13. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vstupujete do 4. lunárního měsíce těhotenství. Zvětšuje se obvod pasu i prsou, jste asi o jeden kilogram těžší. Těhotenství na vás začíná být patrné. Vaše miminko dokáže už daleko více věcí – na podnět sevře dlaně, stáhne prstíky na nohách a umí pohybovat rty.

Vývoj vašeho miminka

Plod je asi 6 až 8 cm dlouhý a může vážit až 20 gramů. Uši a oči jsou již téměř na svém místě. Chrupavčitý základ kostry se pomalu přetváří na kosti, lze rozeznat i žebra. Ledviny začaly vylučovat moč do močového měchýře, játra tvoří žluč, slinivka břišní vytváří inzulin, střeva se přemisťují dále do těla. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů. Děťátko občas zavírá a otvírá pusu, někdy jsou pozorovatelné sací pohyby. Dotvořený krk už může podporovat pohyby hlavičky. Dítě je už schopné vnímat i zvuky díky receptorům vibrací v kůži. Uši se dotváří až v 24. týdnu.

PRO VÁS:plud2.jpgKaždý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Co se děje s vámi?

Vaše prsa jsou citlivá a napjatá. Děloha se pomalu zvětšuje i nad hranici malé pánve. Zimomřivost se vytratila a vám je o poznání tepleji.

Přestaňte obědvat na desce vašeho pracovního stolu před počítačem. Místo toho si udělejte pauzu, vyberte si nekuřáckou restauraci nebo kavárnu v okolí a běžte se projít na čerstvý vzduch. Rozdělení vašeho pracovního dne touto malou zdravotní pauzou jistě brzy oceníte.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Připravte se na změnu svého vzhledu. Ze začátku není nic vidět. Ve druhém a třetím měsíci už vám začíná být těsné vaše oblečení, ale stále ještě není těhotenství na první pohled zřejmé. Je čas vyrazit na nákupy a pořídit si těhotenské oblečení. Až se ve čtvrtém měsíci bříško vyloupne, pravděpodobně neujdete zájmu i zcela neznámých lidí, kteří si vás na ulici budou prohlížet. Mnoho z vašich blízkých si bude chtít na vaše bříško sáhnout. Některé těhulky takové vniknutí do osobního prostoru špatně snáší, jiným zvýšený zájem naopak dělá radost.
Táta je v tom taky: Tímto týdnem končí první trimestr. Stále si v koutku duše říkáte, aby i nadále probíhalo vše tak, jak má? V tom případě máte důvod k oslavě. Riziko potratu se nyní zmenšilo asi o 65 %.

Podívejte se na video jak se vyvíjí plod v matčině břiše:

12.7.2012 5:16

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru nebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.
TOPlist