Verunko, když už jsem u těch hormonů, a chceme-li být odborní, tak takhle jak říkáš to opravdu není. Kdyby to tak bylo, znamenalo by to, že když si teď pomačkám bradavky, že porodim…a to se bohužel nějak neděje.
Oxytocin je hormon, který se převážně podílí na kontrakcích myometria (stěny děložní) během páření a porodu a samozřejmě na ejekci mléka. Uvolňuje se v důsledku masáže mléčné žlázy a jeho účinek trvá asi 8 minut. Tudíž nespouští porod, jak se mylně domníváš, ale pouze mu pomáhá. Samozřejmě, pokud bude mít samice v krvi přebytek oxytocinu, může to vyvolat potrat nebo předčasný porod, ale takovýto nadbytek je projevem nějaké nefyziologické funkce endokrinního systému, nikoliv důsledkem dráždění mléčné žlázy.
Hormonální příčiny vzniku porodu jsou poněkud odlišné a spouštěcí mechanismus probíhá násedovně: hypothalamus plodu přijímá informace z vnitřního prostředí plodu – dá podnět hypofýze, která vyloučí ACTH (kortikotropní hormon) – ten zapůsobí na kůru nadledvinek plodu – ty produkují kortikosteroidy, které přecházejído krve matky – to způsobí, že placenta a endometrium začnou tvořit náš nejznámnější prostaglandin PGF2alfa, jehož účinkem dojde k luteolýze (zániku žlutého tělíska a poklesu hladiny progesteronu), což jak je nám všem dobře známo je HLAVNÍ příčinou vzniku porodu!!! – na základě toho se myometrium stane citlivým vůči oxytocinu – a nastává první kontrakce, která podráždí nervová zakončení v děložním krčku a v pochvě, čímž dojde k vyvolání dalších kontrakcí (nejen v děloze, ale i v břišní svalovině a bránici) a porod je spuštěn.
Takže asi tak.
Hezký den! 😀