Je vaše miminko měkoučké? Zpozorněte

Máte pocit, že je váš drobeček jako hadrová panenka? Otáčí se později než vrstevníci? Může jít o hypotonii. Co to je?

newborn-g43846111f_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Svalová hypotonie

Svalová hypotonie je snížené svalové napětí neboli svalový tonus. Je to nervové onemocnění, kdy svalům schází potřebné napětí. U zdravých dětí jsou svaly mírně stažené, i když jsou v klidu. Tento stav nazýváme svalovým napětím.

Proč je důležitý svalový tonus

Je to reflexy ovládaný svalový děj, který je lidskému tělu naprosto přirozený a je důležitý pro jeho fungování. Svalové napětí pomáhá například optimálnímu držení těla nebo poskytuje určitý odpor při pasivním pohybu. Naopak nejmenší svalový tonus zdravého jedince je během spánku.

Jak vzniká hypotonie

Onemocnění svalové hypotonie může být následkem poškození nervového systému (mozku, míchy, nervů) nebo svalů. Poškození může vzniknout v důsledku traumatu, vlivem životního prostředí, genetických, svalových nebo centrálních nervových poruch. Někdy však nemusí být vůbec zřejmé, jak onemocnění vzniklo.

Typické je pro děti s dětskou obrnou, Downovým syndromem, svalovou distrofií, Tay-Sachsovou chorobou či u Praderova-Williho syndromu. Provází i některé další genetické poruchy.

Příznaky hypotonie

  • Ruce a nohy dětí s hypotonií často doslova visí podél těla
  • Děti se později otáčejí, lezou nebo sedí
  • Obtížné ovládání pohybů s hlavou
  • Problémy s pohyblivostí
  • Problémové držení těla
  • Dýchací potíže
  • Později i problémy s tvorbou řeči
  • Ochablost svalů a kloubů
  • Špatné reflexy

Čtěte dále:

Jak odhalit hypotonii u dítěte

Při pravidelných preventivních prohlídkách sleduje pediatr mnoho věcí. Jednou z nich je i psychomotorický vývoj. Už tady může být hypotonie odhalena.

Jindy přijdou do ordinace dětského lékaře rodiče, kteří si všimli, že dítě je motoricky opožděné za vrstevníky. Mohou si toho všimnout například na plavání s miminky.

Možnosti léčby

Pokud se podezření pediatra potvrdí, je dítě posláno ke specialistovi. Podle závažnosti stavu je doporučena léčba. Často může zahrnovat cviky z Vojtovy metody. Zásadní je včasnost zahájení léčby a její pravidelnost. I tak mohou být ale případy, kdy nedojde k výraznému zlepšení.

Vliv na inteligenci

Svalová hypotonie nemá vliv na inteligenci. Přesto u nejzávažnějších stavů může být narušen nejen fyzický, ale také duševní vývoj.

13.2.2024 5:04 | autor: Ing. Lucie Krůčková | zdroj: National Institute of Neurological Disorders and Stroke, NZIP - Národní zdravotnický informační portál, Wikipedia

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist