Příliš nóbl na porod? Celebrity volí císařský řez

Fráze „too posh to push“ neukazuje na nikoho jiného než na „Posh Spice“ Victorii Beckham. Ta všechny své tři syny a jednu dceru porodila s pomocí císařského řezu. Svým jednáním zahájila ne zrovna pozitivní trend, kdy ženy dobrovolně podstupují tuto operaci, a nejen to – zkracují si dobu těhotenství, aby byly co nejdříve štíhlé a ve formě.

Victoria Beckham rozhodně nebyla jediná, pro císařský řez se rozhodla celá řada žen, jejichž tělo hraje v jejich profesi důležitou roli. Výjimkou nebyla ani supermodelka Alessandra Ambrosio. Pouhý měsíc po porodu se v médiích objevila její fotka z módní kampaně, na které byla štíhlá jako proutek. Alessandra se pro císařský řez údajně rozhodla již měsíc a půl před termínem svého porodu. Chtěla se co nejdříve vrátit ke své velikosti č. 34, aby se mohla zúčastnit blížící se módní přehlídky pro Victoria’s Secret.

Angelina Jolie, Miranda Kerr, Nicole Kidman, Britney Spears a Jennifer Lopez, to jsou další hvězdy, o kterých se tvrdí, že přírodní řád trochu popohnaly. Zpěvačka Christina Aguilera, další následovatelka trendu „too posh to push“ ve svém rozhovoru pro časopis People řekla: „Nechtěla jsem žádná překvapení. Opravdu, nestála jsem o bolest. Slyšela jsem hororové příběhy z porodních sálů, kde stejně nakonec muselo dojít k císařskému řezu. Nejtěžší tak bylo rozhodnout o datu, kdy bude mít můj syn narozeniny. Na jednu stranu jsem to chtěla nechat osudu, na druhé straně jsem chtěla být připravená.“

Obavy z porodu a touha mít to rychle a bezbolestně za sebou se ale zdaleka netýká jen celebrit. „Také jsem se rozhodla pro císařský řez,“ svěřila se Simona (32). „Nejde o to, že bych si na přirozený porod připadala příliš nóbl, já z něj prostě měla hrůzu. Představa porodu a vůbec celého těhotenství mě děsila. Dokonce jsem uvažovala o adopci. Ohromuje mě odvaha žen, které se rozhodnou pro přirozený porod, ať už skončí císařským řezem, či nikoliv.“

Vývoj porodů a císařských řezů od roku 1990 do roku 2011: Počty porodů od roku 1990 klesaly, v roce 1996 se tento trend ustálil, jejich průměrný počet se v té době pohyboval kolem 90 000 za rok. V roce 2003 se začalo číslo nově narozených dětí postupně navyšovat a od roku 2009 pak došlo k mírnému poklesu. Vývoj počtu císařských řezů má celou dobu stoupající tendenci a v roce 2011 dosáhl téměř 25 % ze všech porodů. (Zdroj HPI.)

Možnost volby – ano či ne?

V České republice oficiálně neexistuje možnost, aby si ženy určovaly, jakým způsobem budou rodit. Ve skutečnosti ale toto pravidlo vždy neplatí. Jistý podíl císařských řezů je uskutečněn na přání rodičky. Jedná se o trend, který v posledních dvaceti letech posílil.

Císařský řez není bez rizik

Statistika říká, že za jediný rok se v Česku provede přes 20 000 císařských řezů. Komplikace se vyskytují častěji než při porodu přirozeném. Dopad má tato záležitost na celý zdravotnický systém. Problémy s tímto spojené řeší například Velká Británie, kde každý porod císařským řezem stojí Národní zdravotnický systém o 1000 liber více než porod přirozený. V Británii se každý rok uskuteční 700 tisíc porodů, z toho 25 až 30 % je řešeno císařským řezem.

Pokud není k císařskému řezu vážný důvod, narůstají rizika jak pro matku, tak pro dítě. Matce hrozí vdechnutí žaludečního obsahu při celkové anestezii, při lokální anestezii matku ohrožuje pokles tlaku nebo postpunkční bolesti hlavy. K operačním rizikům pak patří krvácení, poranění dělohy a okolních orgánů, krvácení v pooperačním období a infekce.

Rizika se mohou projevit i v budoucnosti, jedním z nich může být porucha plodnosti, další nebezpečí se mohou přenést do příštího těhotenství.

Operace císařským řezem navíc ohrožuje i plod. K poranění může dojít již při operaci, ať už k říznutím, pohmožděninám nebo zlomeninám. Zvyšuje se taktéž riziko dýchacích potíží, hypoglykémie, novorozenecké žloutenky, alergií a astmatu.

Představa, že se porod císařským řezem obejde zcela bez bolesti, je navíc mylná. Tedy daný okamžik porodu skutečně bezbolestný je, bolest se ale dříve či později ozve spolu s odezněním narkózy. Bolesti pak mohou trvat několik dnů, ale i týdnů.

Jak se rodí „císařem“

Pokud se jedná o nekomplikovaný porod císařským řezem, budoucí maminka většinou dostane na výběr způsob anestezie. Volí tak mezi lokální, ta může být epidurální, spinální nebo kombinace těchto dvou a celkovou anestezií. Ženy častěji volí první možnost, aby byly přítomné okamžikům narození svého děťátka.

Důležité je, aby žena od půlnoci před operací nejedla a nepila. Po příchodu ženy do porodnice se provádí monitorizace děložní aktivity, proběhne i pohovor s anesteziologem. Pokud žena svolí k anestezii místní, přichází na sál s předstihem, neboť léky začnou působit asi po dvaceti minutách. Po této době rodička necítí oblast od bránice směrem dolů.

Na operačním sále následně dochází k dezinfikaci a zarouškování operačního pole. Je-li jisté, že anestezie funguje, jak má, operatér provede pod stydkou sponou příčný řez. Tímto řezem překonává hned sedm vrstev – kůži, podkoží, blány pokrývající svaly, svaly, pobřišnici a dělohu. Miminko se dostane z dělohy tak, že lékař silně zatlačí na horní část břicha. S vyndáním miminka operace ale nekončí. Operatér se musí postarat o placentu a děložní dutinu. Následuje šití. První část operace trvá asi tak patnáct minut, druhá část už je delší, zabere přibližně půl hodiny.

Po operaci je maminka převezena na jednotku intenzivní péče, kde je sledován její tlak, srdeční tep a okysličení krve. Zde se také matka poprvé setká se svým miminkem.

Podívejte se na videu, jak probíhá císařský řez:

Porod není horor

Pro prvorodičky může být představa přirozeného porodu skutečně stresující. Přece jen porody zachycené ve filmech se často nejvíce přibližují hororům. Významnou roli proto hraje informovanost. Výsledky některých studií ukazují na skutečnost, že kdyby ženy měly dostatek informací, často by císařský řez vůbec nevolily.

9.9.2013 12:05 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist