11. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Blížíte se ke konci nejrizikovějšího prvního trimestru. Pohlavní orgány plodu jsou již diferencované. Začínají se objevovat zárodky chuti.

11.-tt-1100x618.jpg Celá galerie 40 Zdroj: Profimedia.cz

V 11. týdnu těhotenství už má vaše miminko prsty na nohou i na rukou. A ty šťastnější z nás začínají pociťovat, že těhotenské nevolnosti pomalu ustupují. Blíží se konec prvního trimestru, který je považován za nejvíce rizikový. Pokud jste otálela s oznámením svého těhotenství zaměstnavateli či přátelům, už to nemusíte odkládat.

Velikost vajíčka: 4,1 cm
Váha miminka: 7 g
Miminko je velké jako fík.
29. týdnů do konce!

Nevytahuju se, rostu

Přesně toto je heslo vašeho miminka pro tento týden. Miminku se začínají vytvářet vlasové folikuly na temeni hlavy, ale také na zbytku tělíčka. Na prstech je položen základ pro budoucí nehtíky, vznikají nehtová lůžka. Prsty na nohou i rukou jsou oddělené, ale jsou velmi drobné.

I když je o pohlaví miminka rozhodnuto, zatím ještě nemůžeme vidět, zda čekáte chlapečka či holčičku. Nicméně pokud to bude holčička, tak vězte, že vaječníky už se vyvíjejí.

Vývoj jde kupředu

Obličej plodu se začíná s určitými odlišnostmi podobat lidskému. Uši jsou nízko posazené, oči jsou daleko od sebe, překryty srostlými očními víčky. Tvoří se většina kloubních spojení jako například kotníky či zápěstí. Pokračuje vývoj trávicí soustavy. Vyvíjejí se zárodky smyslů, zejména čichu, sluch ještě nějakou dobu nebude vyvinutý.

Malinký človíček

Pro představu: chodidlo vašeho děťátka teď měří asi 2,5 mm. Plod je nyní asi 44 až 60 mm dlouhý, má něco kolem 8 gramů váhy. Vaše miminko má za sebou kritickou fázi vývoje. Nyní už riziko vzniku vývojových vad nebo poškození infekcemi či léky není tak velké.

V 11. týdnu může přijít úleva

Začínáte stále častěji pociťovat hlad nebo chuť na konkrétní potraviny? To je dobře. Je to jedno z prvních znamení, že jsou těhotenské nevolnosti na ústupu a tělo se hlásí o přísun živin. Nicméně nepřehánějte to. Jíte sice i za miminko, ale vybírejte mu jen výživná jídla plná vitamínů a minerálů. Není cílem přibrat na dvojnásobnou váhu.

Těhotenství na vás sice ještě není vidět, ale vy sama si můžete všimnout například při dopínání kalhot, že jsou vám těsnější než předtím. Normální váhový přírůstek je kolem jednoho kila. Pokud vás stále trápí těhotenská nevolnost, je možné, že dokonce zhubnete.

Výživa a pitný režim

Proto dbejte na příjem kvalitních potravin a na dostatečný pitný režim, s váhou už byste totiž měla jít od tohoto týdne pomalu jen nahoru. I přestože prvním trimestrem končí nejošemetnější období vašeho těhotenství, měla byste i nadále dbát na správnou životosprávu, vyhýbat se alkoholu a zakouřeným prostorům. Zkuste si udělat čas na návštěvu zubaře, v těhotenství je větší pravděpodobnost zubního kazu.

Nadýmání a říhání

I když máte jen malinké bříško, začínají vám být těsné kalhoty? Může za to těhotenský hormon progesteron. Je nezbytný pro zdárný vývoj těhotenství, ale má také vedlejší projevy. A těmi může být nepříjemné nadýmání a říhání.

Uvolňujte totiž hladké svalstvo, včetně toho, které tvoří vaši trávicí soustavu. Trávení se tak může zpomalovat. Účelem je dostatek času na vstřebání všech důležitých živin z potravy a jejich předání vašemu miminku. Pro vás to ale může znamenta pocit plnosti a nafouknutí.

Nadýmání a říhání můžete minimalizovat pečlivým výběrem jídel. Vyhýbejte se především nadýmavým potravinám jako je zelí, luštěniny, smažené nebo sodové nápoje.

Neustále byste spala?

Těhotenská únava je i v 11. týdnu naprosto běžnou věcí. A co hůř, ráda se vrací v třetím trimestru. Tělo se soustřeďuje na velký úkol a potřebuje k tomu většinu vaší energie.

S únavou můžete bojovat pravidelným odpočinkem, dostatkem nočního spánku, ale také výživnými svačinkami. Výborné jsou ořechy, sušené ovoce nebo kousek sýru. Velice pomáhají také časté procházky na čerstvém vzduchu.

Myslete na sebe

Udělejte si seznam toho, co ještě chcete přečíst, nakoupit, kam se podívat a co podniknout, než vám veškerý čas zaplní péče o miminko. Využívejte dny, kdy se budete cítit dobře, a svůj seznam také naplňujte.

Příznaky typické pro 11. týden

Čtěte také:

Tip pro nastávající maminku

Máte teplejší ruce i nohy? Pravděpodobně ano, váš krevní oběh se zvětšil. Můžete pociťovat větší žízeň, proto si noste pití sebou.

Pečujte o svůj úsměv

Během těhotenství nezapomínejte pečovat také sebe. Zvláštní péči si zaslouží vaše zuby. Díky většímu prokrvení organismu, bývají časté záněty dásní. Nezapomínejte proto na pravidelné čištění mezizubních prostor i pravidelnou těhotenskou prohlídku u zubaře.

Táta je v tom taky

Pokud jedete s mámou na výlet, raději si dopředu zmapujte, kde jsou veřejné toalety nebo příjemné kavárny s možností si odskočit. Ušetříte si nepříjemnou bojovku zvanou „hon na WC“.

UNIKÁTNÍ VIDEO VÝVOJE PLODU

Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

 

10.8.2020 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist