40. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Na tento týden připadá termín porodu. Do svého termínu porodu se strefí asi jen 5 % maminek, porodit můžete dva týdny před či dva týdny po termínu. Miminko je již plně připraveno přijít na svět.

40.tt_-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Mezi lebečními kostmi jsou úzké švy. Vlákna nervových buněk ukončila větvení a dělení. Většina mázku už je pryč. Kostru tvoří 300 částí (kostra dospělého má pouze 202 kostí), některé z nich ještě srostou. Těhotenské hormony také způsobují zbytnění mléčných žláz u miminek jak ženského, tak mužského pohlaví. I zevní pohlavní orgány se mohou jevit větší. Tyto projevy krátce po porodu zmizí. Miminko je připraveno na nový život mimo dělohu, je vybaveno asi 70 různými reflexy. Při porodu se odloupne i placenta, poté, co se novorozenec poprvé nadechne, dotepe i pupečník. Dýchání spustí také změny ve funkci srdce a tepen. Vaše miminko měří od temene po zadeček asi 37–38 cm, ale jeho celková délka je přibližně 51 cm.

Co se děje s vámi?

S narůstajícími obavami před porodem se také stupňuje jeho očekávání – těhotenství je již pro vás dlouhé, hemeroidy, nespavost či bolesti zad vám znepříjemňují život na každém kroku. Průměrně přiberou ženy v těhotenství do 15 kilogramů, není však žádnou výjimkou i váhový přírůstek okolo 25 kilogramů.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Opět vás čeká vyšetření v prenatální poradně plus kardiotokografický záznam ozev plodu. Pokud budete přenášet, podstoupíte v příštím týdnu minimálně 2x týdně vyšetření v prenatální poradně toho zařízení, kde budete rodit. Zde vám udělají kardiotokografický záznam ozev plodu, eventuálně další vyšetření zaměřená na zhodnocení stavu miminka. Obvykle po ukončeném 41. týdnu těhotenství je těhotná žena objednána k vyvolání porodu, rozhodně by neměla přenášet přes 42. týden těhotenství, protože s přibývajícím stářím těhotenství klesá funkce placentární jednotky. Přečtěte si tipy, jak bezpečně vyvolat porod.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Po porodu vás čeká opět perné období – šestinedělí. Vykašlete se na úklid nebo vaření a poproste svoji maminku, kamarádku nebo sousedku, aby vám s těmito záležitostmi pomohla. Úplně nejdůležitější pro vás bude se dobře rozkojit a společně s miminkem si zvyknout na nové rituály a na to, že nyní už jste tři.

Táta je v tom taky: Už máte jasno, zda u porodu budete, nebo ne. Psychicky se připravte na to, že po nějakou dobu nebudete středem vesmíru – mateřský pud přirozeně zařídí, že se máma bude soustředit jen na novorozeného človíčka. Dva až tři dny po porodu se u ní může navíc projevit poporodní deprese. Ale hlavu vzhůru, čeká vás nejkrásnější období, protože miminko vám všechnu vaši starost a námahu bohatě vrátí. Jen počkejte, až se na vás poprvé usměje.

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

8.3.2021 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist