babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Nemůžu otěhotnět > IVF > Umělé oplodnění a vícerčata. Jak to souvisí?
Umělé oplodnění a vícerčata. Jak to souvisí?
Narození dvojčat či vícerčat je odedávna považováno za jistý druh zázraku početí. Někteří se z této zvláštnosti budou radovat, jiní už tolik ne. Od 80. let se významně rozšířila možnost podstoupit umělé oplodnění. Tuto metodu zvolila celá řada slavných osobností. Výsledkem jsou často nejen dvojčata, podařila se i osmerčata. Platí v tomto případě, že čím více, tím lépe?
Celine Dion, Mariah Carey, Julia Roberts, Angelina Jolie, Jennifer Lopez. V souvislosti se všemi těmito slavnými jmény se hovoří o umělém oplodnění. Proč? Počaly dvojčata. Možná se jedná o zajímavý fenomén, zdaleka však ne o exkluzivitu světa slavných. Existují jisté příčiny, které k početí dvojčat či vícerčat předurčují. Jaké to jsou?
Jedním z velice vlivných faktorů je umělé oplodnění. Od roku 1980 dramaticky narostl počet dvojčat. V té době se technologie asistované reprodukce stala všeobecně dostupnou a užívanou. Jenže příroda je náročná, a tak lékaři, aby zvýšili šance, často vkládají do těla žen více oplodněných vajíček. Naděje rodičů se sice obrací k jednomu zdravému miminku, realita ale velice často nadělí dvojčata či vícerčata.
Dvojnásobná radost nebo starost?
Vícečetná těhotenství nejsou zvláště po umělém oplodnění žádoucí. Nesou sebou nebezpečí nízké porodní váhy dětí, matku v těhotenství čeká mnohem větší zátěž a v důsledku toho rizikové těhotenství. To souvisí i s další příčinou početí dvojčat – s vyšším věkem rodičky. Studie prokázaly nárůst narození dvojčat u žen, které rodily ve věku vyšším, než je 35 let. Vzrůstající křivka pak rychle stoupá nad čtyřicátým rokem života.
V loni zavedly zdravotní pojišťovny novinku, která by měla snížit počet vícečetných těhotenství v důsledku umělého oplodnění. Do té doby mohly ženy podstoupit celkem tři pokusy umělého oplodnění, během nichž se užilo několik oplodněných vajíček. Zákon zavedl čtyři pokusy, ovšem v prvních dvou může být zavedeno jedno embryo, pokud je jich více, má žena nárok pouze na tři zákroky.
Zajímavá jsou i procenta úspěšnosti umělého oplodnění. U žen do čtyřiceti let byla v případě vložení dvou embryí úspěšnost porodu 33 procent, u žen se třemi embryi pouze 25 procent, v případě žen starších čtyřiceti let se porodnost pohybuje kolem 13 procent a nezáleží na počtu vložených embryí.
Metody umělého oplodnění
Nejznámější a nejčastější technikou umělého oplodnění je IVF (in vitro fertilizace). Proces začíná hormonální stimulací vaječníků. Hormonální léčba způsobí, že ženské tělo vyprodukuje v průměru deset až patnáct vajíček. Následně jsou vajíčka ženě odebrána jehlou, která je zavedena pochvou. Partnerovi je mezitím odebráno sperma a společně s vajíčky je umístěno do speciálního roztoku v inkubátoru. Tam dojde k oplodnění. Po třech dnech jsou jedno či dvě embrya navrácena do dělohy.
Dalšími metodami umělého oplodnění jsou například inseminace, ICSI, IMSI a další.
In vitro pro VIP
Kanadská zpěvačka Celine Dion podstoupila celkem šest pokusů umělého oplodnění. Výsledkem jejího snažení bylo v roce 2000 narození syna Reného-Charlese. Stejnou metodou otěhotněla i o deset let později, tentokrát s dvojčaty Eddym a Nelsonem. V té době bylo slavné zpěvačce čtyřicet dva let.
Když Celine vystoupila jako host v Show Oprah Winfrey, už se mohla radovat z dvojitého přírůstku do rodiny. „Mám obrovské štěstí, protože mám kolem sebe spoustu pomocníků,“ řekla Celine ve videu, které bylo natočeno v jejím domě. Celine také přiznala, že bylo velice těžké vybrat dvojčátkům jména. „Je obtížné vybrat jedno jméno, natož dvě! Nemohli jsme se dohodnout, do nemocnice jsme šli s tím, že máme miminko A a miminko B,“ smála se zpěvačka.
Zkušenost s umělým oplodněním má i další známá zpěvačka, Mariah Carey. Tuto metodu se rozhodla podstoupit poté, co prodělala potrat. A stejně jako Celine i Mariah přivítala na svět dvojčata, syna Moroccana a dceru Monroe. Její těhotenství s dvojčaty sebou neslo vysoká rizika. Maria trpěla těhotenskou cukrovkou a bylo zde takové riziko záchvatů, že si během těhotenství užila zejména četných pobytů v nemocnici.
O umělém oplodnění se hovoří i v souvislosti s herečkou Julií Roberts, která stejně jako její slavné kolegyně počala dvojčata. Sama Julia ale tuto spekulaci nikdy nepotvrdila. Podobně se média vyjadřují i o těhotenství Angeliny Jolie a jejích dvojčatech Knoxovi a Vivienne. Podle jistých zdrojů se Angelině a Bradovi nechtělo na přírodu čekat.
Spekulace o umělém oplodnění důrazně odmítla i další superstar, Jennifer Lopez, matka dvojčat, dcery Emmy a syna Maxe. Podle jejích slov byli počati přirozenou cestou. Na umělé oplodnění by nešla, i kdyby to znamenalo, že děti nikdy mít nebude. „Když přijde na rodinu a vztahy, jsem velmi tradiční. Tak jsem byla vychována. Věřím v Boha a moje víra mi říká, že s takovými záležitostmi, jako je umělé oplodnění, bychom si neměli zahrávat. Pokud dojde k otěhotnění, je to skvělé, ale pokud ne, je to osud. Tak to má být,“ říká Jennifer.
Osmerčata ze země neomezených možností
Trocha kontroverze na závěr. Amerika je jedinou zemí, kde se regulace ohledně umělého oplodnění nepěstuje. Právě odtud pochází případ Nadye Sulemanové, které lékaři vložili do dělohy dvanáct embryí. Výsledkem je hned osm dětí, která Nadya porodila v roce 2009. Osmerčata si domů přinesla ke svým šesti dětem, která počala z předešlého umělého oplodnění.