Bezdětnost – volba i osud

V České republice sice prožíváme „miminkovský boom“, ale bezdětných žen přibývá. Roste počet neplodných párů a také žen, které se pro bezdětnost samy rozhodly.

Většina žen vnímá mateřství jako své životní poslání. Když se jim dlouhodobě nedaří otěhotnět nebo donosit zdravé dítě, podléhají silnému stresu. Mívá to vliv na jejich sebehodnocení, objevují se u nich pocity méněcennosti spojené s depresemi, pocitem ztráty životního smyslu a celkové prázdnoty. Bezdětnost se může negativně odrazit i v partnerském životě. Může být zdrojem hádek, ovlivňuje i sexuální život, který se soustředí pouze na jedinou funkci, početí dítěte.

Mateřství jako posedlost

Postupem času se potřeba mít dítě stává posedlostí, která se může projevit tak, že ženy spojují celý svůj život (životosprávu, veškeré volné myšlenky, trávení volného času) jen s tímto jediným cílem.

Když se žena definitivně dozví, že děti mít nebude, a její mateřské pudy jsou poměrně silné, bývá pro ni obvykle velmi těžké se s touto skutečností vyrovnat. Některé ženy se s nepřízní osudu vyrovnají prostřednictvím adopce nebo pěstounské péče a při troše štěstí se promění ve spokojené matky.

Nový smysl života

Když žena či její partner adopci i pěstounskou péči odmítá, stojí před těžkým úkolem najít si nový smysl života a změnit životní styl. Některá se s tímto faktem nevyrovná nikdy a po zbytek života zahořkne.

V extrémním případě pak tento stav může přejít až do nemoci například v podobě depresivní poruchy. Jiným ženám se podaří najít nový smysl života a zaměřit se na jiné pozitivní stránky. Začnou třeba cestovat po světě, ponoří se do své práce nebo se účastní různých dobročinných akcí.

Dobrovolná bezdětnost

Pro bezdětnost se žena někdy sama dobrovolně rozhodne. Okolí, zejména ostatní ženy, to často hodnotí negativně. V tomto případě je třeba vzít na vědomí, že lidé mají pro rodičovství různé předpoklady i podmínky a je dobře, že žena nepodlehla silnému tlaku společnosti, sama vycítila, že by nebyla dobrou matkou a proto raději zvolila jinou životní cestu.

Nechci dítě

Ženy v této skupině lze rozdělit do dvou podskupin. Jedny jsou ty, které nemají potřebu rodičovství. Obvykle se takto rozhodnou již velmi brzy a podle toho určují svou životní dráhu. Druhá skupina zahrnuje ženy, jejichž potřeba seberealizace v rodičovské roli je velmi slabá a definitivní rozhodnutí odkládají až do věku, kdy již není možné mateřství realizovat.

Bezdětnost? Nová výzva

Mateřství bývá obvyklou součástí života ženy a zdrojem jeho naplnění. Kvalitní život přínosný pro společnost však lze prožít i bez dětí. Ženy, které si dobrovolně nevybraly strávit život bez dětí, by měly brát tuto nepřízeň osudu jako výzvu a zkusit se s ní vyrovnat po svém. Na světě existuje mnoho žen, kterým se to podařilo.

 

18.2.2009 4:27 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist