6. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vašemu miminku začíná bít srdce. Můžete začít pociťovat základní těhotenské nepříjemnosti – pocit na omdlení, zvracení či změnu chutě nebo čichu. Vaše děloha se pomalu zvětšuje, na pohmat je měkčí. Je také více prokrvena, stejně jako prsa.

6-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

Plod zatím sice vypadá jako ohnutý pulec, ale už teď má mozek a srdíčko o velikosti zrnka máku. Měří asi 4 až 6 mm. Svalovina srdce se začíná dělit na síňovou a komorovou část. Srdíčko ne větší než zrnko máku tluče. Plod má svůj vlastní krevní oběh, ve kterém začíná proudit krev. Vznikají základy končetin, jako první se vyvíjejí paže. Obecně v tomto čase vznikají základy většiny orgánů včetně ledvin a jater. Uzavírá se neurální trubice, z přední části se vyvine mozek, ze zadní mícha. Tvaruje se hlavička. Stále ještě můžeme pozorovat, že je embryo zakončeno jakýmsi ocáskem. Zárodek obklopuje plodová voda.

Co se děje s vámi?

Pokud vám vyšel pozitivní těhotenský test, můžete zajít k lékaři na ultrazvuk. Při vyšetření bude patrná vysoká děložní sliznice a dutinka gestačního váčku. Jako první embryonální struktura se zobrazuje žloutkový váček. Od konce 6. týdne se daří těsně u žloutkového váčku zobrazit embryonální pól, ke konci 6. týdne lze vidět pulzaci primitivního srdce. Po návštěvě lékaře jste si již zřejmě jistá, že jste těhotná. Může se objevit napětí prsou, únava, častější močení či zvracení. Je docela možné, že se vám změní chutě – nebudou vám chutnat vaše oblíbená jídla a naopak najdete chutě nové. Můžete zaznamenat změny v prsou způsobených hormonální stimulací mléčných žláz. Dvorce bradavek tmavnou a jsou viditelnější namodralé žilky pod kůží.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Čtěte také:

Vyšetření, které vás čeká

Zhruba v šestém týdnu většinou absolvujete první vyšetření v prenatální poradně. Náplní návštěvy obvykle bývá rozhovor zaměřený na subjektivní potíže těhotné, její stesky a změny či doplnění anamnestických údajů, zevní vyšetření těhotné s určením její hmotnosti, změření krevního tlaku, chemická analýza moči a vaginální vyšetření se stanovením cervix skóre (CS) a hodnocením růstu dělohy.

Nezapomeňte tento týden

Zkontrolujte svou kosmetiku, zda neobsahuje nežádoucí látky. Pokud si nejste jistá, zda je stoprocentně bezpečná, podívejte se do databáze EWG, jaké toxiny se mohou v kosmetice vyskytnout. Udělejte si také seznam otázek pro vašeho gynekologa na první návštěvu v poradně. Položte si tužku a papír i na noční stolek – pro případ, že ten nejlepší nápad dostanete uprostřed noci!

Táta je v tom taky: Vaše žena se možná v tomto týdnu cítí lítostivě či úzkostně a ještě k tomu je přecitlivělá vůči některým pachům a vůním. Proto používejte parfém, který má na vás ráda, a ujistěte se, že je ještě stále její oblíbený. A to, že exotické menu, jehož příprava vám dala tak zabrat, skončilo v toaletní míse, si opravdu neberte osobně.

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

7.7.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist