Nebezpečná dětská autosedačka! Při testu se utrhla

Při výběru sedačky většina rodičů klade důraz především na bezpečnost a ochranu dítěte při případné nehodě. O to víc šokoval německý autoklub ADAC, když při běžném crashtestu dětských autosedaček zjistil, že se jedna při nárazu utrhla.

autosedacka-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Německý autoklub ADAC upozorňuje, že dětská sedačka Chicco Kiros v kombinaci se základnou Kiros-i-Size je pro dítě životu nebezpečná. V případě nárazu se totiž sedačka oddělí od základny.

Katastrofický scénář v případě čelního a bočního nárazu

Stiftung Warentest a ADAC testují dětské sedačky již dlouhé roky a při testech zkoumají a hlavně testují různé scénáře nehod: čelní náraz a boční náraz. Při testování zmíněné dětské autosedačky Chicco Kiros i-Size se základnou Kiros-i-Size se sedačka v obou testech – tedy při bočním i čelním nárazu – oddělila od základny a odletěla i s dětskou figurínou. Taková nehoda by samozřejmě mohla mít pro dítě fatální následky.

Problémem je základna Kiros-i-Size

Podle odborníků není problém v samotné autosedačce, ale v základně Kiros-i-Size, ke které je sedačka připevněna. Ukotvení je vadné a může se stát, že v případě nárazu se sedačka uvolní a může dojít k velkému neštěstí. Při testu po připojení k základně nic nenasvědčovalo tomu, že by spojení nemělo vydržet, nicméně při nárazu v rychlosti 50 km v hodině došlo k uvolnění sedačky.

Výrobce stahuje základnu

Výrobce okamžitě zareagoval a stahuje z trhu všechny autosedačky vyrobené mezi 23. listopadem 2019 a 19. listopadem 2020. Pokud jste sedačku snad v tomto období zakoupili, zkontrolujte si štítek na sedačce, kde je uvedeno homologační číslo 030059 a datum výroby od 19/11/23 do 20/11/19 (RR/MM/DD).

Samotnou sedačku lze použít

Odborníci se shodují, že vadným kusem u této autosedačky je základna, takže je možné samotnou autosedačku dál používat, jen je nutné ji fixovat k jiné základně. Základnu Kiros-i-Size je nutné zcela vyřadit.

Zmíněný test ve videu:

Pokud jste si autosedačku koupili, můžete žádat výrobce o výměnu prostřednictvím jeho webových stránek www.chicco.com/en/product-recalls.html.

 

18.4.2021 5:00 | autor: redakce Babyweb

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist