Menstruace po porodu

VÁŠ DOTAZ Jsem šest měsíců po porodu a ještě jsem nedostala menstruaci. Rodila jsem přirozeně a dceru jsem celou dobu výlučně kojila, i když teď už začínáme s příkrmy. Chci se zeptat, jestli je to normální, nemám navštívit gynekologa? Nemůžu být těhotná? Antikoncepci neberu, když kojím, tak otěhotnět nemůžu.

Babyweb.cz odpovídá:

Návrat menstruačního krvácení po porodu bývá velmi individuální. Menstruace se obvykle dostavuje 6–24 týdnů po porodu, ale ženy, které kojí, ji mohou dostat až po skončení kojení, někdy rok i déle od porodu.

V případě kojících matek brání nástupu ovulace a menstruace prolaktin, hormon, který vzniká při kojení tím, že dítě sáním dráždí bradavky. „Sání mléka tlumí činnost center v mezimozku, která řídí vaječník,“ vysvětluje porodní asistentka Lenka Sosnovcová.

Z počátku bývá menstruace nepravidelná a trvá různě dlouho, někdy dva dny s velmi slabým špiněním, jindy žena krvácí silně i týden. V případě delšího a silného krvácení – více než týden – doporučujeme navštívit gynekologa. Hrozí totiž významná ztráta železa z organismu matky a také je třeba určit, zda se opravdu jedná o menstruaci a ne nějakou jinou komplikaci.

Spoléhat na kojení jako na účinnou antikoncepční metodu je velice pošetilé. Tím, že nemenstruujete, nemáte šanci poznat, zda se již nedostavila první poporodní ovulace. Otěhotnět lze i během šestinedělí, i když se to stává velmi zřídka. Neplánujete-li další miminko v brzké době po porodu, začněte spolu s návratem sexuálního života užívat některou z forem antikoncepce. Vhodný je kondom, spermicidní gely, globule (např. Pharmatex), případně nitroděložní tělísko, pokud neplánujete otěhotnět v příštích pěti letech. Kombinovaná hormonální antikoncepce, která obsahuje hormon estrogen, není pro kojící ženu vhodná. Žena si může zvolit z několika možností tzv. gestagenní antikoncepce, například Cerazette, Azalia nebo injekce gestagenní antikoncepce (Depo-Provera), které se aplikují jednou za tři měsíce do hýžďového svalu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist