RE: Březnová miminka :-)

6.12.2010 (20:14) #868330 m mvkotyRegistrovaný uživatel Yvone tady je kompletní specifikace tak snad tito nějak pomůže. Mateřská dovolená (MD) Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) – 1. podmínka – účast na nemocenském pojištění v posledních 2 letech před porodem alespoň po dobu 270 kalendářních dnů (doba nemusí být splněna vcelku, tzn. že může […]

#868330
m mvkoty
Registrovaný uživatel

Yvone tady je kompletní specifikace tak snad tito nějak pomůže.

Mateřská dovolená (MD)
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM)
– 1. podmínka – účast na nemocenském pojištění v posledních 2 letech před porodem alespoň po dobu 270 kalendářních dnů (doba nemusí být splněna vcelku, tzn. že může být přerušována dobou kdy nebyla pojištěna. Započítávají se všechny doby, kdy ženě trval pojistný poměr, tedy i doba pobírání nemocenských dávek, čerpání neplaceného volna, doba vedení na ÚP, účast v ozbrojených silách, OSČV, doba studia po skončení povinné docházky). Pokud tato podmínka není splněna, uzná lékař v souvislosti s těhotenstvím a porodem ženu, která nemá nárok na PPM, práce neschopnou, a to od počátku 6 týdne před porodem a ukončuje PN uplynutím 6 ti týdnů po porodu.
– 2. podmínka – těhotenství skončilo porodem. O tom zda šlo o porod nebo potrat rozhoduje lékař. Za porod se považuje takové ukončení těhotenství, při kterém je do matriky zapsáno narozené dítě. PPM náleží i když se narodí mrtvé dítě, ale má to vliv na délku PPM.

Žádost o PPM
Vystavuje lékař, který určí předpokládaný termín porodu. Den nástupu na MD si určuje žena sama, musí být však nejméně 6 týdnů před termínem porodu.Pokud nastoupí později, bude ji krácena délka PPM. Toto však neplatí v případech tzv. předčasného porodu.

Doba poskytování PPM
28 týdnů vdané ženě
37 týdnů svobodné, ovdovělé, rozvedené ženě. A vdané i osamělé ženě, která porodila dvě a více dětí.

Rodičovská dovolená (RD)
RD přísluší ženě na její vlastní žádost po skončení MD do 3 let věku dítěte. Zaměstnavatel RD poskytuje v rozsahu o jaký zaměstnankyně požádá. Neuvede-li konkrétní dobu, do níž chce RD čerpat, má se v praxi za to, že to bude do dosažení 3 let věku dítěte. Zaměstnankyni ale nelze upřít právo vrátit se do zaměstnání dříve, neboť čerpání RD je jejich právem a nikoli povinností. Jakmile dítě dovrší 3 let věku, RD vždy končí bez ohledu na to, zda bude rodič dále pobírat rodičovský příspěvek. Pokud by žena chtěla zůstat 4 rok mimo zaměstnání, musela by zaměstnavatele požádat o neplacené volno (nemusí ho poskytnout) a nebo rozvázat pracovní poměr. Jinak nenastoupení do práce následující pracovní den po ukončení RD může být zaměstnavatelem posuzováno jako neomluvená absence.
RD nelze ztotožňovat s dobou, po kterou je poskytován rodičovský příspěvek, jako dávka státní sociální podpory – ten přísluší zásadně do 4 let věku dítěte.

Čerpání řádné dovolené
Pokud v roce 2006 žena nepromarodí více jak 100 pracovních dnů, dovolená se nekrátí. Za MD se dovolená také nekrátí, ta se bere jako doba odpracovaná. Takže ihned po skončení MD požádá žena písemně o čerpání řádné dovolené od – do (zaměstnavatel ji musí umožnit a nelze ji jen proplatit). Pokud si žena nezažádá nárok na řádnou dovolenou propadá. Na ni bude navazovat žádost o RD (z praxe je doporučována písemná žádost).
Ihned po skončení MD si na úřadě žena požádá o rodičovský příspěvek. Ten nesouvisí s tím, zda je žena na RD, čerpá řádnou dovolenou nebo zda se vrací do práce.

Tyto informace berte prosím jako pouze informativní, na příslušných úřadech Vám na Vaše dotazy odpoví na 100%.
Dobré jsou int. stránky http://www.sagit.cz kde vám ve fóru odpovídají zkušené účetní i úředníci kteří sedí po večerech doma a brousí po netu.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist