Co všechno by měl splňovat první mobil pro dítě?

Dát či nedat? To je otázka snad každého rodiče, jehož dítě přišlo do věku, kdy by chtělo nebo potřebovalo vlastní mobil. Pokud se rozhodnete dítěti mobil věnovat, měli byste se držet těchto zásad.

obrazek1-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Může být klidně z druhé ruky

I když už dnešní 8 leté děti vědí o telefonech skoro víc než jejich rodiče, určitě se v případě prvního telefonu spokojí se starším modelem, nebo dokonce telefonem po vás. Sice se vám může stát, že po vás dítě bude chtít nějaký konkrétní ultra drahý model, ale nepodlehněte a nejdříve mu na zkoušku dejte něco, co už nemá takovou cenu.

Společně s ním si stanovte, na co dítě vlastně mobil potřebuje, a podle toho vybírejte. Bude jej zřejmě využívat hlavně na komunikaci s vámi, spolužáky, kamarády, no a asi taky na nějakou tu zábavu v podobě her, videí, písniček a pod. Všechno tohle ale v pohodě zvládne i starší model.

Měl by být spolehlivý

Pokud je přístroj starší, je důležité, aby byl spolehlivý. Zaměřte se především na funkčnost a výdrž baterie a intuitivnost používání. Je důležité, aby se vám dítě dovolalo vždy, když bude potřeba. Při starším modelu tak zkontrolujte životnost baterie a nechte ji raději vyměnit, pokud se to dá. Zkontrolujte displej. Rozbitý displej určitě dětem do ruky nepatří, mohly by se pořezat.

Odolnost nadevše

I když se dítě bude zajíkat a prosit, že nechce žádný obal na mobil, že si dá na telefon pozor, nedejte se oblomit. Vždycky to skončí zle. Někde ho zapomene, upustí, někdo na něj dupne a podobně. Rozbitých telefonů už takto v opravách viděli habaděj.

Proto mu rovnou k telefonu kupte také obal na mobil, a pokud je to potřeba také folii, nebo, ještě lépe, tvrzené sklo na displej. Zbytečně pak nebudete muset platit za opravy, případně kupovat nový přístroj.

Vybírejte ověřené značky

Kvůli možnosti opravy a odolnosti byste měli vybírat ověřené značky, u kterých víte, že vám je v servisu opraví. Některé značky sice nabízejí super levné telefony, ale v případě, že je budete chtít opravit, může se vám stát, že to vůbec nepůjde, nebo že vás oprava vyjde na stejnou částku jako nový telefon.

Bezpečnost je nutnost

Pokud dáváte dítěti mobil, určitě mu ho nenechte, ať si ho samo nainstaluje a stahuje si tam, co chce. I vy musíte být uvědomělí a dát si s tím trošku práci.

Například na iPhonech si ve svém vlastním účtu můžete vytvořit dětské účty. Dětský účet pak už jen nastavíte na telefonu, který dítěti plánujete dát. Můžete tam také nastavit schvalování stahování aplikací. Váš potomek si tak bez vašeho vědomí nic nestáhne. Přehled toho, jak dítě strávilo svůj den u obrazovky je také samozřejmostí. Podobné je to i u Androidů.

Kromě nastavení je ale také důležité, abyste se svým dítětem mluvili o tom, jaké nástrahy ho můžou při používání mobilu, internetu, případně i sociálních sítí potkat, a jak se má zachovat, pokud se tak stane.

2.9.2021 7:21
Více o tématu: dětipotomekruky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist