Vojtova metoda: pomoc pro děti i dospělé

Když s dětmi není vše, jak má být – vývoj zaostává a tělíčko neposlouchá, tak hledáte často pro své prcky i méně tradiční cesty. Mezi jednu z nich patří bezesporu Vojtova metoda. Je velikou pomocí, mnohdy až záchranou mnohých dětí, ale i dospělých.

vojtova_metoda-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Moc se o ní nemluví a málo se o ní ví. Vojtova metoda byla pojmenována po MUDr. Václavu Vojtovi, který ji vyvinul. V prvopočátku myslel při tom na děti, a to i ty hodně malinké.

Co je Vojtova metoda?

Říká se jí také metoda reflexní lokomoce. Jedná se o soubor promyšlených cvičebních technik, které ve finálním efektu pomáhají při léčbě pohybových poruch miminek, batolat, předškoláků, starších dětí a dnes i dospělých. Podstatou je znalost centrálního nervového systému (CNS) člověka a z tohoto vyplývající fakt, že v CNS jsou geneticky zakódovány vrozené pohybové vzory, tedy něco jako nevědomé návyky.

Tohoto poznatku se využívá ve Vojtově metodě, a to stimulací nebo tlakem specifických (a důkladnými studiemi z 50. let) daných bodů na těle. Tělo při tom následně reaguje určitými vrozenými a nevědomými pohyby. Tlak a stimulace směřuje především na body v oblasti periost kostí a fascie.

Co je periost?

Periost je okostice, tedy vazivový obal kryjící povrch kostí. V některých místech okostice kost nepokrývá, především v místech, kde se upínají svaly, a na plochách, které jsou pokryty kloubní chrupavkou.

Co znamená fascie?

Fascie je česky povázka, což je de facto tkáň vazivového kolagenu. K nejznámějšímu typu fascie patří blanité pouzdro svalů. Tam právě kromě okostice směřují stimulace a tlaky ve Vojtově metodě. Povrchová fascie přechází do vaziva uvnitř svalu, tam tvoří tvrdší svalová vlákna a ta následně vrůstají do šlach svalu a omezují jeho přetažení či přetržení. Tlak a stimulace tedy vyvolává odezvu do hloubky.

Co se při Vojtově metodě děje?

Stimulací a tlakem na tato citlivá místa dochází kromě samovolné pohybové aktivity současně k fyziologické aktivaci bránice a svalů břišní stěny, k pravidelnému a prohlubujícímu se dýchání, upraví se také tep a kladně se stimulují nervová centra. V globálu dojde k celkovému zlepšení mentální aktivity.

Proč je Vojtova metoda tak účinná?

Vojtova metoda je složena ze tří základních způsobů stimulace a léčby.

Jsou to

  • reflexní otáčení
  • reflexní plazení
  • první pozice

Reflexní otáčení je způsob léčby Vojtovy metody, kdy se CNS aktivuje z polohy na zádech, reflexní plazení zase naopak má základ aktivace z polohy na břiše a první pozice pro změnu z polohy na čtyřech (na kolenou).

Tyto tři fáze ve Vojtově metodě na sebe volně navazují, nelze je vynechat ani obejít. A i když se zdají někdy pohyby a cviky primitivní, opak je pravdou, protože se u nich využívá dechových cvičení, stahování svalů břicha, pozice určitých částí těla a z toho vniklých ucelených sestav cviků.

Cvičení Vojtovy metody s dětmi

Samozřejmě je cvičení s dětmi specifické a mnohé z toho, co ve Vojtově metodě dospělý člověk zvládne sám, se musí dítěti vnuknout. Dítka jsou mnohdy hodně malá, pokynům často nerozumí, a tak je neumí akceptovat. Proto je někdy cvičení s dětmi v počátku boj a ony se akcím fyzioterapeutů brání (někdy hodně důsledně).

Přesto je nutno říci, že Vojtova metoda nijak nebolí, jen je to prostě pro tělo (a každé dítě) a organismus neobvyklý pohyb. Stává se však, že časem dítě pochopí, co se po něm chce a samo už pak i spolupracuje. A ze cvičení se stává hra. Nebo když prcek zjistí, že aktivity nebolí, nebrání se jim. Celá anabáze má za následek obrovskou odezvu v tělíčku, kterým je aktivace oslabených svalů a návrat funkčnosti dosud třeba nefunkčních svalů.

Kde se Vojtova metoda využívá?

Praktikují ji soukromí fyzioterapeuti, ale také může být Vojtova metoda součástí rehabilitační a fyzioterapeutické léčby předepsané lékařem. Na mnoha rehabilitačních pracovištích a v ambulancích jsou školení fyzioterapeuti, kteří prošli kurzem Vojtovy metody.

Vojtova metoda pomůže

  • psychice a kvalitnějšímu spánku
  • zmírňuje bolesti páteře, stavy po operacích páteře
  • stavy po operacích kloubů – kyčlí, kolene, ramen
  • eliminuje bolesti hlavy a skoliózy páteře
  • pomáhá při dětské obrně a po mozkové příhodě
  • dokáže zlepšit jemnou a hrubou motoriku
  • využívá se efektivně pro předčasně narozené děti
  • podpoří organismus při lehké mozkové dysfunkci dětí
  • pomáhá i při roztroušené skleróze
  • a při dalších často poúrazových stavech

Absolvovat fyzioterapii s Vojtovou metodou ale nestačí, je nutno s dětmi (nebo sami se sebou) cvičit dále a ideálně pravidelně i doma. Fyzioterapie slouží k naučení a navyknutí si na cviky a jejich využití v životě i dále.

 

 

 

17.3.2020 12:00 | autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist