Porod do vody

Mnoho žen má pozitivní zkušenost s pobytem ve sprše či ve vaně během první doby porodní. Narození miminka do vody však zatím u nás není příliš běžné. Přitom je tento způsob porodu považován za jeden z nejšetrnějších pro matku i pro dítě.

Výhody pro maminku 

Teplá voda uvolňuje svalstvo a díky tomu tlumí bolest a také stimuluje produkci hormonu oxytocinu, který při porodu vyvolává děložní stahy a po porodu se nezastupitelně podílí na nástupu laktace a také hraje důležitou roli při rozvoji rané vazby mezi matkou a jejím dítětem.

Porod do vody je spojen s nižší potřebou farmakologického tlumení bolesti, nižší mírou vnějších zásahů do porodu (a tím i s nižším rizikem nutnosti operativního ukončení porodu) a dokonce i s nižším procentem poranění porodních cest (hráz je díky působení teplé vody pružnější a lépe se přizpůsobuje průchodu hlavičky).

To vše umocňuje dobrý zážitek z porodu, posiluje mateřské kompetence ženy a pomáhá jí přizpůsobit se nové rodičovské roli. 

Výhody pro miminko

Výhody, které porod do vody přináší matce, jako rychlejší průběh porodu a menší míra zásahů do porodu, jsou výhodou i pro novorozence. Pro miminko je tento způsob porodu ohleduplnější i díky tomu, že poté, co se devět měsíců vyvíjelo a rostlo ve vodním prostředí, se přirozeně přesune z jedné „vodní lázně“ do druhé. Jeho adaptace na život mimo dělohu je tedy pozvolnější a snazší.

Kdy ano a kdy raději ne

Rodit do vody může žena s fyziologickým těhotenstvím a za předpokladu, že nemá žádné zdravotní problémy a ukončila 37. týden těhotenství. Kontraindikací je pak jakákoliv patologie v průběhu první nebo druhé doby porodní, podání analgetik nebo aplikace epidurální analgezie. Rodit do vody nelze také v případě, že odtéká zakalená plodová voda a nebo rodička trpí infekcí (například hepatitidou, HIV apod.)

Miminko by nemělo být v poloze koncem pánevním. Zatímco v zahraničí se do vody rodí i dvojčata, v českých podmínkách je vícečetné těhotenství považováno za překážku tohoto způsobu porodu. 

Čtěte také:

Možná rizika

Porod do vody může mít pro ženu i dítě určitá rizika. Mezi nimi se nečastěji uvádí možnost bakteriální infekce, možné znečištění vody stolicí, krví nebo močí, špatná kontrola krevní ztráty matky či omezený přístup porodníka nebo porodní asistentky k rodící ženě.

Přestože je miminko vybaveno reflexem, díky němuž se nadechne až při vynoření nad vodní hladinu (do té doby je zásobeno kyslíkem skrz pupeční šňůru), existuje velmi nízké riziko nadechnutí pod vodou. To však hrozí jen v případě, že by voda ve vaně byla příliš studená. Navíc i při porodu na suchu se může stát, že miminko vdechne trochu plodové vody. Obvykle to nepředstavuje žádný vážný problém. Voda (ta z vany i plodová) se postupně plícemi vstřebá. 

Někdy se argumentuje i tím, že si ve vaně rodička nemůže zvolit některé porodní polohy (zejména kvůli nebezpečí uklouznutí a úrazu), ale to je spíše otázka technická, protože porod do vody automaticky neznamená pouze vanu. Možností (byť u nás zatím nepříliš rozšířenou) je i například využití porodního bazénku, který rodící ženě skýtá lepší komfort. 

Všechna uvedená rizika jsou relativně malá a většinou nepředstavují žádné zásadní ohrožení matky ani plodu. 

Kde je porod do vody možný

Pokud jste se rozhodla rodit do vody, nebo tuto možnost zvažujete, informujte se ve vybrané porodnici, zda tento způsob porodu umožňuje. Někde je možné používat vanu pouze v první době porodní, ale i v porodnicích, kde se do vody rodí, vás mohou překvapit určitá omezení. Na některých pracovištích například trvají před porodem do vody na vyprázdnění tlustého střeva klystýrem nebo pomocí YAL gelu. V případě porodu do vody se taky často doporučuje se do vany přesunout až tehdy, když jsou porodní cesty otevřeny na alespoň 5 cm (z obavy, že delší pobyt v teplé vodě by zpomalil porod). Ptejte se proto ve vybrané porodnici na vše, co vás zajímá, a zjistěte si podmínky, za kterých je porod do vody možný. Všechna svoje přání a požadavky ohledně porodu konzultujte předem s vaším porodníkem nebo porodní asistentkou.

Nakonec uvidíte sama, jak vám bude pobyt ve vodě vyhovovat. Pokud se nakonec nebudete ve vaně či bazénku cítit dobře, není nikdy pozdě změnit plány. Nejdůležitější je řídit se při porodu svými pocity a intuicí – ať už rodíte do vody, či na souši.

19.10.2016 12:21 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist