12. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vaše miminko už umí zatnout pěstičky, otevřít pusinku, polknout či zívat. Již je také jasně rozlišeno jeho pohlaví. Placenta přebírá plně úlohu výživy, nahrazuje tedy roli žlutého tělíska. Pocit na zvracení, který vás doteď mohl provázet, začne pomalu odeznívat. Stále se ale můžete cítit unavená.

12-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

Vývoj vašeho miminka

V tomto týdnu přebírá plně výživu a zásobování kyslíkem placenta, trávicí systém dítěte dokáže vstřebávat glukózu. Plod nyní měří asi 6 cm a váží kolem 8 až 14 gramů. Utvářejí se mu hlasivky a pod blánou na očích se vyvíjí duhovka. Dozrávají chuťové buňky, začíná pracovat imunitní systém, hypofýza na spodině lebeční produkuje hormony. Vyvíjejí se vlasové váčky, ze kterých později vyrostou vašemu děťátku vlasy, v případě chlapce i vousy. Prstíky se oddělují, rostou na nich nehty a jemné ochlupení po celém těle. Kostra se zpevňuje. Pohlavní orgány nabývají své rysy. Dítě už se umí pohybovat, zatíná dlaň v pěst, umí otvírat ústa, zívat a sát. Dokonce se umí smát a cucat si palec. Obdivuhodné, že?

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Co se děje s vámi?

Jste velmi citlivá, rozrušit vás mohou i zdánlivé maličkosti. To je způsobeno hormonálními změnami, které se ve vašem těle dějí. Postupně by měly odeznívat pocity na zvracení, stále ale přetrvávají problémy se spánkem, pocity únavy, časté močení či bolesti hlavy.

Zhruba v tomto týdnu podstoupíte další vyšetření v prenatální poradně. Kromě toho vám váš lékař udělá specializované ultrazvukové vyšetření (lze v intervalu 11. až 14. týden), vyšetření prsů, změří vám pánevní rozměry, a pokud tak ještě neučinil, vystaví vám těhotenský průkaz (obvykle v 8. až 13. týdnu, záleží na zvyklostech lékaře). Mezi 6.–13. týdnem se také provádí kolposkopické vyšetření děložního čípku a stěr na onkologickou cytologii (nebylo-li vyšetřeno v poslední době). Zmíněné specializované screeningové vyšetření by mělo odhalit riziko vrozených vad a dědičných syndromů. Skládá se z odběru krve a odborného ultrazvukového vyšetření. Tento test může určit, zda váš plod nemá zvýšené riziko chromozomální odchylky. Pokud váš lékař tento screening osobně neprovádí, může vás odeslat do centra prenatální diagnostiky. V případě podezření na odchylku v počtu chromozomů lze provést odběr placentární tkáně a stanovit tak chromozomální výbavu plodu. Odběr placentární tkáně se označuje zkratkou CVS (chorion villus sampling). Optimální odhad je až po 11. gestačním týdnu. Toto vyšetření je zatíženo stejným rizikem ztráty těhotenství jako odběr plodové vody ve druhém trimestru.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Buďte opatrná při rychlé změně polohy, například při vstávání ze židle. Změny krevního tlaku můžou způsobit závrať nebo pocit slabosti.

Táta je v tom taky: Máma už se začíná cítit lépe. Nadešel čas pro trochu pohybu. Vezměte ji pevně za ruku a vydejte se na krátký výlet do okolí. Už jste začali přemýšlet nad jménem vašeho potomka?

Podívejte se na video jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

17.8.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist