Nehormonální podpora plodnosti

V poslední době páry často řeší, že se jim nedaří otěhotnět. Než však podlehnete zoufalství, zkuste malé změny. Trochu víc klidu, méně tlaku na vytoužené dvě čárky a dostatečný příjem těch správných vitamínů.

man-g80a6cff25_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Základem úspěšného otěhotnění je jistě zdravý životní styl bez kouření, alkoholu a nadměrného užívání některých volně prodejných léků (například na bolest). Nezbytnou součástí zdravého životního stylu je vyvážená strava bohatá na vitaminy a minerály. A právě jejich dostatečným příjmem lze podpořit plodnost a zvýšit šanci na otěhotnění.

Léky ovlivňující ovulaci

Myo-inositol je látka, která pozitivně ovlivňuje růst a dozrávání vajíček, tedy ovulaci. Má například srovnatelné účinky s hormonem clomifenem, který lékaři využívají k hormonální stimulaci ženy.

Přípravky s myo-inositolem jsou vhodné zejména pro ženy, které trpí tzv. syndromem polycystických vaječníků. Mezi základní projevy tohoto onemocnění patří nepřítomnost ovulace, nepravidelná menstruace, akné, zvýšené ochlupení (hirsutismus) a necitlivost tkání na inzulin. Myo-inositol zmírňuje projevy akné a hirsutismu, zvyšuje citlivost tkání na inzulin a zpravidelňuje menstruační cyklus.

Myo-inositol:

  • Je vhodný i pro muže. Studie dokázaly, že pomáhá procesu dozrávání spermií a zvyšuje jejich kvalitu a pohyblivost.
  • Je doporučován nejen ženám a mužům před plánovaným otěhotněním, ale bylo dokázáno, že je důležitý i pro normální průběh těhotenství. Díky tomu, že zvyšuje citlivost tkání na hormon inzulin, se ženě při jeho pravidelném užívání sníží riziko vzniku těhotenské cukrovky.
  • Mohou ho využít i dospívající dívky a ženy, které trápí nepravidelná menstruace spojená s anovulací. Často je nepravidelná menstruace řešena nasazením hormonální antikoncepce, která tento problém vyřeší pouze kosmeticky. Užíváním vitaminových doplňků s inositolem lze docílit pravidelného menstruačního cyklu bez rizik spojených s užíváním hormonů.
  • Obsažený je v sóje, zelí, mase (játra, mozeček, srdce), grapefruitech, hroznech, mléce a celozrnném pečivu.

Přípravky obsahující myo-inositol:

Nosifol forte – Je vhodný pro muže i ženy. Kromě myo-inositolu obsahuje kyselinu listovou, vitaminy B 12 a B6.

Inofolic – Vhodný pro ženy. Obsahuje myo-inositol a kyselinu listovou.

Folandrol – Vhodný pro muže. Obsahuje kromě myo-inositolu, selen, kyselinu listovou, L-karnitin, L-arginin, vitamin E.

Fertiprona – Multivitamin vhodný pro ženu plánující otěhotnění i ženu těhotnou. Obsahuje nejen inositol, ale kyselinu listovou včetně extrafolátu, vitaminy B12, B6, B2, E, C, biotin, niacin, kyselinu pantotenovou, jód.

Tolikrát skloňovaná kyselina listová

Je zásadním vitaminem pro normální otěhotnění a vývoj plodu. Doporučuje se užívat minimálně 3 měsíce před plánovaným otěhotněním a po celou dobu těhotenství v dávce 400 mikrogramů.

Vitaminíny skupiny B

Z vitamínů skupiny B jsou pro podporu plodnosti nejdůležitjší dva. Je to vitamín B6 a vitamín B12. A každý ze zcela jiných důvodů.

  1. Vitamín B6 (pyridoxin) – Podporuje prodloužení druhé poloviny cyklu, napomáhá snižovat zvýšenou hladinu prolaktinu (může být příčinou anovulace) a zmírňuje menstruační bolesti. Podle některých studií může pomoci zmírnit ranní nevolnosti u těhotných žen.
  2. Vitamín B 12 – Jeho nedostatkem, který se projevuje předčasným stárnutím, neplodností, opakovanými potraty, poruchou krvetvorby a zhoršeným odbouráváním homocysteinu, trpí zejména vegetariáni a vegani. Jeho přírodním zdrojem jsou sója, mořské řasy, kvasnice, vejce, mléko a mléčné výrobky.

Vitamín plodnosti – vitamín E

Vitamín E neboli vitamín plodnosti, je silným antioxidantem, důležitým pro ochranu vajíček a spermií a hormonální rovnováhu ženy. Je využíván ke zmírnění projevů premenstruačního syndromu a klimakterických potíží. Jeho nedostatek v těhotenství může být spojen s předčasným porodem, nízkou porodní hmotností novorozence a preeklampsií.

Vitamín C poskytuje ochranu

Chrání buňky před škodlivými vlivy kyslíku, ovlivňuje krevní srážlivost, posiluje funkci imunitního systému. Spolu s manganem a zinkem pomáhá odbourávat nadměrné množství mědi, která zvyšuje hladinu estrogenů a způsobuje hormonální nerovnováhu v těle ženy. U mužů chrání vitamín C spolu s vitamínem E spermie před poškozením a podporuje jejich pohyblivost.

Vitamín D pro pohlavní hormony

Je nezbytný pro tvorbu pohlavních hormonů, a tedy opět napomáhá k hormonální rovnováze. Jeho výrazný nedostatek může způsobit anovulaci.

Čtěte také:

Zinek

Je nezbytný pro správné fungování ženských i mužských pohlavních žláz, chrání buňky před poškozením. Velké množství zinku je obsaženo ve spermatu, kde je nezbytný pro tvorbu spermií, jejich pohyblivost a udržení potřebné hladiny testosteronu.

Selen

Prvek s antioxidačními účinky nezbytně nutný pro kvalitní spermie.

Omega-3-mastné kyseliny

Napomáhají k hormonální rovnováze, podporují ovulaci a produkci hlenu v děložním hrdle. Preventivně působí proti potratu a jsou nezbytné pro vývoj nervového systému plodu.

Kdy začít užívat vitamíny a látky na podporu otěhotnění?

Vzhledem k prokázaným pozitivním účinkům myo-inositolu na otěhotnění a zdárný průběh těhotenství by měly ženy při výběru multivitaminů preferovat ty přípravky, které vedle kyseliny listové obsahují i inositol. Optimální je začít užívat takový přípravek spolu s partnerem 3 měsíce před plánovaným otěhotněním a žena by měla pokračovat dále po celou dobu těhotenství.

12.12.2022 4:51 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci lékařkou MUDr. Radkou Gregorovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist