Ticho na porodním sále

To je přece oxymóron! Že by si žena během porodu nemohla ulevit či pomoci mluvením či křikem? Doprovod by ji nemohl povzbudit uklidňující slovy a vyjádřit podporu? A přece jsou lidé, pro které je ticho základem dobrého porodu. Patří k scientologické církvi. Jako herec Tom Cruise, matky jeho dětí nesměly na sále ani hlesnout.

Herec Tom Cruise se svými sympatiemi k této církví nikdy netajil. Věrnost zachovává i poté, co mu kvůli jeho podivným názorům zkrachovalo nejdříve manželství s Nicole Kidman a následně v roce 2012 i svazek s Katie Holmes. A není se čemu divit, obě herečky se musely přizpůsobit nauce scientologické církve, která má patent prakticky na všechny oblasti života – dokonce i na to, jak rodit. Již z prvního manželství s Nicole Kidman má Tom dvě adoptované děti. Jejich biologické matky musely rodit bez jediné hlásky stejně jako Katie Holmes před sedmi lety, kdy se narodila Suri. Tom porod své ženy dokonce natočil na kameru, aby pak záznam mohl poskytnout scientologické církvi ke zkoumání.

Škodlivost lidského hlasu

Porod podle scientologické církve je zvláštním rituálem. Příslušníci této církve věří, že křik na porodním sále by mohl dítěti uškodit v jeho budoucím životě. Mlčení se tak musí oddávat nejen rodící žena, ale i ostatní přítomní včetně lékařského personálu.

Zakladatel scientologické církve L. Ron Hubbard ve své knize Dianetics káže: „Zachování ticha při momentu narození přináší spásu jak pro zdravý stav matky, tak dítěte. Ticho zaručí bezpečí na jejich společné cestě životem.“ Při svých zkoumáních lidské mysli Hubbard totiž došel k závěru, že slova, která pronášíme za stavu bolesti, mají jasně záporný vliv na jedince v budoucím životě. Vše negativní v našem současném životě má tedy podle učení této církve původ již při narození.

Scientologové o své víře

Kromě této svérázné nauky scientologové hlásají, že výchova a péče o malé děti není nutná, neboť děti jsou vlastně jen malí dospělí, kteří se o sebe dokážou postarat již v útlém věku.

Porod by měl podle scientologů probíhat klidnou a jemnou cestou, v tom nejlepším prostředí pro matku a dítě, které by mělo být láskyplné a bez zbytečných slov. Povzbuzující výkřiky doktorů a sester jsou podle této církve zcela zbytečné a směšné.

Nelze dopředu plánovat „jak rodit“

Dcera Suri se tak dvojici slavných herců narodila za mlčenlivého obřadu. Katie skutečně během celé doby nevydala ani hlásku, Tom ji držel za ruku a lékaři měli připravený epidurál, kdyby bolesti byly až příliš silné. „Kate byla a je absolutní šampionka!“ prohlásil nadšeně herec těsně po porodu, který Kate zvládla podle jeho přání.

„Způsob porodu podle scientologické církve se mi jeví jako scestný. Člověk, který je alespoň trochu informován, ví, že miminko v bříšku velice dobře vnímá nejen hlasy svých rodičů, které jej později dokážou nejlépe ukonejšit, ale rozlišuje i zvuky ve svém okolí,“ říká Markéta (29), která se nyní připravuje na porod druhorozeného dítěte. „Daleko užitečnější a pro právě přicházející miminko na svět příjemnější by mi přišlo, kdyby se více dbalo na ztlumené osvětlení ve druhé porodní době.“

Pravdou také zůstává, že pro prvorodičku je poněkud těžké si představit, jestli bude při porodu křičet, nebo jej zvládne v tichosti. „Porod jako takový se plánuje velmi těžko, protože skutečnost se pak může odvíjet úplně jinak,“ konstatuje Markéta. „Při mém prvním porodu před třemi lety byla nejdůležitější péče lékařů a možnost mít u sebe blízkou osobu. Hlasový projev je pak velice individuální. Některá z nás si ráda uleví pořádným zakřičením, případně i nějakým peprným slůvkem, některé se spíše stáhnou do sebe, tiše prodýchávají bolest a v klidu čekají na nejkrásnější odměnu.“

Nedotknutelnost života i plamen narození

Scientologové zdaleka nejsou jediným náboženským hnutím, které přesně definuje, jak by měl vypadat porod a vše kolem něj.

Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (Mormoni) uplatňuje víru, podle níž bychom měli naplnit biblický příkaz a zaplnit zemi, a proto se musíme rozmnožovat. Pro tuto církev jsou tedy typické početné rodiny. Polygamie patřila k pilířům jejich víry až do doby, kdy v roce 1862 Kongres Spojených států prohlásil více manželek za nezákonné. I přesto někteří praktikují mnohoženství dodnes. Odhaduje se, že v USA žije 37 tisíc takových rodin.

Co se týká těhotenství, žena má možnost volby, zda bude rodit doma nebo v nemocnici, zda bude chtít léky na utišení bolesti, či nikoliv.

Moonova sekta Církev sjednocení zase věří, že plod v těle matky je přímo napojen na Boha a je tím pádem požehnán. Potrat jako prakticky všechny křesťanské církve neschvalují, zcela by totiž zpřetrhal toto posvátné pouto. Samotný porod pak doprovází složitý obřad. S oznámením, že rodička byla přijata do nemocnice, se začíná modlit celá rodina. Ti, co jsou přítomni v nemocnici, se též oddávají modlitbám – nikoliv přímo na porodním sále, ale například ve vedlejší místnosti. Příbuzní a známí, kteří by to do nemocnice měli příliš daleko, by měli u sebe doma alespoň zapálit svíčku. Svíčky se zapalují i v nemocnici, existují přesná pravidla, jak by taková svíčka narození měla vypadat a kde by měla být umístěna.

Nesnadnost úniku

Ačkoliv Katie Holmes nikdy přímo nepotvrdila, že za jejím rozvodem s Cruisem stál právě scientologický kult, tato hypotéza je velmi pravděpodobná. Katie v loňském roce také ihned požádala, aby jí byla dcera Suri svěřena do výhradní péče. Spekulovalo se, že se obává vlivu scientologů, kteří by mohli její dceru dokonce unést. Dnes už jsou snad Katie i Suri bezpečně vymotány z fanatického kruhu sekty. Kdo ale zachrání další partnerky Toma Cruise?

 

26.8.2013 12:24 | autor: Eva Kouřímová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist