Těhotenství týden po týdnu

Babyweb.cz pro vás připravil encyklopedii Těhotenství týden po týdnu, ve které se dozvíte všechny důležité informace o vývoji plodu a fyziologických změnách, které souvisejí s těhotenstvím. Každý text je obohacen o jedinečné a originální ilustrace, které vznikly speciálně pro tento projekt.

Články navíc obsahují řadu praktických tipů nejen pro nastávající maminky, ale i tatínky a další rodinné příslušníky. Chcete-li dostávat přesné informace o vývoji vašeho miminka pravidelně do své e-mailové schránky, zaregistrujte se na Babyweb.cz a přihlaste se k odebírání zpravodaje.

 

Početí a průběh těhotenství

Proniknutím spermie do vajíčka dochází k jejich fúzi, vzniku zygoty a jejímu následnému vývoji v embryo a plod. Embryonální stadium trvá 56 dní, tedy osm týdnů. Během této doby se spojené dvě buňky vyvinou v mnoho buněčný organismus, v němž už začínají vznikat jednotlivé orgány. Od 9. týdne těhotenství začínáme mluvit o plodu nebo o fetálním období, které končí narozením jedince. Během fetálního období probíhá u plodu vývoj orgánových systémů, růst plodu a diferenciace orgánů. Těhotenství trvá u lidí 40 týdnů.

Vstup do rubriky: Těhotenství týden po týdnu

Lékařská vyšetření v těhotenství

Při preventivních těhotenských vyšetřeních se zjišťuje především vitalita plodu, a to od 20. týdne těhotenství (u vícerodiček od 18. t. t.). Ošetřující gynekolog se zajímá o první pohyby miminka a přibližně od 24. t. t. poslouchá srdeční ozvy dítěte. V prvním nebo druhém trimestru těhotenství se doporučuje provést screeningový test k případnému rozpoznání vrozených vývojových vad (VVV) nervové trubice a vyšetření stanovující individuální riziko přítomnosti Downova syndromu u plodu. Ve 24. až 26. týdnu těhotenství se u všech zapisuje výsledek zátěžového testu na těhotenskou cukrovku. Ve 35. až 37. týdnu těhotenství se odebírá poševní stěr na kultivační vyšetření přítomnosti streptokoků skupiny B a od 38. týdne těhotenství se natáčí záznam ozev plodu (OP) a děložní činnosti a zapisuje se jako všechny důležité údaje do těhotenské průkazky. Vyšetření ultrazvukem (UZ) během těhotenství podstupuje každá nastávající maminka zpravidla třikrát, cca v 10, 20 a 30 týdnu, díky nim je možné získat velmi přesné informace o vyvíjejícím se plodu. Kompletní přehled lékařských vyšetření v těhotenství najdete v našem Těhotenském kalendáři.

Jak určit stadium těhotenství

Prvorodičky, které mají pravidelný menstruační cyklus delší než 35 dnů, mohou zjistit, že jsou těhotné až v závěru prvního trimestru. To může být komplikace zejména v případě, že těhotenství je neplánované a žena jej chce ukončit umělým přerušením. Jsou známy i případy, kdy se o svém těhotenství dozvěděla až na konci druhého nebo do konce v průběhu třetího trimestru.

Díky moderním technologiím je v dnešní době možné určit stáří miminka s přesností téměř na hodiny. Přesto se někdy stává (zvláště v případě, že se plod nevyvíjí přesně podle tabulek), že dojde ke zkreslení některých výsledků testů právě kvůli chybnému určení stáří miminka. Na počátku těhotenství určuje stáří plodu především první den ženiny poslední menstruace. Ne vždy si však žena toto datum pamatuje úplně přesně, a proto se stáří určuje při ultrazvukovém vyšetření. Naměřené hodnoty se porovnají se standardizovanými tabulkami, které udávají rozměry a váhu plodu v příslušném týdnu. Podle naměřených hodnot je někdy nutné upravit termín porodu. Nepřímo se dá přibližné stáří plodu odhadnout z hladiny některých hormonů, především lidského choriového gonadotropinu (HCG). Nechce-li žena sledovat své těhotenství podrobně týden po týdnu, může potřebné informace vyzvědět od svého gynekologa nebo je načerpat z literatury či internetu podle konkrétního trimestru, ve kterém se právě nachází.

Vstup do rubriky: Těhotenství týden po týdnu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist