Výpočet termínu porodu

Termín porodu je údaj, od kterého se v těhotenství všechno odvíjí. Není tedy divu, že je to první věc, která nastávající maminku většinou zajímá ve chvíli, kdy dojde k potvrzení gravidity. Nepochybně se jedná o významný údaj, jehož špatné určení může poměrně negativně ovlivnit další průběh těhotenství, především s ohledem na posuzování růstu plodu v děloze a načasování porodu.

Jakým způsobem termín porodu zjistit?

Existuje několik různě spolehlivých způsobů zjištění termínu porodu. Za nejoptimálnější je dnes považována kombinace výpočtu termínu porodu podle prvního dne poslední menstruace s výsledkem ultrazvukového vyšetření ve 13. týdnu těhotenství.

Tímto způsobem lze nejlépe zachytit, případně zkorigovat individuální odchylky způsobené například nepravidelným nebo delším menstruačním cyklem. Takto potvrzený termín porodu by se pak již neměl v průběhu těhotenství měnit.

Základní metodou je tedy určení termínu porodu podle poslední menstruace. Počítá se podle tzv. Naegelova vzorce: PM + 7 dní – 3 měsíce nebo pomocí kolečka gravidometru. Jiný postup: známe-li první den poslední menstruace, přičteme k němu 280 dní (= 40 týdnů, tj. 10 lunárních měsíců). Pokud je nám známo přesné datum početí, přičteme k němu 267 dní.

V minulosti se termín porodu určoval podle prvních pohybů. Dnes už tato metoda není příliš užívaná. Žena, která bude rodit poprvé, cítí pohyby obvykle ve 20. týdnu těhotenství, vícerodička pak o 2 týdny dříve. Protože však jde o vjem, který je výrazně ovlivněn subjektivním vnímáním nastávající maminky, pramení z toho velká nepřesnost.

Čtěte také:

Nejpřesnější metodou je v současnosti určení termínu porodu podle ultrazvukového vyšetření ve 13. týdnu těhotenství. Pokud se na základě ultrazvuku stanovená délka trvání těhotenství liší od údaje vypočítaného podle data poslední menstruace o více než týden, pak by měl být termín porodu upraven právě podle tohoto ultrazvukového vyšetření. To ale neplatí při následujících vyšetřeních, která jsou prováděna v dalších týdnech těhotenství.

Všechny takto vypočítané termíny je však třeba brát s rezervou. Termín porodu totiž vyjadřuje pouze průměrnou délku těhotenství, k porodu však dochází obvykle dříve nebo o něco později. Za normální „porod v termínu“ se považuje, pokud k němu dojde mezi probíhajícím 38. a ukončeným 42. týdnem těhotenství.

22.3.2019 11:55 | autor: Miloš Velemínský

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist