8. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vaše děťátko má již vytvořeno základy všech orgánů. Je nyní dlouhé asi 14 až 20 milimetrů. Pokud podstoupíte v tomto týdnu vyšetření v prenatální poradně, budete moci na ultrazvuku již rozlišit hlavovou část embrya a zbytek jeho těla.

8-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimediacz

Vývoj vašeho miminka

Jeho hlava je v porovnání se zbytkem těla výrazně větší a je ohnuta dopředu. Začínají se vyvíjet oční víčka, patrný je jazyk, nozdry i špička nosu. Začínají vznikat plíce a žaludek. Plod má již vytvořeny základy všech orgánů. Srdeční tep se ustaluje a zvyšuje se vypuzovací kapacita srdíčka. Pod kůží je patrná sít krevních cév. V místě uhnízdění vajíčka se vytvořil úponový stvol, který zajišťuje dodávání živin embryu. Tento týden je klíčový pro vývoj zrakového, sluchového i statického ústrojí. Ty nesou zodpovědnost za udržování rovnováhy a sluch. Srdeční aktivita embrya je již zřetelná a měřitelná. Prodlužují se horní i dolní končetiny, veškerý skelet je prozatím chrupavčitý, začínají se tvořit klouby. Dítě se začíná pohybovat, ale tyto pohyby ještě nemůžete cítit.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Co se děje s vámi?

Kromě nevolnosti se mohou objevit poruchy spánku. Můžete být více unavená. Můžete také pocítit problémy spojené s trávením (slinění, pálení žáhy). Děloha je nyní velká asi jako husí vejce. Placenta přebírá od vaječníků úlohu produkce hormonu progesteronu. Ten zodpovídá za udržení těhotenství. Ženy, které přišly do jiného stavu pomocí umělého oplodnění, přijímají tento hormon uměle v tabletách, čípcích, gelu nebo injekčně.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Pokud vás trápí nevolnosti, zkuste předtím, než vstanete z postele, sníst něco malého (piškot, sušenku) nebo se napijte například ovocného džusu. Při kombinaci pocitu na zvracení a nahromadění slin vyzkoušejte cucat citronové bonbony. Příliš se nezatěžujte doporučením jíst zdravou a vyváženou stravu. Teď je důležitější přežít toto období a tak jezte, co vám přijde k chuti. Při úporném zvracení hrozí dehydratace. V takovém případě vždy vyhledejte odbornou pomoc! Mezi 8. a 10. týdnem pravděpodobně absolvujete další vyšetření v prenatální poradně. Bude vám také vystavena těhotenská průkazka. Jaké záznamy v ní budou? Vyšetření v tomto týdnu těhotenství záleží čistě na rozhodnutí konkrétního lékaře, takže ho nelze považovat za povinné.

Táta je v tom taky: Máma jde na vyšetření? Seberte odvahu a jděte s ní! Připravte si otázky a zeptejte se i vy jejího gynekologa na to, co vás zajímá. U romantické večeře pak můžete probrat všechno, co jste se dozvěděli.

Podívejte se na video jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

20.7.2020 6:00 | autor: redakce Babyweb

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist