Jak se připravit na sex po porodu?

Porod je pro ženské tělo skutečně velká věc. Během něj se hodně změní, a vy to budete ještě nějaký čas po porodu pociťovat. Kdy se sexem po porodu začít a jak se na něj připravit? Odpovědi na tyto otázky, a ještě mnohem víc se dozvíte v následujícím článku.

sex_po_porodu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Před pár týdny jste porodila zdravé miminko, a momentálně se stalo středobodem vašeho vesmíru, což je naprosto normální. Všechny ostatní věci šly na chvíli stranou, a to i sex. Je úplně běžné, když žena nemá na milování po porodu chuť. Její tělo si prošlo těžkou zkouškou, a musí se z toho zážitku vzpamatovat.

Pokud na sex po porodu půjdete příliš rychle, mohlo by to mít svá rizika. Nicméně skutečně malé procento maminek si troufne na sex ještě v období šestinedělí. V tuto dobu se tělo ještě dává dohromady, a pokud jste například rodila císařským řezem, nebo Vám byla při přirozeném porodu nastřižená hráz, sex by mohl znamenat riziko poranění či infekce.

V následujících bodech si projdeme otázky, které maminky ohledně sexu po porodu zajímají nejvíc. Určitě mezi nimi najdete i tu Vaši.

Kdy je správný čas?

Na tuhle otázku hledá odpověď většina maminek, ale paradoxně na ni není žádná správná odpověď neexistuje. Každé tělo je jiné, a pro všechny novopečené maminky platí jedno moudro – do ničeho se nenuťte.

Se sexem tedy nezačínejte, dokud se necítíte připravená, a to jak po fyzické stránce, tak i té psychické. Manžel či partner to bude určitě respektovat a nebude Vás do ničeho tlačit.

Jak to je s mými hormony?

Nechuť  k sexu může být spojená také s některými hormony, které vaším tělem cloumají. Velmi důležitým hormonem je oxytocin, který byl vaším velkým pomocníkem při porodu. Přezdívá se mu také hormon lásky nebo hormon důvěry. Právě na ten byste měla v tomto období spoléhat. U žen se probouzí mimo jiné stimulací vagíny, nebo při milostné předehře.

Tento hormon oba partnery sbližuje, a díky němu se znovu probouzí touha k sexu. Nemusíte se hned vrhat do samotné akce, ale postupný milostný kontakt (líbání, hlazení, objímání) by vám mohlo pomoci, aby váš sexuální život začal co nejdříve.

Naopak hormon, který pro vás není příliš příznivý, se jmenuje prolaktin. Jde o hormon, který vaše tělo produkuje při kojení, a sexuální aktivitu může doslova zabíjet. Prolaktin má vliv na mnoho orgánů, a ovlivňovat vás může od kojení až po menstruační cyklus. Za nechuť k sexu tedy ne vždy můžete vy a proto nemá smysl si nic vyčítat. Někdy za vším stojí utajený nepřítel, který se dá časem na ústup.

Proč nemám na sex takovou chuť, jako před porodem?

Možná se stále cítíte bolavá, unavená a oteklá. Nikdo se vám nemůže divit, že na sex nemáte ani pomyšlení. Nicméně myšlenka, že by vás milostný život mohl upadnout navždy, ta vás děsí. Jak se s tím tedy poprat? Dejte si čas, snažte se odpočívat, a můžete také zkusit nějaké to lehčí cvičení. Paradoxně vám to dodá víc energie, a každým dnem budete akčnější. Můžete si například na internetu najít speciální cviky pro ženy po porodu, a cvičit podle nich.

Na vině by mohla být také poporodní deprese. Žena si z porodu mohla odnést velmi negativní zážitek, který se jí neustále zjevuje a ona se ho nemůže zbavit. Poporodní deprese může trvat pár měsíců, ale také několik let. Každá žena to má jinak. Ze začátku je důležité se soustředit na to, co vám porod přinesl, a to je vaše krásné zdravé miminko. U většiny maminek poporodní deprese časem zmizí a ony mají znovu chuť na sex. Pokud ale vaše poporodní deprese trvá už příliš dlouho (například přes rok) doporučujeme si o tom popovídat s odborníkem

Některým ženám v sexu také brání negativní představa o jejich vlastním těle. Můžou se po porodu cítit oteklejší, vnímají svoje jizvy, a zkrátka se pro partnera necítí dostatečně atraktivní. Naopak byste ale na své tělo měla být pyšná, jako nikdy předtím, protože dokázalo splnit tak těžkou úlohu, jakou porod bezpochyby je. Pečujte o sebe, dopřávejte si relaxační koupele, používejte zkrášlující produkty, ličte se, hezky se oblékejte. Uvidíte, že časem se sama sobě znovu začnete líbit a svému tělu budete vděčná.

Co když sex bolí?

Konečně se cítíte připravená, a tak se s partnerem rozhodnete, že znovu zažehnete jiskru vašemu sexuálnímu životu. V některých případech ale ženu postihne silná a ostrá bolest, která s rozkoší rozhodně nemá nic společného. Většinu žen to vyděsí a začnou si myslet, že je s nimi něco v nepořádku.

Zachovejte klid, nejspíš to znamená, že Vaše tělo na sex ještě není tak úplně připravené. Vy tomu ale můžete zkusit jít naproti. V drogerii či v lékárně si zakupte lubrikační gel, který se při sexu po porodu doporučuje. Bolest by měla postupně ustupovat.

Pokud Vás však silné bolesti při sexu trápí více než několik měsíců, kontaktujte raději svého lékaře, abyste měla jistotu, že je všechno v pořádku.

A jako bonus Vám sem přikládáme několik důvodů, proč je sex po porodu lepší a intenzivnější:

  • kvalita – péče o váš malý uzlíček štěstí Vám zabírá většinu času. Na sex s partnerem se tedy o to víc těšíte. Nemáte ho možná tak často, jako předtím, ale o to je prožitek kvalitnější.
  • vnímáte své tělo – díky porodu jste se naučila vnímat své tělo o něco víc. Během porodu jste například pocítila ve vagíně stahy, o kterých jste předtím nevěděla, a teď je při sexu můžete vědomě zatínat, a to samé platí i o oblasti hráze.
  • máte se víc ráda – postupem času zjistíte, že není důležité, jakou velikost oblečení nosíte, nebo jaké číslo vám ukazuje váha. Své tělo začnete mít ráda takové, jaké je, protože zvládlo přivést na svět vaše milované dítě. Pocit sebevědomí má na sex obrovský vliv, a budete si ho o to víc užívat.
6.10.2021 7:38 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist