33. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vstupujete do předposledního lunárního měsíce těhotenství. Stále se zvětšující bříško vám způsobuje potíže, máte pocit, že se miminko přetáčí, ale nekope. Miminko reaguje na vaši aktivitu, komunikujte s ním!

33.tt_-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Mezi 33. a 36. týdnem těhotenství orgány dítěte dále dozrávají a jejich funkce je již z větší části připravena pro samostatný život. Stoupá množství podkožního tuku, což mění barvu kůže na růžovou. Rychlé zvětšování mozku rozšíří hlavičku během tohoto týdne o dalších 9 mm. Dítě už nemá takový prostor pro svou akrobacii, proto jeho pohyby cítíte spíš jako přetáčení nežli kopání. Možná vysledujete, že se miminko hýbe v závislosti na vaší aktivitě, jídle, relaxaci nebo konkrétních zvucích. Nyní měří asi 42 cm a váží téměř dva kilogramy.

Co se děje s vámi?

Velikost dělohy roste, proto může tlačit na žaludek a podžebří. Trochu se vám uleví, až se dítě otočí hlavičkou dolů. Mohou se zhoršit otoky nohou či se objevit hemoroidy. Poloha na zádech pro vás přestává být příjemná. Zvětšující se bříško způsobuje časté močení či dušnost. Mohou vás překvapit občasné stahy dělohy, pokud nejsou bolestivé a neobjevují se častěji než desetkrát do dne, jedná se o zcela normální jev. V dalším měsíci přiberete asi 1,5 kilogramu.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Proč s děťátkem komunikovat již před narozením? Prenatální komunikace zřejmě nijak zásadně vývoj dítěte neurychlí, ale kladný vliv na něj má určitě. Nese totiž k dítěti zásadní vzkaz: jsi vítáno. A láskyplné přijetí je (nejen) při startu do života velké plus.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Během dne si udělejte čas na své miminko. Odpočiňte si a pozorujte jeho pohyby. Lékař by měl být schopný dát vám vodítko, kolik pohybů byste asi měla cítit. Kdy zpozornět a jak povzbudit pohyby miminka?

Táta je v tom taky: Jakým způsobem oznámíte příchod dítěte svým známým a rodině? Tato milá povinnost bude zcela na vás, protože máma po porodu bude mít jiné starosti. Napište si už dopředu všechny, na které nechcete zapomenout.

Tip na nákup: Ještě stále nemáte vybraný kočárek? Co takhle třeba praktický kočárek JOOLZ? Je nejvyšší čas. Jak vybrat ten správný si přečtěte v článku: Kupujeme kočárek. Jakých chyb se vyvarovat

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

18.1.2021 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist