12. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vaše miminko už umí zatnout pěstičky, otevřít pusinku, polknout či zívat. Již je také jasně rozlišeno jeho pohlaví. Placenta přebírá plně úlohu výživy, nahrazuje tedy roli žlutého tělíska.

12-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

12. týden těhotenství je velký okamžik pro vaše mimino. V tomto týdnu už totiž má hotové všechny zásadní tělesné systémy a životně důležité orgány. Míříte-li na první prohlídku s ultrazvukem, určitě už uslyšíte jeho malé srdíčko. Pocit na zvracení, který vás doteď mohl provázet, začne pomalu odeznívat. Stále se ale můžete cítit unavená.

Velikost vajíčka: 5,4 cm
Váha miminka: 14 g
Miminko je velké jako švestka.
28. týdnů do konce!

Placenta začíná hrát svou roli

V tomto týdnu přebírá plně výživu a zásobování kyslíkem placenta, trávicí systém dítěte dokáže vstřebávat glukózu. Plod nyní měří asi 6 cm a váží kolem 8 až 14 gramů. Utvářejí se mu hlasivky a pod blánou na očích se vyvíjí duhovka. Dozrávají chuťové buňky, začíná pracovat imunitní systém, hypofýza na spodině lebeční produkuje hormony.

Vyvíjejí se vlasové váčky, ze kterých později vyrostou vašemu děťátku vlasy, v případě chlapce i vousy. Prstíky se oddělují, rostou na nich nehty a jemné ochlupení po celém těle. Kostra se zpevňuje. Pohlavní orgány nabývají své rysy.

Dítě už se umí pohybovat, zatíná dlaň v pěst, umí otvírat ústa, zívat a sát. Dokonce se umí smát a cucat si palec. Obdivuhodné, že?

12. týden těhotenství a nálady jako na horské dráze

Jste velmi citlivá, rozrušit vás mohou i zdánlivé maličkosti. To je způsobeno hormonálními změnami, které se ve vašem těle dějí. Postupně by měly odeznívat pocity na zvracení, stále ale přetrvávají problémy se spánkem, pocity únavy, časté močení či bolesti hlavy.

Těhotenská poradna a vytoužená průkazka

Zhruba v tomto týdnu podstoupíte další vyšetření v prenatální poradně. Kromě toho vám váš lékař udělá specializované ultrazvukové vyšetření (lze v intervalu 11. až 14. týden), vyšetření prsů, změří vám pánevní rozměry, a pokud tak ještě neučinil, vystaví vám těhotenský průkaz (obvykle v 8. až 13. týdnu, záleží na zvyklostech lékaře).

Mezi 6.–13. týdnem se také provádí kolposkopické vyšetření děložního čípku a stěr na onkologickou cytologii (nebylo-li vyšetřeno v poslední době).

Screeningové vyšetření

Zmíněné specializované screeningové vyšetření by mělo odhalit riziko vrozených vad a dědičných syndromů. Skládá se z odběru krve a odborného ultrazvukového vyšetření. Tento test může určit, zda váš plod nemá zvýšené riziko chromozomální odchylky.

Pokud váš lékař tento screening osobně neprovádí, může vás odeslat do centra prenatální diagnostiky. V případě podezření na odchylku v počtu chromozomů lze provést odběr placentární tkáně a stanovit tak chromozomální výbavu plodu.

Odběr placentární tkáně se označuje zkratkou CVS (chorion villus sampling). Optimální odhad je až po 11. gestačním týdnu. Toto vyšetření je zatíženo stejným rizikem ztráty těhotenství jako odběr plodové vody ve druhém trimestru.

Vaše tělo na konci prvního trimestru

Hrbol na vašem bříšku, který je vnějším signálem vašeho těhotenství, už je výraznější. Zatím ale stále můžete působit, že jste spíše trochu přibrala, než že čekáte děťátko. Je to zcela normální.

Rozhodně se nesnažte srovnávat s tím, jak vypadala vaše kamarádka ve stejném týdnu. Každá žena je unikát a těhotenství prožívá jinak. A jinak vypadá i její tělo. Máte-li jakékoliv pochyby, obraťte se na vašeho lékaře.

Závratě

Ke konci prvního trimestru mohou některé ženy trpět závratí. Opět za to může náš známý hormon progesteron, který způsobuje, že se naše cévy uvolňují a rozšiřují. Zvyšuje se tak průtok krve k miminku, ale zpomaluje se průtok krve ve vašem těle.

Můžete mít nižší tlak a snížený průtok krve celým tělem i mozkem. Proto můžete cítit občas závrať. Jak si pomoci? Ze sedu nebo lehu se zvedejte pomalu a jakmile se vám hlava zatočí, něčeho se chyťte. Pomůže také vrátit se do sedu a dát hlavu mezi kolena.

Podobně jako progesteron působí i nížší hladina cukru v krvi. Dejte si proto pozor, abyste jedla pravidelně a vyváženě.

Na hrátky v posteli není chuť

Těhotenské hormony si s námi zahrávají. Zatímco kamarádka tvrdí, že její libido jelo v těhotenství na plné obrátky, vy nemáte na sex ani pomyšlení. Obojí je normální. Každé tělo na příliv hormonů reaguje jinak. S partnerem o tom hlavně mluvte.

Příznaky typické pro 12. týden

Čtěte také:

Tip pro mámu

Buďte opatrná při rychlé změně polohy, například při vstávání ze židle. Změny krevního tlaku můžou způsobit závrať nebo pocit slabosti.

Některé cviky raději vynechejte

Cvičení během těhotenství je velice prospěšné. Výborná a maminkami doporučovaná je gravidjóga. Je ale také dobré vědět, které čemu se ve cvičení během těhotenství vyhnout.

  • Po prvním trimestru necvičte na zádech.
  • Snažte se při cvičení nezadržovat dech.
  • Vynechejte trhavé a torzní pozice, které jsou námahou pro klouby.
  • Pozor na cviky, které by vás mohly vyvést z rovnováhy. Jakmile hrozí pád, je to špatně.

Táta je v tom taky

Máma už se začíná cítit lépe. Nadešel čas pro trochu pohybu. Vezměte ji pevně za ruku a vydejte se na krátký výlet do okolí. Už jste začali přemýšlet nad jménem vašeho potomka?

UNIKÁTNÍ VIDEO VÝVOJE PLODU

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

17.8.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist