není životaschopný, tento způsob těhotenství je navíc vysoce riskantní pro matku. „Moje plodnost byla jako hodně divoká jízda na horské dráze,“ řekla Nicole v pořadu 60 minut.
Stejně jako Sarah Jessica Parker Nicole otěhotněla přirozenou cestou pouze jednou. S manželem Keithem Urbanem počali dceru Sunday. Druhá dcera Faith se narodila náhradní rodičce, když bylo Nicole 44 let. Z předchozího manželství s Tomem Crusiem má herečka dvě děti, které společně adoptovali. Dnes již dospělí Bella a Connor se ale po rozvodu rozhodli zůstat se svým otcem.
O tom, že bude mít dceru díky náhradní matce, Nicole řekla: „Moc jsem si přála tu novinku všem oznámit, byla jsem tak nadšená. Ale s manželem jsme se domluvili, že je to naše soukromá věc. Nechat si to jako tajemství znamenalo udržet naše dítě v bezpečí.“
Pro dceru vše
Náhradní rodičovství za hranicemi naší republiky bývá často velice liberální. Známé jsou případy, kdy matka porodila dítě své dceři. Hojně diskutovaný byl případ z Velké Británie. Pětatřicetiletá Emma Hattersley trpěla vzácnou nemocí a těhotenství by vůbec nepřežila. Přesto si miminko velmi přála. Náhradní rodičku ale nemusela hledat dlouho – stala se jí její matka, třiapadesátiletá Annie. Dceru, která vzešla z tohoto speciálního svazku, pojmenovali Annie Trinity Hattersley. Druhé jméno Trinity vyjadřuje právě onen trojúhelník, kterým se náhradní mateřství vyznačuje.